8 Doğal Ürünün Karanlık Yüzü

Çoğu doğal ürünün birden fazla yararı vardır. Fakat her alanda doğal ürünlere başvurmak her zaman çok iyi bir fikir olmayabilir. Bahsedeceğimiz doğal ürünlerin karanlık yüzünü keşfedin.
8 Doğal Ürünün Karanlık Yüzü
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Doğal ürünlerin pek çok faydası olduğu aşikardır. Fakat bu karanlık yüzlerinin olmadığı anlamına gelmiyor. İnsan olarak her şeye çok çabuk güvendiğimiz için hata yapmamız normaldir; bu sebepten ötürü kullanacağımız ya da tüketeceğimiz ürünlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmamız önemlidir. Bu yazımızda sizlerle 8 doğal ürünün pek de avantajlı olmayan yönlerini paylaşacağız.

8 Doğal Ürünün Karanlık Yüzü

1. Buz

buz küpleri

Aşırı düşük ya da aşırı yüksek sıcaklıklar faydalı değildir. Çoğu insan buzun cilt bakımı için faydalı olduğunu düşünürler (bunun sebebi temel olarak gözenekleri kapatmasıdır). Fakat uzmanlar aşırı uçlardaki sıcaklıklara maruz kalınmasını önermezler.

Cildinize buz uygulamanın karanlık yüzü, cildi kurutması ve cildin doğal yağ tabakasını soyarak çatlamasına sebep olmasıdır. 

Cildinize direkt olarak buz uygulamayın. Eğer kompres yapacaksanız kaliteli bir pamuklu kumaşa sarın.

Buzu doğrudan cilde uygulamamanın en önemli sebeplerinden biri buzun aşırı soğuğunun alt deriyi zedeleyip kızarıklığa sebep olma ihtimalidir.

Buzun soğuğu cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı kılmaz. Öte yandan, ağrıyı dindirmek ve enflamasyonu azaltmak için harika bir maddedir. Fakat, cildinize sürekli olarak buz uygularsanız gözenekleriniz küçülebilir ve bozukluklar yok olabilir. Bu diğer ürünlerin etkisini azaltabilir ya da etkilerinin görülmesine engel olabilir.

Kusursuz bir cilde kavuşmak yalnızca buz ile değil, cilt tipinizi belirlemeniz, dış faktörlerin farkında olmanız ve kan dolaşımınızı artırmaya çalışmanız ile mümkündür.

2. Zeytinyağı

zeytin ve şişede zeytinyağı

Sıradaki doğal ürünümüz olan zeytinyağının pek çok faydası vardır fakat bununla birlikte karanlık bir yüzü de vardır. Doğrudan cildinize ya da saçınıza uygularken dikkatli olmalısınız.

Neden mi?

İster inanın ister inanmayın, zeytinyağı yağ üretimini artırabilir ve kirlerin duşta çıkmasını zorlaştırabilir. Öte yandan, akneye yatkın ciltler için zararlı olabilir.

3. Aloe vera

kasede aloe vera jeli

Aloe vera kozmetik ve vücut bakımı sektöründe kullanılan en popüler bitkilerinden biridir. Fakat bu bitki aynı zamanda zarar da verebilir. Bunun dışında, harika bir nemlendiricidir.

Ne yazık ki, aloe verayı cildinize doğrudan uygular ve güneşe çıkarsanız, alt derinizin daha kolay yanmasına ön ayak olabilirsiniz.

Öte yandan, aloe vera kist oluşumunu ve deride kir birikimini artırabilir. Bu, özellikle akneye yatkın bir cilde sahip olanlarda daha net görülür. Bu doğal ürünün iyileştirici özellikleri olduğu doğrudur fakat bu her cilt tipinde rastgele kullanılabileceği anlamına gelmiyor.

4. Narenciye

kasada narenciyeler

Sıradaki doğal ürünümüz narenciye ailesinden limonu doğrudan cildinize sürmeniz, gerekli önlemleri almadığınız takdirde, olumsuz etkilere sebep olacaktır. Ayrıca narenciyeleri seyreltmeden kullanırsanız, cildiniz tahriş edebilir ve uyguladıktan hemen sonra güneşe çıkarsanız yeni lekelere sebep olabilirler.

  • Cilde faydalı olması için narenciyeleri su ile seyreltmelisiniz.
  • Narenciyeleri geceleri cildiniz güneş ışığına maruz kalmıyorken uygulamalısınız. Aksi takdirde cildinizde daha kötü lekeler bırakabilir. Bu, cilt bakımı için narenciye kullanmanın karanlık yüzüdür.

5. Tuz

kaşıkta tuz taneleri

Tuz cildi ölü derilerden çok iyi bir şekilde arındırsa da, aynı zamanda cildiniz için fazla aşındırıcı bir madde olduğu için dikkatli olmalısınız. Ciltteki ölü derilerden tuz yardımıyla kurtulmanın tahriş ve enfeksiyona sebep olan mikro lezyonlara sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Bu sebepten ötürü, tuz yerine çekilmiş kahve ya da toz şeker kullanmak daha iyi olacaktır.

6. Domates

taze domatesler

Genellikle cildinize domates sürmenizin faydalarından söz ederiz fakat işin doğrusu bu meyvenin karanlık bir yüzü de vardır. Domatesin asiditesi oldukça fazladır. Bundan ötürü, cildinizin pH dengesi için fazla agresif olabilir.

Bu doğal üründen faydalanmanın doğru yolu asiditesini düşüren yoğurt gibi maddelerle karıştırılmasıdır.

7. Badem Yağı

badem ve şişede badem yağı

Badem yağı kozmetik ürünleri arasındaki en fazla özelliğe sahip yağlardandır. Çatlaklardan kurtulmak, cildinizi nemlendirmek, saçınızı onarmak vb. için kullanabilirsiniz fakat bu doğal ürünün karanlık bir yüzü de vardır.

Öncelikle badem yağını gün içerisinde kullanmamalısınız çünkü cildinizde leke bırakabilir. Ayrıca yağlı ya da kusursuz ciltler için de önerilmez.

8. Kuşburnu

doğal ürünün

Kuşburnu yağının iyileştirici ve yenileyici özellikleri vardır. Fakat akne yaralarını yok etmek için iyi olmadığından kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, ki genellikle yağlı ciltler akneye eğilimli olurlar, kuşburnu yağı ters bir etki yaratarak daha fazla lekenin oluşmasına sebep olabilir.

Cildiniz yağlıysa ve aknelerden kurtulmak istiyorsanız, cocoba yağı ve C vitaminli ürünler kullanın.

İlginizi çekebilir ...
Böbreklerinizi Temizlemek İçin Harika Doğal Tedaviler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbreklerinizi Temizlemek İçin Harika Doğal Tedaviler

Bolca su içmenin yanı sıra, böbreklerinizi temizlemek için daha sık idrara çıkmanızı sağlayan doğal bileşenleri de kullanabilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.