Gastrit için Doğal Çözümler

Gastrit için Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Gastrit, mideyi saran zarın ve yemek borusunun iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Bunlardan bazıları; stres, enfeksiyon, ilaçlar, alkol kullanımı, alerji, radyasyon ve zehirlenmedir. Bu yazımızda gastrit için doğal çözümler bulabilirsiniz.

Gastrit şikayeti olanlarda yaygın olarak görülen semptomlar şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Kusma
  • İştahsızlık

Aşağıda, tüm bu semptomları hafifletmenize yardımcı olacak bazı doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz

Gastrit sorunlarını etkili bir şekilde tedavi edebilmek için, hayatınızda ve tabi ki beslenme tarzınızda bazı önemli değişiklikler yapmanız gerekir. İlk yapmanız gereken şey, en azından mideniz tamamen iyileşene kadar süt ve süt ürünlerinin tüketimini durdurmaktır.

Ayrıca bol bol su içmelisiniz (genellikle gün içinde en az 8 bardak su tüketilmesi tavsiye edilir) ve daha fazla E vitamini almalısınız. Mide bulantısı ve kusmayı durdurmak içinse, çiğ ananas ve papaya çekirdeği yiyebilirsiniz.

Sık ve az yemek yenmesi tavsiye edildiği için, bir beslenme planı yapmalısınız. Büyük porsiyonlardan daima uzak durmalısınız çünkü bu, can sıkıcı semptomları arttırarak sorunu daha da kötüleştirebilir.

Asitli yiyecekler, kızartmalar, yağlı ve baharatlı yiyecekler ve alkollü içecekler tüketmemeli ya da en azından daha az tüketmelisiniz.

Eğer size rahatsızlık veren gastritin sebebi kansızlık la ilgili sorunlarsa, yapabileceğiniz en iyi şey demir bakımından zengin gıdalar tüketmektir. Böylece ilk önce sorunun sebebi, daha sonra da gastrit tedavi edilmiş olur.

Gastritin sebebi stres ise, strese yol açan durumların daha iyi üstesinden gelmeyi öğrenmeye çalışmalısınız.

Gastrit için Doğal Çözümler

Gastritin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan en etkili doğal çözümlerden biri meyan köküdür . Bu bitki sindirim sisteminin iyileşmesini sağlar ve mide ülserini tedavi eder. Bu bitki ile tedavi uygulamanın en etkili yolu, yemek yemeden bir buçuk saat önce 300-600 mg meyan kökü yemektir.

Mide bulantısı, kusma, gaz, mide ağrısı gibi semptomları azaltmak için enginar yemelisiniz. Diğer bir önemli seçenek ise zencefildir. Zencefil, iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra, gastritten dolayı oluşmuş olabilecek ülseri de tedavi eder.

Zencefilin diğer bir önemli özelliği, antibakteriyel olduğu için mide bulantısını büyük ölçüde azaltması ve yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olmasıdır, kısacası gastrit semptomlarını hafifletmek için büyük bir yardımcıdır.

Gastritiniz helikobakter pilori bakteriden kaynaklanıyorsa, tedavi için altın mühür bitkisi en iyi seçenektir. Çünkü bu bitki iltihaplanmayı gidermenin yanı sıra ülseri de iyileştirir.

Gastrit için doğal çözümler arasında nane bitkisinden elde edilen mentol de bulunuyor. Sindirime yardımcı olur, ülseri iyileştirir ve gastritin sinir bozucu semptomlarıyla sık sık karşılaşanlar için çok faydalıdır.

Gördüğünüz gibi sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirebilecek, evinizdeki malzemelerle uygulayabileceğiniz birçok tedavi seçeneği mevcuttur.

İlginizi çekebilir ...
Gastrit Semptomlarını Rahatlatan 7 Meyve
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gastrit Semptomlarını Rahatlatan 7 Meyve

Gastrit semptomlarını rahatlatan bu 7 meyve ile mideniz huzur bulabilir. Elbette, sorunun daha detaylı olarak incelenmesi için doktorunuza başvurma...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.