Meşrubat İçmeyi Bırakmanın Sağlığa 8 Yararı

· 11 Şubat, 2018
Meşrubatların bile metabolizmayı etkilediğini ve kilo almaya sebep olduğunu biliyor muydunuz?Meşrubat içmeyi bıraktığında çok daha kolay kilo verebilirsiniz.

Şekerli içecekler içmek sağlıksız bir alışkanlıktır. Zamanla vücudunuz üzerinde olumsuz etkiye sebep olurlar.

Ne var ki, hakkında yüzlerce uyarı yapılmasına rağmen, milyonlarca insan su ve doğal içecekler yerine bu içecekleri içmeyi tercih ediyor.

Bunun sebebi, insanda bağımlılığa sebep olan rafine edilmiş şeker miktarının meşrubatlarda yüksek olması olabilir.

Hatta, bazılarının içinde kafein ve kimyasal katkı maddeleri vardır. Tüm bunlar, bu tarz içecekleri bırakmayı imkansız hale getirir.

Ancak, meşrubat içmenin sağlığı olumsuz etkilediğini bilmek önemlidir. Üstelik, ilk başta fark etmeseniz de ana metabolik bozukluklar üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Bu nedenle, yazımızın devamında, bu tür içeceklerden kaçınmanın sağlığa 8 ilginç ve olumlu etkisinden bahsedeceğiz.

Neler olduklarını keşfedin!

1. Daha enerjik olursunuz

uyanan kadın

Meşrubat içmek kan şekeri seviyesini arttırır. Böylece, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunların ortaya çıkmasında rol oynar.

İçerdiği kimyasal bileşikler hücrelerin hidrasyon sürecini etkiler. Ayrıca, dokuların oksijen verme kabiliyetini azaltır.

Sonuç olarak; daha çok yorgun hissedersiniz, fiziksel ve zihinsel performansınız etkilenir.

2. Sağlıklı dişlere sahip olursunuz

Bu içeceklerin içerdiği rafine şekere ek olarak asitler, dişleri koruyan mineye zarar verir ve dişlerinizi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Kimyasallar zamanla dişlerde sarı lekelere neden olur. Dileri zayıflatarak, çürük gibi problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

3. Kilo verirsiniz

kilo verin

Meşrubat içmeyi bırakmanın en ilginç yararlarından biri de sadece bir kaç gün içinde kilo vermeye başlayacağınızdır.

Bu içeceklerin içerdiği yüksek miktardaki şeker, metabolik hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir ve aşırı kilo almanıza sebep olur.

Bu, aynı zamanda “diyet” ya da “şekersiz” etiketli içecekler için de geçerlidir. Daha az kalorili olsalar bile aynı şekilde metabolizmayı etkilerler.

4. Açlığınızı giderirsiniz

Meşrubatlardan kaçınarak, beyniniz her gün biraz daha sağlıklı içeceklere alışmaya başlar ve hatta açlık hissini azaltır.

Şekerler ve yapay tatlandırıcılar açlık hormonlarının salgılanmasını arttırır. Bu sebeple, meşrubat içtiğinde yemek yemek istemeniz normaldir.

5. Kemik sağlığı güçlenir

kemik sağlığı

Özellikle gazlı içecekler, kemik sağlığınız için zararlıdır.

  • Yüksek miktarda içerdikleri fosfor ve kimyasal katkı maddeleri kalsiyum emilimini azaltır. Bu da kemik kaybı ile ilgili sorunları beraberinde getirir.
  • Bu içecekler aynı zamanda kemiklerin aşınmasını da arttırır. Ayrıca osteoporoz gibi kronik hastalıklara sebep olurlar.

6. Sindirim sağlığınızı korursunuz

Sindirim sağlığını etkileyen bir çok faktör olsa da, meşrubatlardan vazgeçmenin sindirim sistemi ile ilgili problemlerden kaçınmanıza yardımcı olacağını bilmek güzeldir.

Meşrubatlarda bulunan bileşikler bağırsak florasının pH seviyesini değiştirir, asiditeyi ve gazları arttırır.

7. Cildiniz daha sağlıklı görünür

cilt sağlığı

Yüksek miktarda içerdikleri kimyasal maddeler ve rafine şekerler nedeniyle, meşrubatlar cildinizin hücresel zedelenmesini hızlandırabilir. Böylece, cildinizde erken yaşlanma belirtileri tespit edilecektir.

Buna ek olarak, meşrubatlar kandaki toksinlerin miktarını artırır. Oksijenasyon kapasitesini azaltarak cildin daha kuru ve mat görünmesine sebep olur.

Cilt sağlığı üzerindeki etkileri o kadar ciddidir ki sigaradan kaynaklanan etkilerle karşılaştırılabilir.

8. Böbrek taşı oluşma riski azalır

Böbrek taşı, böbreklerde biriken atık minerallerden oluşan küçük taşlardır. Bu durum, idrarla taşlardan kurtulamadığınız zaman olur.

Böbrek taşı, idrar kanallarını tıkar ve ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Başlıca nedenler arasında, beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır çünkü bazı yiyecekler böbrekleri daha fazla çalışması için zorlar.

Gazlı içecekler de dahil olmak üzere şekerli içecekler, bu hastalığın ciddi sebeplerinden biridir. Çünkü meşrubatlar, böbreklerin kendilerini temizlemesini zorlaştıran toksinler ve kimyasal maddeler içerir.

Meşrubat içenler, içmeyenlere kıyasla 2 kat daha fazla böbrek taşı oluşturma eğilimindedirler.

Bu içecekleri ne sıklıkta içiyorsunuz? Eğer içmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, vücudunuza ne kadar çok zarar verdiklerini aklınızdan çıkarmayın ve bunlardan kaçınmaya çalışın. Bu içecekler yerine, su ve doğal meyve suları tüketiminizi arttırabilirsiniz.