Her Gün Ananas Yemenin 8 Yararı

Ananas tükettiğiniz zaman bol miktarda vitamin mineral ve lif alırsınız. Bunlar vücut sağlığına bir çok yönden katkıda bulunabilir, ama aşırı tüketmemekte fayda vardır; günde bir bardak yeterlidir.
Her Gün Ananas Yemenin 8 Yararı
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ananas bulabileceğiniz en lezzetli tropik meyvelerden biridir. İnanılmaz tadının yanı sıra, sizlerle paylaşmak istediğimiz bazı inanılmaz faydaları da vardır.

Ananasın en iyi özelliklerinden biri de diyetinize her şekilde ekleyebileceğimizdir:

 • Taze
 • Suyu sıkılmış
 • Konserve

Ananas tükettiğiniz zaman çeşitli vitaminler, mineraller, çözülebilir ve çözülemeyen lifler ve hatta bromelan alırsınız. Bunların hepsi vücudun düzgün işlemesine yardımcı olur. Buna ek olarak sizi aşağıdaki yönlerden destekler:

1. Bağışıklık sistemini geliştirir

Bir porsiyon ananas önerilen günlük C vitamini alımının %130’u kadar C vitamini içerir, bu da onu en zengin doğal kaynaklardan biri yapar. C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür, bağışıklık sistemini uyararak ve  serbest radikallerle savaşarak hastalıklara karşı hassasiyeti azaltır.

Ayrıca okumayı unutmayın: Ananas İle Nasıl Detoks Yapılır

2. Kansere karşı koruma sağlar

ananas suyu

İçindeki bol miktarda C vitamini sayesinde serbest radikallere karşı koruma sağlamasının yanı sıra, ananas kanserle mücadelede yardımcı olabilir. İçerdiği bazı antioksidanlar arasında şunlar vardır:

 •  A Vitamini
 • Beta-karoten
 • Bromelan
 • çeşitli flavonoidler
 • Yüksek miktarda manganez

Ananas içinde bulunan manganezin serbest radikallerin hücrelere verdiği zarar ile savaşmaya yardımcı olduğuna da belirtmeliyiz. Bu, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller, ve özellikle de ağız, boğaz ve meme kanserine karşı koruma sağlar.

3. Sindirimi geliştirir

Ananas, diğer meyvelerde olduğu gibi bol miktarda çözülebilir ve çözülemez lif içerir. Bu yüzden yeterli miktarda ananas yemek sizleri şunlara karşı koruyacaktır:

 • Kabızlık
 • İshal
 • Rahatsız bağırsak sendromu
 • Damar yağlanması
 • Kan pıhtılaşması
 • Yüksek tansiyon

Bunlara ek olarak ananas yemek peristatik hareketleri uyarır ve daha iyi sindirime yardımcı olmak için gastrik suların atılmasını sağlar.

4. Soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşır

ananas

Ananastaki bromelan solunum yollarında ve sinüslerde biriken balgamı ve mukusu azaltır. Bu yüzden ananas, bu hastalıkların belirtilerine karşı koruma sağlar ve mukusun atılması için gerekli vücut işlevlerini destekleyerek enfeksiyona karşı hassasiyeti azaltır.

5. Kemik sağlığını korur

Ananastaki yüksek oranda kalsiyum ve manganez onu kemikler için çok ideal bir meyve yapar. Böylece ananas zarar görmüş kemiklerin yenilenmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Manganez ananasta bolca bulunan bir mineraldir. Bu meyveden bir porsiyon tüketmek günlük manganez ihtiyacınızın %70 ini sağlayacaktır.

6. Göz sağlığını korur

ananas tüketmek

Görmek en önemli insan duygularından biridir ve bu meyve konu gözler olduğu zaman harika bir bakım görevi üstlenir. Çünkü ananas tüketmek yaşlanmaktan kaynaklı olan göz hastalıklarının gelişimini önler.

Maküler dejenerasyon genelde yaşlı insanları etkiler, ama ananastaki beta keroten görme ile ilgili sorunların ortaya çıkmasını geciktirir. Diyetinize doğru miktarda beta keroten eklerseniz, yaşlandığınız zaman dünyayı net görmeye devam edebilirsiniz. 

7. Tansiyonu düzenler

Unutmayın ki potasyumun ananasta bulunan minerallerden biri olduğundan bahsetmiştik. Bu mineral vücut için en değerli olan minerallerden biridir. Potasyum doğal bir damar genişleticidir.  Potasyum sayesinde damarlar stres ve sıkışmadan korunur. Ayrıca kan dolaşımını da geliştirir.

Damarlar rahat olduğu zaman, aşağıdakiler gerçekleşir:

 • Yüksek tansiyon kontrol altında tutulur
 • Kan akışında pıhtılaşma görülmez
 • Damarlarda plak birikimi engellenir
 • Damar yağlanması, kalp krizi ya da felç gibi hastalıklara karşı koruma sağlanır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Arterlerinizi Doğal Yollardan Temizlemek İçin 9 Yiyecek

8. Eklem yangısını kontrol altına alır

ananas dilimleri

Bu belki de ananasın sağlık açısından bilinen en önemli faydalarından biridir. Ananas yemek eklemlerde ve kas dokularında enflamasyonu azaltır, özellikle de eklem yangısı olan bölgelerde…

Bromelan sayesinde inanılmaz anti enflamatuar özellikleri sahiptir, çünkü bu madde protein komplekslerini kırmaktan sorumludur. Böylece aşırı ağrı ve rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Sonuç olarak gündelik aktivitelerinizi çok daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Uyarı: Aşırı yemekten kaçının!

Ananasın sayısız faydası olduğu doğrudur ancak şeker açısından zengin olduğunu da unutmamalısınız. Bu yüzden, tüketirken porsiyonlarınızı kontrol etmeniz önemlidir. Bir porsiyonu küçük bir kaba sığmalıdır. Eğer suyunu içiyorsunuz başka sebzelerle ve meyvelerle kombine edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.