Asitretin - Özellikleri, Endikasyonları ve Kullanım Alanları

Asitretin, hücrelerin aşırı büyümesini ve cildin keratinizasyonunu inhibe ederek etki eder. Bu retinoid, endikasyonları ve kontrendikasyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Asitretin - Özellikleri, Endikasyonları ve Kullanım Alanları

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Asitretin, A vitamini retinoidleri veya türevleri grubuna ait bir ilaçtır. Bu nedenle, cildi kalınlaştıran ve pullu bir görünüm veren sorunların tedavisinde bir yardımcıdır.

Bu ilaç, hücre aşırı büyümesini ve cildin keratinizasyonunu inhibe ederek çalışır. Keratinizasyon, proteinlerin üzerlerinde birikmesi nedeniyle cilt hücrelerinin kalınlaştığı bir süreçtir.

Asitretin ne içindir?

deri tabakaları

Asitretin, cilt koşullarının şiddetli ve yaygın formlarının tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığı bu genelleşmiş durumlardan biridir. İktiyoz tedavisinde de yararlıdır. Bu, keratinin hücrelerde biriktiği ve onları sertleştirdiği bir cilt bozukluğudur. Tırnaklara ve saça benzer.

Bu ilacı sadece tıbbi gözetim altında, tercihen bir dermatologdan almalısınız. Bunun nedeni, özellikle bu uzmanların sistemik retinoidlerle tedavi konusunda daha fazla deneyime sahip olmalarıdır.

Uygulama yolları

Acitretin’i yiyecek veya sütle almalısınız. Doza gelince, hastadan hastaya değişir. Daima doktorunuz tarafından verilen talimatlara uymalısınız.

Yetişkinler ve yaşlılar için olağan başlangıç dozu günde bir kez 25 mg veya 30 mg’dır. Bununla birlikte, 2-4 hafta sonra, doktorunuzun etkinliği ve sizin üzerindeki etkisine bağlı olarak dozu değiştirmesi mümkündür.

Her durumda, maksimum doz günde 75 mg’dır ve tedavi maksimum üç ay sürecektir. Bununla birlikte, uzman gerekli görürse daha uzun sürebilir.

Almayı unutursanız günlük dozunuzu telafi etmeye çalışmayın. Ancak, mümkün olan en kısa sürede alın. Ancak, kaçırdığınız doz ile bir sonraki arasında çok az süre varsa ilave doz almamalısınız. Tedaviyi bırakmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız, bu yüzden kendi başınıza asla karar vermeyin.

Yan etkiler

asitretin içen kadın

Tüm ilaçlar gibi, Asitretin de yan etkilere neden olabilir. Genellikle bu yan etkiler dozajla ilgilidir. Günlük doz ne kadar yüksek olursa, risk de o kadar büyük olur.

Yan etkilerin çoğu tedaviye başladığınızda ortaya çıkar ve dozu değiştirir veya keserseniz yok olurlar.

Kuru cilt, mukoza ve dudaklar en yaygın yan etki görülen alanlar arasındadır. Ek olarak, istenmeyen başka etkiler de olabilir, örneğin:

 • Saçın büyüme hızında ve dokusunda değişiklikler
 • Diş eti ve oral mukoza iltihabı
 • Deri kabarcıkları ve çatlakları
 • Saçlarınızdaki ve cildinizdeki renk değişiklikleri

Kuru gözler, bulanık görme, zayıf gece görüşü ve kontakt lens intoleransı gibi görsel bozukluklar

Diğer durumlarda, cilt ve buruntaki mukoza zarlarının kuruluğuna ek olarak, cildin soyulması da söz konusu olabilir. Soyulma, özellikle avuç içlerinde ve ayak tabanlarında görülebilir.

Hastaların daha küçük bir yüzdesi burun kanaması gibi yan etkiler göstermektedir. Ayrıca pullu bir cilt görünümü oluşabilir ve artan hassasiyet de söz konusu olabilir.

Asitretin ile uzun süreli tedavi bittiğinde, kemik incelmesi veya kemik yoğunluğunda azalma – osteoporoz gibi kemik değişiklikleri olabilir.

Asitretin hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

Asitretin’i aşağıdaki durumlarda kullanmamalısınız:

 • Hamileyseniz veya tedavi sırasında veya sonraki 3 yıl içinde hamile kalırsanız
 • Karaciğer, böbrek veya koroner yetmezliğiniz varsa
 • Asitretin veya herhangi bir retinol türevine alerjikseniz
 • Tetrasiklin tedavisi görüyorsanız

Asitretin’in oldukça teratojenik olduğunu bilmelisiniz. Yani, hamile kadınlarda tedavi görürlerse fetal malformasyonları tetikleyebilir. Tipik Asitretin malformasyonları şunları içerir:

 • Merkezi sinir sisteminde hasar
 • Kalp problemleri ve genişlemiş kan damarları
 • Kafatası, yüz ve iskeletteki deformasyonlar
 • Timus bezindeki problemler

Hamile bir kadın bu ilacı sadece kısa bir süre için aldığında bile, malformasyonların oranı yüksektir. Hamilelik, tedaviyi bitirdikten sonraki 3 yıl içinde ortaya çıkarsa da aynı durumlar söz konusu olabilir.

Sonuç

Asitretin’i daima tıbbi gözetim altında kullanmalı ve kadınsanız özellikle dikkatli olmalısınız. Hamileyseniz veya önümüzdeki 3 yıl içinde hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı almayın. Yukarıda söylediğimiz gibi, bu ilaç majör fetal malformasyonlara yol açabilmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carretero, G., Ribera, M., Belinchón, I., Carrascosa, J. M., Puig, L., Ferrandiz, C., … Moreno, J. C. (2013). Acitretina: guía de uso en psoriasis. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2013.01.003

 • Höpker, L. M., Ribeiro, C. G., Oliveira, L. M., & Moreira, A. T. R. (2011). Ichthyosis follicularis, alopecia and photophobia syndrome (IFAP): Report of the first case with ocular and cutaneous manifestations in Brazil with a favorable response to treatment. Arquivos Brasileiros de Oftalmologia. https://doi.org/10.1590/S0004-27492011000100013

 • Medina, S., & Ledo, A. (1992). RETINOIDES. Monografias de Dermatologia.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.