Yulaf Ezmesi Keyfini Çıkaracak Şekilde Nasıl Pişirilir?

Etrafınızdaki en iyi tahıllardan birinden en iyi şekilde yararlanmak için size yulaf ezmesi pişirmenin en iyi yolunu göstereceğiz.
Yulaf Ezmesi Keyfini Çıkaracak Şekilde Nasıl Pişirilir?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Yulaf ezmesini özelliklerinden yararlanmak için pişirmek faydalı olabilir. Bu sayede sindirimi daha iyi olan, besinlerin daha iyi kullanılmasına ve emilimini engelleyen bazı maddelerin etkisiz hale getirilmesine olanak sağlayan bir gıda haline gelir. Bu nedenle, bu tahıldan en iyi şekilde yararlanmak için bir dizi işlemin izlenmesi önerilir.

Başlamadan önce, zamanla iyi bir sağlık durumunu korumak için lif alımının gerekli olduğunu vurgulamak önemlidir. Yulaf ezmesi bu elementin iyi bir kaynağıdır, bu nedenle diyete düzenli olarak dahil edilmesi, sindirim sisteminin işleyişi için çok faydalı olacaktır.

Yulaf ezmesi nasıl pişirilir

Yulaf ezmesini pişirmeden önce en önemli noktalardan biri, onu birkaç saat suda bekletmektir. Böylece yukarıda bahsedilen antinütrientler inaktive olur, bu da daha sonra faydalarını artıracaktır. Islatmadan tüketmeniz de sorun değil, ancak bu basit işlemle daha kaliteli bir nihai ürün elde edeceksiniz.

Yulaf, beslenmenize karmaşık karbonhidratlar ve lif sağlar.

Öte yandan, hazırlarken pişirme sıvısı olarak su yerine sütü tercih etmelisiniz. Yulaf ezmesi sadece daha kremalı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sonucun besin değeri daha yüksek olacaktır.

Bu şekilde, sadece karmaşık karbonhidratlar ve lif içermekle kalmayacak, aynı zamanda biyolojik değeri yüksek bir avuç protein de eklenecektir. Bu unsurların yağsız kütle ile ilişkili patolojilerin önlenmesinde belirleyici olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak iş pişirmeye geldiğinde pişirme süresini aşmak iyi bir fikir değildir. Aksi takdirde, sonunda yulaf ezmesi çok hamurlu ve sert olacaktır. Süreci biraz kısaltmak ve organoleptik açıdan çok daha yumuşak ve hoş bir sonuç elde etmek daha iyidir. Ayrıca tencerenin dibine yapışmasını da önleyecektir. Ara ara karıştırmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda size daha fazla ayrıntı vereceğiz.

Yulaf ezmesi tarifi

Yulaf ezmesini en iyi şekilde pişirmenin püf noktalarını zaten biliyorsunuz. Şimdi size düzenli olarak hazırlayabileceğiniz, kahvaltı saatinde tüketebileceğiniz basit bir tarif vereceğiz. Güne enerji ile başlamanıza yardımcı olacak ve vücudun düzgün çalışması için gerekli olan temel besinleri sağlayacaktır.

İçindekiler

Tarifi uygulamak için ihtiyacınız olacak ürünler:

Adım adım talimatlar

  1. Yulaf ezmesini birkaç saat suda bekletin.
  2. Daha sonra süzün ve tarçın hariç yukarıdaki tüm malzemeleri bir tencereye koyun.
  3. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak orta ateşte yaklaşık 10 dakika pişirin.
  4. Bu süreden sonra yulaf taneleri yumuşamalı ve kıvamı hafif hamur kıvamında olmalıdır. Bu yulaf ezmesinin hazır olduğunun bir göstergesidir.
  5. Bitirmek için üzerine biraz tarçın serpin ve soğumaya bırakın.
  6. İster sıcak ister soğuk olarak yenilebilir.

Yulaf, meyve, kuruyemiş gibi diğer kaliteli gıdalarla çok iyi birleşir. Yemeğin besin yoğunluğunu arttırmak için tarife eklenebilirler.

Yulaf, farklı tariflere dahil edilebilen lezzetli ve besleyici bir tahıldır.

Daha fazlasını buradan okuyun: Kahvaltı Olarak Yulaf Yemek Sağlıklı Mıdır?

Yulafın Faydaları

Yulaf, en yüksek çözünür lif içeriğine sahip tahıllardan biridir. Bu element, bağırsak mikrobiyotası üzerinde çok olumlu bir etki yaratan bir prebiyotik görevi görür. Bu, The Journal of Nutritional Biochemistry’de yayınlanan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yulaftaki beta-glukanlar, bakterilerin büyümesini uyarır ve disbiyoz riskini azaltır.

Aynı zamanda önemli miktarda yüksek kaliteli karbonhidrat sağlayan bir besindir. Bu besinler, yüksek yoğunluklu aktiviteler için ana enerji substratıdır. Ayrıca, kurtarma sürecinde anahtardırlar. Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, proteinle birlikte tüketildiğinde glikojen yenilenmesini etkin bir şekilde uyarır.

Maksimum keyif için yulaf ezmesini en iyi şekilde pişirmek

Gördüğünüz gibi, yulaf ezmesini pişirmek, ondan besleyici olarak en iyi şekilde yararlanmanın anahtarıdır. Gıdaların sindirilebilirliğini arttırır ve ayrıca tam yağlı süt gibi diğer kaliteli ürünleri ekleyerek daha yüksek bir besin değeri elde eder. Hem sporcular hem de hareketsiz insanlar için mükemmel bir yemektir. Aslında yulaf, beslenme düzenine dahil edilecek en iyi tahıldır. İlginizi çekebilir ...

Yulaf Ezmesi ve Chia Tohumları: Karnı Düzleştiren Bir Kahvaltı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yulaf Ezmesi ve Chia Tohumları: Karnı Düzleştiren Bir Kahvaltı

Yulaf ezmesi ve chia tohumları içeren bu kahvaltı, tokluk sağlamaya ve iştahı azaltmaya yardımcı olarak kilo kaybına katkıda bulunur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435
  • Jayachandran, M., Chen, J., Chung, S., & Xu, B. (2018). A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. The Journal of nutritional biochemistry61, 101–110. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2018.06.010
  • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.