Kısıtlayıcı Diyet Olmadan Kilo Vermenin 7 Stratejisi

Sağlıklı ve dengeli bir kiloya ulaşmanın en iyi yolu, kısıtlayıcı bir diyet uygulamadan diyetinizi iyileştirmektir. Bu şekilde, sadece obezite ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi de iyileştirebilirsiniz!
Kısıtlayıcı Diyet Olmadan Kilo Vermenin 7 Stratejisi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Diyet yapmaktan nefret mi ediyorsunuz? Kısıtlayıcı bir diyetin kilo vermenin ve uzun vadede sabit bir kiloyu korumanın en iyi yolu olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Uzmanlara göre, sadece kısa vadeli değişiklik sunuyor.

Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın en iyi yolu, aşırı derecede kısıtlayıcı bir alıma başvurmak zorunda kalmadan diyetinizi iyileştirmektir. Böylelikle sadece obezite ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi de artırabilirsiniz!

Kısıtlayıcı bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Kısıtlayıcı diyet uzun vadede sizi mutsuz eder

Çoğu insan bu diyetlerden birini denedi veya deneyen birini tanıyor. Ana çıkarım şudur: Başlangıçta kilo verirler, ancak kısa süre sonra kişi birçok kısıtlamadan dolayı endişe duyar. Sonunda, kişi diyetten vazgeçer çünkü takip etmesi çok karmaşıktır ve bu, sonuçta bir geri tepen bir etkiye neden olur.

Kısıtlayıcı bir diyette neden bu durum olur?

İlk aşamada kişi motive olur ve seçtiği diyeti takip etmeyi kolay bulur. Daha da önemlisi, kalori açığı nedeniyle hızla kilo verdiklerini fark ederler.

Ancak bu süreçte, “mucize” diyet türüne göre birkaç yasak yiyecek olduğunu ve bu yiyeceklerden kaçınmanın giderek zorlaştığını fark ederler.

Bu diyetler beslenme eksikliklerine neden olabilir ve sonuçta sağlıksız olabilir. Ayrıca, psikolojik açıdan bakıldığında, anksiyete düzeyini, konsantrasyon eksikliğini, sinirliliği ve hatta depresyondan muzdarip olma riskini artırabilirler. Tüm bu belirtiler yeme bozukluğuna bile yol açabilir.

Kişi zaten tüm bu fiziksel ve psikolojik semptomlara daldığında, bunun yarattığı hayal kırıklığı ile diyete uymak giderek zorlaşır.

Kısıtlayıcı bir diyet olmadan kilo vermek için ipuçları

Kısıtlayıcı bir diyetle acı çekmek ve kendinizi tehlikelere maruz bırakmak yerine, az önce bahsetmiştik, aşırı diyetle hiçbir ilgisi olmayan başka kilo verme yolları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu seçenekleri denemeye hazır mısınız? Öyleyse, size vereceğimiz ipuçlarını okumaya devam edin. Ayrıca, sonuç almaya çalışırken tutarlılığın anahtar olduğunu unutmayın.

1. Yeterince su için

Kısıtlayıcı diyet yerine su içmek gibi alışkanlıklarını gözden geçiren kadın
Temel vücut fonksiyonları için su gereklidir. Sizi enerjik kılar ve gereksiz yiyecekleri yemenizi engeller.

Abartı gibi görünse de, tamamen doğru. Su vücut için çok sağlıklıdır. İster inanın ister inanmayın, yeterince su içmek kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Su, toksinleri atmanıza yardımcı olur ve sizi enerji dolu tutar. Bu, uyanık kalmak için şeker oranı yüksek yiyecekleri yemenizi engelleyebilir, bunların yerine su, bunu sizin için yapar!

Ayrıca, yemekten sonra daha uzun bir süre daha tok hissetmenize de yardımcı olur. Bu şekilde, atıştırmalıklara ulaşma olasılığınız azalır.

2. Arabayı unutun: onun yerine yürüyün!

Bu gün ve bu çağda, araba olmazsa olmaz bir ulaşım aracıdır. Çok rahat olduğunu biliyoruz, ancak kilo verme yolculuğunuza engel olabilir. Çevreye zararlı olmasının yanı sıra, var olan en iyi egzersizlerden birini aktif olarak yapmamızı engeller: yürümek.

3. Sağlıksız yiyecekleri belirleyin

İşin sırrı, kısıtlayıcı bir diyet uygulamak değil, kilo almanıza neden olabilecek yiyecekleri belirlemektir. Amaç, onları yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmaktır.

