Bel Gamzesi Nedir ve Çocukları Nasıl Etkiler?

Bel gamzesi ciltte basit bir çukur olarak ortaya çıkabilir fakat bununla birlikte bazı çeşitleri gelişimle alakalı anormalliklerden kaynaklanabilir. Bugünkü yazımızda, bu durumu sonuçlarıyla birlikte açıklayacağız.
Bel Gamzesi Nedir ve Çocukları Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Bazı bebeklerde sakral alanda yani bel bölgesinde bel gamzesi olarak bilinen küçük bir girinti, bir çukur vardır ve kuyruk sokumu kemiği (sakrum), bu bölgede bulunan bir kemiktir.

Bel gamzesi, herhangi bir rahatsızlığa yol açmayan basit bir çukur olabilir ancak bu girinti bazen omurilik kanalına bağlanır ve böylece sinir sisteminde sorunlara neden olabilir.

Bugünün yazısında bu durum daha ayrıntılı olarak anlatılacak ve ayrıca tedavisi tartışılacaktır.

Bel gamzesi nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, bel gamzesi, sırtın alt kısmında görünen bir gedik ya da girintidir ve doğuştan gelen bir özelliktir. Genellikle kalça kıvrımının hemen yukarısında bulunur.

Bu tür çukurların çoğu zararsızdır; ancak önemli bir yüzdelik kısmı spinal disrafizm ile ilişkilidir. Bu, Acta Pediátrica’daki bir makaleye göre, belkemiği gibi belirli yapıların tam kapanmamasına neden olan bazı doğumsal bozukluklardan kaynaklanır.

Bunlar nöral dokuyu etkileyen bir grup şekil bozukluklarıdır. Aynı çalışma, spinal disrafizm olan bebeklerin %40 ila 95’inde bir tür cilt rahatsızlığı bulunduğunu belirtmektedir. Bu cilt bozuklukları çoğu durumda kendini bel gamzesi olarak gösterir.

Her şeyden önce, bel gamzesinin etrafında bir tutam kıl varsa ya da o bölgedeki deride renk değişiklikleri varsa ciddi olduğunu varsayabilirsiniz. Bu durumlarda nöral değişiklikler nedeniyle, nörolojik, üriner, rektal ve hatta ortopedik problemler görülebilir. Bu yüzden onu ayırt edebilmek, araştırmak ve tedavi etmek çok önemlidir.

Bel gamzesi çeşitleri

Sakral gamze tipik ya da atipik olabilir. İyi huylu bir durum ile ciddi bir durum arasındaki farkı anlamayı mümkün kılan şey bu basit ayrımdır. Bel bölgesinde bulunan tipik ya da basit bir çukur küçüktür ve kalçalar arasındaki kıvrımda bulunur.

Bunlar genellikle 33/162 cm’den daha küçük çaptadır ve anüsün kenarına yakındır. Oldukça sıktırlar ve herhangi bir disrafizm riski taşımazlar. Yapılan değerlendirmeler,  yeni doğan sağlıklı bebeklerin neredeyse %5’inin bunlara sahip olduğunu gösterir.

Buna karşın, 6,35 mm’den daha derin ve anüsten daha uzakta olan atipik çukurlar vardır ve bunlar iki yanda yer alır.

Atipik bir gamze, spinal disrafizm için bir risk faktörüdür ve eğer çok derinse omurga kanalı ile anormal bir iletişim yaratabilir. Omurga kanalı, içinden çok sayıda sinir lifinin geçtiği hassas bir yapıdır.

Bu anormal iletişim, omurgasal ve nörolojik hasarlara yol açabilir. Ayrıca, bu tür bir çukurlaşmaya cilt renginde değişiklikler eşlik edebilir ve hatta bazı bölgelerde olağandışı kıl büyümesi görülebilir.

Bel gamzesi ve pilonidal kist arasındaki fark

Pilonidal bir kist, içinde kıl oluşumlarını içerir. Bu kistler de bel gamzesi gibi, intergluteal bölgede, kalçanın hemen üzerinde meydana gelir.

Pilonidal kistte olan şey, kılların, hücrelerin, atık maddelerin ve sıvının birikerek toplanmasıdır. Genellikle doğumdan sonra gelişir, erkeklerde daha yaygındır ve sıklıkla şiddetli ağrı ve şişliğin eşlik ettiği bir enfeksiyon gerçekleşir.

Bel gamzesi neden olur?

Bel bölgesindeki çukurlaşmanın nedenleri henüz netleşmemekle beraber, doğuştan olduğu bilinmektedir. Bu, bel gamzesinin yukarıda bahsedilen pilonidal kistten ayırt edilebilmesini mümkün kılar.

Atipik çukurlar, omurganın orta hattının kapanmasındaki kusurdan kaynaklanabilir fakat bu kusurun neden olduğunu bilinmemektedir.

