Limonlu Su Tüketmenin Faydaları

29 Aralık, 2018
Limonlu su günün her saatinde faydalı bir içecektir. Kahvaltıdan önce içtiğimiz limonlu su sayesinde toksinlerden kurtulur, metabolizmamızı düzenler ve serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korunmuş oluruz.

Su, vücudumuz için olmazsa olmazdır. Susuz geçen sadece birkaç gün bile hayatımızı tehdit edebilir. Doktorlar günde en az 2 litre su içilmesini tavsiye ediyorlar (buna meyve, limonlu su ve diğer yiyeceklerden alınan su da dahildir).

İnsan vücudunun doğduğunda yaklaşık %75’i, yetişkinliğe eriştiğinde ise %60’ı sudan meydana gelir. Bu nedenle, tüm vücudun sağlığı ve düzgün şekilde çalışması için hayati öneme sahiptir.

Vücut için limonlu su

Limon, içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde toksinlerin ve bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak koruyucu meyveler listesinin en başında gelir. C vitamini vücut direncini güçlendirir, hastalıklardan korur ve hatta yaraları bile iyileştirir.

limonlu ev tedavileri

Limon; potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi birçok mineral açısından oldukça zengindir. Örneğin potasyum hayati açıdan olmazsa olmazdır, bunun yanı sıra yüksek tansiyon tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Gelecekte, limon yaklaşık 150 kadar hastalığın tedavisine yardımcı olması sebebiyle belki de tıbbi bir mucize olarak anılmaya başlayacaktır.

Toksinler vücudun tüm bölümlerinde bulunurlar (kanda, organlarda ve dokularda), ancak limon sindirim sistemimize girdiğinde, toksinlere karşı savaşır ve vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. 

Sindirim sisteminde hazımsızlıktan ya da karaciğer veya safra kesesinde oluşan ağrılardan muzdarip olduğumuzda, limon zarar görmüş vücut fonksiyonlarının normale döndürülmesine yardımcı olur.

Su ve limon vücut sisteminin arındırılmasında son derece önemlidir. Dr. David Jockers’a göre: “Limonlu su, içerdiği sitrik asit ile atar damarlarda oluşan kalsiyum birikiminin önlenmesine ve damardan temizlenmesine yardımcı olur. Bu birikimin meydana gelmesi kalp hastalıklarının da önünü açabilmektedir.”

Şu da ilginizi çekebilir: Çilek ve Limon Suyuyla Detoks Yapın

Limonlu su içmenin faydaları

limonlu ev tedavileri

 • Sindirime yardımcı olur ve toksinlerin sindirim sisteminden atılmasını sağlar.
 • Mide bulantısı veya sindirim güçlüğü çektiğimizde, limonlu su bu belirtilerin nötralize edilmesine yardımcı olur.
 • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği askorbik asit enfeksiyon giderici özelliğe sahiptir.
 • Limonun içeriğindeki C vitamini cildin arındırılmasına yardımcı olur ve barındırdığı antioksidanlar arınmış ve ışıldayan bir cildin destekçisidir.
 • Limon suyu obezite için etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Vücudun pH değerlerini dengeler.
 • Kahve bağımlılığını frenlemeye yardımcı olur; bir bardak limonlu su içtikten sonra kahve içme isteği azalır.
 • Nefesin tazelenmesine yardımcı olur, diş ağrısı ve iltihabını hafifletir.
 • Yemek ile birlikte limonlu su içmek glisemik indeksi düşürür, bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve böylece de kilo verirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Limon Diyetinin İnanılmaz Faydalarını Keşfedin

Unutmayın…

Su ve limon ayrı ayrı tüketildiğinde bile sağlığımız için birçok doğal faydaya sahiptir. Ancak bu iki madde lezzetli limonlu su karışımı şeklinde bir araya geldiğinde çok daha güçlü bir hal alır.

Limonlu su içmek, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen meşrubatları içmekten çok daha faydalıdır. Bu nedenle, bir dahaki sefere susadığınızda kendinize bir bardak limonlu su hazırlayın ve tadını çıkarın.

Bu içecek, gün içindeki hararetinizi alarak vücudunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olacak.

 • Propiedades del potasio. (n.d.). Https://Www.Botanical-Online.Com/Potasiopropiedades.Htm. Retrieved from https://www.botanical-online.com/potasiopropiedades.htm
  ¿Qué porcentaje de agua debe tener el cuerpo humano? (n.d.). Retrieved October 18, 2018, from https://okdiario.com/curiosidades/2018/06/15/que-porcentaje-agua-debe-tener-cuerpo-humano-2436931
  ¿Cuánto tiempo podemos vivir sin beber agua? · Waterlogic. (n.d.). Retrieved October 18, 2018, from https://www.waterlogic.es/blog/cuanto-tiempo-podemos-vivir-sin-beber-agua/
  Propiedades del limón. (n.d.). Https://Www.Botanical-Online.Com/Limon.Htm. Retrieved from https://www.botanical-online.com/limon.htm
  He, F. J., & MacGregor, G. A. (2008). Beneficial effects of potassium on human health. Physiologia Plantarum, 133(4), 725–35. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18724413
  Assini, J. M., Mulvihill, E. E., & Huff, M. W. (2013). Citrus flavonoids and lipid metabolism. Current Opinion in Lipidology, 24(1), 34–40. http://doi.org/10.1097/MOL.0b013e32835c07fd
  Mohammad, A. (2018). Benefits of Lemon Water: 9 Reasons to Drink It! Retrieved October 18, 2018, from https://www.inkbeau.com/benefits-of-lemon-water/
 • La importancia de la hidratación en el estudio. Instituto de Investigación Agua y Salud. http://institutoaguaysalud.es/la-importancia-de-la-hidratacion-en-el-estudio/