Şekerli İçecekler Tüketmeyi Bırakmanın Sağlığa 8 Yararı

Meşrubatların bile metabolizmayı etkilediğini ve kilo almaya sebep olduğunu biliyor muydunuz?Meşrubat içmeyi bıraktığında çok daha kolay kilo verebilirsiniz.
Şekerli İçecekler Tüketmeyi Bırakmanın Sağlığa 8 Yararı

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şekerli içecekler tüketmek sağlıksız bir alışkanlıktır. Zamanla vücudunuz üzerinde olumsuz etkiye sebep olurlar. Ne var ki, hakkında yüzlerce uyarı yapılmasına rağmen, milyonlarca insan su ve doğal içecekler yerine bu içecekleri içmeyi tercih ediyor.

Bunun sebebi, insanda bağımlılığa sebep olan rafine edilmiş şeker miktarının meşrubatlarda yüksek olması olabilir. Hatta, bazılarının içinde kafein ve kimyasal katkı maddeleri vardır. Tüm bunlar, bu tarz içecekleri bırakmayı imkansız hale getirir.

Ancak, bu içecekleri tüketmenin sağlığı olumsuz etkilediğini bilmek önemlidir. Üstelik, ilk başta fark etmeseniz de ana metabolik bozukluklar üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Bu nedenle, yazımızın devamında, bu tür gazlı ve şekerli içeceklerden kaçınmanın sağlığa 8 ilginç ve olumlu etkisinden bahsedeceğiz. Neler olduklarını keşfedin!

1. Daha enerjik olursunuz

uyanan kadın

Şekerli içeceklerden içmek kan şekeri seviyesinde artış yaratır. Bunun devamındaysa yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunların ortaya çıkmasında rol oynar.

İçerdiği kimyasal bileşikler hücrelerin hidrasyon sürecini etkiler. Ayrıca, dokuların oksijen verme kabiliyetini azaltır. Sonuç olarak; daha çok yorgun hissedersiniz, fiziksel ve zihinsel performansınız etkilenir.

2. Sağlıklı dişlere sahip olursunuz

Bu içeceklerin içerdiği rafine şekere ek olarak asitler, dişleri koruyan mineye zarar verir ve dişlerinizi çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Bu tür meşrubatların içeriğindeki kimyasallar zamanla dişlerde sarı lekelere neden olur. Dişleri zayıflatarak, çürük gibi problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

3. Kilo verirsiniz

şekerli içecekler tüketmemenin faydaları

Şekerli içecekler tüketmeyi bırakmanın en ilginç yararlarından biri de sadece birkaç gün içinde kilo vermeye başlamanızdır. Bu içeceklerin içerdiği yüksek miktardaki şeker, metabolik hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir ve aşırı kilo almanıza sebep olur.

Bu, aynı zamanda “diyet” ya da “şekersiz” etiketli içecekler için de geçerlidir. Daha az kalorili olsalar bile aynı şekilde metabolizmayı etkilerler.

4. Açlığınızı giderirsiniz

Bu içeceklerden kaçınarak, beyniniz her gün biraz daha sağlıklı içeceklere alışmaya başlar ve hatta açlık hissini azaltır. Şekerler ve yapay tatlandırıcılar açlık hormonlarının salgılanmasını arttırır. Bu sebeple, şekerli bir meşrubat içtiğinde yemek yemek istemeniz normaldir.

5. Kemik sağlığı güçlenir

kemik sağlığı

Özellikle gazlı içecekler, kemik sağlığınız için zararlıdır.

  • Yüksek miktarda içerdikleri fosfor ve kimyasal katkı maddeleri kalsiyum emilimini azaltır. Bu da kemik kaybı ile ilgili sorunları beraberinde getirir.
  • Bu içecekler aynı zamanda kemiklerin aşınmasını da arttırır. Ayrıca osteoporoz gibi kronik hastalıklara sebep olurlar.

6. Sindirim sağlığınızı korursunuz

Sindirim sağlığını etkileyen birçok faktör olsa da, şekerli meşrubatlardan vazgeçmenin sindirim sistemi ile ilgili problemlerden kaçınmanıza yardımcı olacağını bilmek güzeldir. Bu içeceklerde bulunan bileşikler bağırsak florasının pH seviyesini değiştirir, asiditeyi ve gazları arttırır.

7. Cildiniz daha sağlıklı görünür

şekerli içecekler ve cilt sağlığına etkileri

Yüksek miktarda içerdikleri kimyasal maddeler ve rafine şekerler nedeniyle şekerli içecekler, cildinizin hücresel zedelenmesini hızlandırabilir. Böylece, cildinizde erken yaşlanma belirtileri tespit edilecektir.

Buna ek olarak, bu içecekler kandaki toksinlerin miktarını artırır. Oksijenasyon kapasitesini azaltarak cildin daha kuru ve mat görünmesine sebep olur. Cilt sağlığı üzerindeki etkileri o kadar ciddidir ki sigaradan kaynaklanan etkilerle karşılaştırılabilir.

8. Böbrek taşı oluşma riski azalır

Böbrek taşı, böbreklerde biriken atık minerallerden oluşan küçük taşlardır. Bu durum, idrarla taşlardan kurtulamadığınız zaman olur. Böbrek taşı, idrar kanallarını tıkar ve ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Başlıca nedenler arasında, beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır çünkü bazı yiyecekler böbrekleri daha fazla çalışması için zorlar.

Gazlı içecekler de dahil olmak üzere şekerli içecekler, bu hastalığın ciddi sebeplerinden biridir. Çünkü bu meşrubatlar, böbreklerin kendilerini temizlemesini zorlaştıran toksinler ve kimyasal maddeler içerir. Şekerli içecek tüketenler, tüketmeyenlere kıyasla 2 kat daha fazla böbrek taşı oluşturma eğilimindedirler.

Bu içecekleri ne sıklıkta içiyorsunuz? Eğer içmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, vücudunuza ne kadar zarar verdiklerini aklınızdan çıkarmayın ve bunlardan kaçınmaya çalışın. Bu içecekler yerine, su ve doğal meyve suyu tüketiminizi arttırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kolanın Zararları: İçince Vücudunuza Ne Oluyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kolanın Zararları: İçince Vücudunuza Ne Oluyor?

Dünya çapında her 24 saatte 1.6 milyar kola ürünü tüketiliyor. Peki kolanın zararları nelerdir? Öğrenmek için hemen tıklayın!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.