Semptomlar ve teşhis

Bir doktor bir bebeği muayene ediyor

Sakral gamze genellikle asemptomatiktir, yani semptom göstermez. Çünkü bu bir çukurdur ve sadece bel kısmında cilt ile ilgili bir değişiklik yaratır.

Bununla birlikte, atipik sakral gamzelerin genellikle semptomları vardır fakat bu, spinal disrafizmden kaynaklı olup olmadığına bağlıdır. Bir doktor bunu tespit etmek için kapsamlı bir fiziksel muayene yapmalıdır.

Doktorlar bu muayenede genellikle çukurun özelliklerini ölçüp kontrol ederler ve çukur çok büyük ya da derinse bir dizi test yapmaları gerekir. Aynı şekilde fazla çukur varsa, deride renk değişikliği varsa ya da yeri anüsten çok uzaksa da yine test yapmaları gerekir.

Archives of Disease in Childhood’da yayınlanan bir araştırmaya göre ultrason, gamzeyi incelemekte kullanılan bir yöntemdir ve anormallikler bulunduğunda omurgayla ilgili bir problem olma olasılığının altı kat artış gösterdiğini belirtmektedir.

Ultrason, hızlı, güvenli ve ekonomik olduğu için tercih edilen bir tekniktir. Bununla birlikte, koyulan tanı hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman bir MRI seçeneği vardır.

Olası komplikasyonlar

Atipik gamzelerde daha fazla komplikasyon görünür ve bunlar, diğer koşulların yanı sıra spina bifida ya da gergin omurilik sendromu ile ilişkili olabilir.

Spina bifida, doğuştan gelen bir şekil bozukluğudur ve nöral tüpün düzgün kapanmamasından(nöral tüp defekti) kaynaklanır. Bu şekil bozukluklarının farklı türleri vardır ancak bel gamzesi ile ilgili olanı Spina Bifida Occulta’dır.

Ana özelliği, omurga gelişmediği için ortaya çıkan küçük bir boşluk olmasıdır. Asemptomatik olabilir ve genellikle ergenlik ya da yetişkinlik döneminde tespit edilir.

Bunun aksine, gergin omurilik sendromu, omuriliği kısıtlayan yara dokusu olduğunda ortaya çıkar. İdrar ve dışkı kaçırma, eller ve bacaklarda güçsüzlüğe ve hatta ayakta durma zorluğuna bile neden olabilir.

Bel gamzelerinin tedavisi

Basit bir sakral gamzenin tedavisi yoktur çünkü gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey, enfeksiyonları önlemek için bölgede kir birikmesini önlemektir. Bunun sebebi, çukurun anüsün çok yakınında yer almasından dolayı bağırsak bakterilerinin onu kirletebilecek olmasıdır.

Bu nedenle, özellikle çocuk bezini değiştirirken bebeğin bel bölgesini uygun şekilde temizlemek çok önemlidir. Atipik bir gamze, ciddiyetine bağlı olarak tedavi gerektirebilir.

Bir kişi bebeğin bezini değiştiriyor
Her vakanın bir doktor tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Nöral tüp defekti olan çocuklar, palyatif cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilir.

İzlenecek prosedür sakral çukurun özelliklerine bağlıdır

İdeal olan, tüm yeni doğan bebeklerin bir doktor tarafından iyice muayene edilmesi ve bir tane sakral gamze bulunması durumunda bir çalışması yapmasıdır. Bu çalışma, çukurun ölçülmesinden ve diğer anormalliklerden oluşur.

Diğer her şey normalse ve sakral gamzesi küçükse muhtemelen çocuğun sağlığı iyi durumdadır. Bununla birlikte, gamze atipikse ya da başka uyarı işaretleri varsa, bebeğin bir uzmana görünmesi gerekir.

Doktorlar, herhangi bir nörolojik değişiklik ya da gelişimsel kusur olup olmadığını anlamak için bir gamzeyi yakından incelemelidir. Ayrıca, belirli bir vaka için en iyi tedavi, o vaka için alınmış spesifik sonuçlara göre düşünülmelidir.

Son olarak, bel gamzelerinin (sakral) çoğunun zararsız olduğunu ve sadece önemsiz bir cilt değişikliği olduğunu unutmayın. Fakat tabii ki bir doktora danışmalı ve nörolojik bir sorun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Yenidoğan Bebeklerde Ameliyat Gerektiren Hastalıklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yenidoğan Bebeklerde Ameliyat Gerektiren Hastalıklar

Tıbbın, yenidoğan bebeklerde ameliyat gerektiren kompleks hastalıklar kapsamındaki alanda kaydettiği ilerleme şu gelişmeler sayesinde oldu.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.