BMC Public Health dergisinde yayınlanan bir makaleye göre endüstriyel alkolsüz içecekler, kızarmış yiyecekler ve doymuş yağ içeren tüm yiyecekler vücut için çok kötü bir seçimdir.

4. Strese veda edin

Stres sebebiyle baş ağrısı çeken kadın
Öğle yemeğinde stres bizi etkiler. Rahatlama tekniklerini deneyin ve bu kaygının kaynağını ortadan kaldırın.

İster inanın ister inanmayın, stres sağlığınız için kötüdür ve kilo alımınıza da katkıda bulunacaktır. Endişenize neyin sebep olduğunu belirlemek en iyisidir.

Günlük yaşamınızda stres oluşturan her şeyi belirleyin ve ortadan kaldırın. Hiçbir şey için sağlığınızı feda etmeye değmez. Stres, birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir ve bunu zamanında durdurmak en iyisidir. Rahatlamak için meditasyon egzersizleri veya başka bir rahatlatıcı aktivite yapabilirsiniz.

2017’de yayınlanan bir araştırmaya göre, melatonin takviyesi gibi diğer stratejilerin anksiyete düzeylerini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu maddenin düzenli olarak alınması dinlenme kalitesini artırabilir ve sağlık ve kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkisi olan stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Dans edin ve eğlenin

Egzersiz, yağ kaybetmenize yardımcı olur. Rutinlerinize dahil edebileceğiniz aktivitelerden biri dans etmektir çünkü dans hareketleri sizi aktif hale getirecek ve daha önce hiç olmadığı gibi terletecektir.

En iyi yanı, çok eğleneceğiniz için kendinizi yorgun hissetmemenizdir! Bazı spor salonlarında kilo vermek için dans programları vardır.

6. Yeterince uyuyun

Uyuyan bir kadın
İyi bir dinlenme, günle yüzleşmek ve hareket etmeye devam etmek için bize daha fazla enerji verecektir.

Uzmanlar, faaliyetlerimizde yüksek performans elde etmek ve kendimizi sağlıklı tutmak için 6 ila 8 saat arasında uyumayı tavsiye ediyor. Doğru miktarda uyku, sizi çok daha iyi hissettirecektir. Başlangıç ​​olarak, daha az stresli hissedecek ve çok daha fazla enerjiye sahip olacaksınız.

American Journal of Epidemiology‘ye göre, uykuyu kısıtlamak metabolizmamızda sorunlara neden olabilir ve sonunda kilo almamıza neden olabilir.

7. Kısıtlayıcı bir diyetten kaçınmak için evde pişirin

İnanması zor olsa da, kendi yemeğinizi pişirmek büyük bir fark yaratabilir. Restoranlarda yemek yemek, yemeğe konan tüm malzemeleri bilmenizi engeller. Ayrıca ne kadar yağla hazırlandığını ve yiyeceğin kaliteli olup olmadığını da bilmiyorsunuz.

Kendi yemeğinizi hazırlamak, sağlığınız için neyin en iyi olduğunu bilmenize yardımcı olacaktır.

Kilo verme alışkanlıklarınızı geliştirin

Sonuç olarak, kısıtlayıcı bir diyet olmaksızın güvenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Sağlıklı bir yaşam tarzı size güvenli ve kalıcı sonuçlar verecektir. Düzenli egzersizle birlikte rutinlerinizin belirli yönlerini iyileştirmek, geriye dönüş olmadan fazla kiloları azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı kilonuzu korumanın, sağlığınıza dikkat etmenin en iyi yollarından biri olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermeye Yardımcı Sağlıklı ve Hafif Akşam Yemekleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermeye Yardımcı Sağlıklı ve Hafif Akşam Yemekleri

Öğünleri besleyici, kaliteli yiyecekler eklemeniz, sağlıklı bir kiloda kalmak için iyi seçenektir. Şimdi bazı akşam yemekleri keşfedelim.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zhao Y., Wang L., Xue H., Wang H., Wang Y., Fast food consumption and its associations with obesity and hypertension among children: results from the baseline data of the childhood obesity study in China mega cities. BMC Public Health, 2017.
  • Impellizzeri P., Vinci E., Gugliandolo MC., Cuzzocrea F., et al., Premedication with melatonin vs midazolam: efficacy on anxiety and compliance in paedriatric surgical patients. Eur J Pediatr, 2017. 176 (7): 947-953.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.