Kilo Vermek İçin En Etkili Tohumlar

Kilo Vermek İçin En Etkili Tohumlar
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Herkesin bildiği üzere mucize diyet diye bir şey yoktur. Kilo vermek emek isteyen bir şeydir; ayrıca yağ yaktırıcı gıdaların yanı sıra bedeninizin ihtiyaç duyduğu ögeleri sağlayacak besinler de yemeniz gereklidir. Lifler bu konuda çok önemlidir. Bu yazımızda size kilo vermenize yardımcı olacak en etkili tohumlar nelerdir, onlardan bahsedeceğiz.

Bu ufak hazineler aslında sağlığınız için çok faydalıdır.

Kilo vermek için en etkili tohumlar

ideal kilo

Beden sağlığınız için lifin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve bedeninizde olmaması gereken şeylerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı kilo vermek için de çok önemlidir.

Lif açısından zengin bir beslenme düzeni sizi şeker hastalığına karşı da koruyacaktır. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayacaktır. Lifli yiyecekler kolesterol seviyelerinizi dengede tutmanıza yardımcı olur. Tohumların doğadaki lif açısından en zengin şeyler olduğunu unutmamalısınız.

Bunlar size enerji vermenin yanı sıra bakteriyel floranız için çok yararlı bakteriler de içerirler. Tohumlar tüm bu sağlık avantajlarına ek olarak oldukça da lezzetlidir, güzel bir kabak çekirdeğini veya ayçekirdeğini kim sevmez ki?

Kilo vermek istiyorsanız, tohumlar sizin en büyük yardımcılarınız olabilirler. Yağ yakmanıza yardımcı olur, kendinizi tok hissetmenizi sağlar, metabolizmanızı hızlandırırlar ve tohumları smootielere veya salatalara ekleyebilir, ara öğün olarak atıştırabilirsiniz. Kilo vermek için en etkili tohumlar ise:

1- Chia tohumu

chia tohumu

İnsanların chia tohumlarından bahsettiğini duymuş olabilirsiniz. Chia tohumları hem çözülebilir hem de çözülmeyen lifler açısından zengindir. Düzenli tükettiğinizde metabolizmanızı hızlandırıp azar azar kilo vermenize yardımcı olurlar.

Ayrıca chia tohumları içerdikleri yüksek Omega 3 ve yağ asitleri sayesinde dolaşım sistemi sorunlarına da iyi gelirler. Bu yağ asitleri, kötü kolesterol ve trigliseridleri  düşürür ve iyi kolesterol yani HDL’yi yükseltirler.

Peki chia tohumlarını kilo vermek için nasıl tüketebilirsiniz? Çok basit. Chia tohumlarını aktarlardan veya doğal ürünler satan marketlerden alabilirsiniz. Salata, yoğurt, smoothie hatta meyve jölesine katarak günde üç yemek kaşığı tüketin.

2- Keten tohumu

keten tohumu

Keten tohumunun adını bolca duyarız. Peki keten tohumu neden bu kadar ünlü? Bu ufak tohumcuklar bol miktarda diyet lifler içerirler ve bilinen en zengin sebze bazlı omega-3 yağ asidi kaynağıdırlar. Ayrıca en zengin zayıf östrojen kaynağı oldukları için bir süper besin sayılırlar.

Uzmanlara göre, keten tohumu tükettiğinizde, tüketebileceğiniz diğer tahıllara kıyasla çok daha fazla lif alırsınız. Bu sayede keten tohumu kabızlığı önler, kolesterolü düşürür ve balıktan bile daha yoğun bir omega-3 kaynağıdır.

Aktar ve doğal ürün satan yerlerden keten tohumu alabilirsiniz. Keten tohumunu istediğiniz gibi tüketebilir; yoğurt, salata ve içeceklere katabilirsiniz.

3- Hardal tohumu

hardal tohumu

Bu lezzetli tohumları balık, et ve salatalarınıza tat katmak için kullanabilirsiniz. Hardal tohumları omega-3, kalsiyum, lif, demir, magnezyum, niyasin, fosfor, protein, selenyum ve çinko açısından zengindir. Gastrik sıvıların salgılanmasını arttırdıkları için sindirim sisteminiz için de çok faydalıdırlar.

Hardal tohumları, pek çok yemeğe lezzet katmak için kullanıldığından çok kolay bulabilirsiniz. Salatalara ekleyebilir, somon, hindi veya tavuk gibi yağsız et yemeklerini çeşnilendirebilirsiniz.

4- Ayçiçeği çekirdeği

ayçiçeği çekirdeği

Ay çekirdeğini kim sevmez ki? Ancak yediğiniz ay çekirdeklerinin tuzsuz olmasına özen gösterin. Tuzlu ay çekirdeğinin lezzetli olduğunu biliyoruz ancak tuz kilo vermenize yardımcı olmaz, tam tersine bedeninizde su ve ödem birikmesine neden olur ve böbreklerinizi yorar.

Peki ay çekirdeği kilo vermede size nasıl yardımcı olur? Ay çekirdekleri kendinizi tok hissetmenizi sağlar, metabolizmanızı hızlandırır ve zengin oleik, linoleik, palmitik, stearik, araşit ve lektin asit içeriği sayesinde çok sağlıklıdır.

Tüm bunlar kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine ve iyi kolesterol seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur. Ayrıca ay çekirdeği karaciğeriniz için de çok faydalıdır.

Ay çekirdeğinin içerdiği lifler, vücudunuzda kalmaması gereken yağların ve kolesterolün bağırsaktaki emilimini azaltır. Ancak ay çekirdeği tüketirken aşırıya kaçmamalısınız, günde yaklaşık iki çorba kaşığı yeterli olacaktır. Bu miktardan fazlası çok fazla kalori almanıza neden olur.

Ay çekirdeği tüketirken, bu çekirdeklerin avantajlarından faydalanıp kilo verebileceğiniz bir denge tutturmalısınız. Unutmayın, günde iki yemek kaşığı. Ay çekirdeğini bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018. 19 (1): 218.
  • Ossoli A., Pavanello C., Calabresi L., High density lipoprotien, lecithin: cholesterol acyltransferase, and atherosclerosis. Endocrinol Metab, 2016. 31 (2): 223-9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.