Sert Ayaklar İçin 2 Etkili Doğal Çözüm

2 Nisan, 2019
Bu tedavi, anında etki etmeyecek olsa bile birkaç gün içinde nasırların nasıl kaybolduğunu ve cildinizin nasıl yumuşadığını göreceksiniz. Tedaviyi bir ponza taşı kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Sert ayaklar, yaygın olarak nasırlardan oluşur. Nasır, ayakkabılarınızın uyguladığı basınç ya da derideki devamlı sürtünmeden kaynaklanan çok yaygın bir sorundur. Göze hoş görünmedikleri için estetik bir sorun olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, genellikle sağlığınızı etkilemezler.

Genel olarak ayaklarınızın topuk veya baş parmaklarınızın çevresinde oluşurlar. Bununla birlikte bazen nasırlara, enfeksiyon riskinizi artıran ağrılı çatlaklar eşlik eder. Neyse ki, cildi yumuşatmaya ve bu sorunu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacak birçok  doğal tedavi bulunmaktadır.

Bu makalede sizinle çok etkili bir tedaviyi paylaşmak istiyoruz. Bu tedaviyi halihazırda zaten evde bulunan iki bileşenle uygulayabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenin!

Sert ayaklar için doğal tedavi

Nasırları ayaklardan gidermek için uygulanan bu doğal tedavi, soğan ve beyaz sirke karışımından oluşur. Her iki bileşen de cildinizin yumuşamasına ve sağlığının iyileşmesine yardımcı olan antioksidan, iltihap sökücü ve antibakteriyel özellikleriyle bilinir.

Aktif bir bileşik olan alisin, cildi besler ve birikmiş olan bütün ölü deri hücrelerin ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır. Her iki bileşen de nasırlı ayaklardaki enfeksiyon oluşumunu ya da diğer problemleri önlemek suretiyle mantarlara ve bakterilere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Bunu da keşfedin: Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

Soğanın Faydaları

bir kase doğranmış soğan

Soğan, sert ayaklardaki cildi yumuşatmaya yardımcı olacak antioksidanlar, su ve iltihap sökücü bileşikler açısından zengin bir sebzedir. Nahoş kokusu açısından çok arzulanır olmasa da, bakteri ve mantar önleyici etkileri, onları tedavi amaçlı kullanmak için yeterlidir.

Bu özellikler zarar görmüş cilt bölgelerini korur ve nasırı küçültürken, enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların büyümesini de engeller. C vitamini, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde soğan, cildinizin genel sağlığı için başka avantajlara da sahip olabilir.

Beyaz sirkenin faydaları

Beyaz sirke, dünya çapında kullanılan popüler bir üründür ve onu harika kılan antibakteriyel özelliğiyle evdeki temizlik işlerine yardımcı olmasıdır. Organik asit içeriği mikropları yok eder ve evinizin yüzeyini dezenfekte eder.

sert ayaklar için sirke

Buna ek olarak, beyaz sirke kullanımının ayrıca çeşitli cilt problemlerinin tedavisi için iyi bir seçenek olduğunu bilmelisiniz. Beyaz sirkenin nemlendirici özelliği nasırları ortadan kaldırmaya yardımcı olurken aynı zamanda sirke, pH’ı düzenlemeye yardımcı olarak cildin mantar enfeksiyonuna yakalanmasını ve çatlamasını önler.

Bunu da okuyun: Nasırlardan Kurtulmanın Evde Hazırlanabilecek 6 Yolu

Sert ayaklar için olan bu ev tedavisini nasıl hazırlarsınız?

Bu basit ve doğal reçete, ayaklarınızın üzerinde oluşan sert noktalar ve  nasırlar için mükemmel bir çözümdür. Özellikleri cildinizi enfeksiyona karşı korur ve ölü deri hücrelerinin alınmasını kolaylaştırır.

Malzemeler

 • 1 soğan
 • 1/2 su bardağı beyaz sirke

Gereçler

 • Kapaklı cam bir kavanoz
 • Şeffaf streç kağıdı
 • Pamuk

Yapılışı

sert ayaklar için doğal çözümler

 • Soğanı iyice yıkayıp cam kavanozun içine sığacak şekilde birkaç parçaya kesin. Ardından beyaz sirke ekleyin ve kapağı kapatın.
 • Karışımı gece boyunca yoğunlaşması için serin, karanlık bir yerde saklayın.
 • Ertesi gün uygulamaya başlayın.

Nasıl kullanılır:

 • Karışıma bir parça pamuk batırın ve pamuğu ayaklarınızdaki bütün sert bölgelere sürtün.
 • Tedaviyi uyguladığınız alanı streç kağıdıyla örtün ve dört ila altı saat arası bir süre böyle kalmasına izin verin. Bunu geceleri kullanmanızı öneriyoruz böylelikle siz dinlenirken bileşenlerin çalışmak için zamanı olacaktır.
 • Ayaklarınızdaki sert alanlar yok olana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Bu uygulamayı nemlendirici kremler ve peeling ürünlerini günlük olarak kullanarak tamamlayabilirsiniz.
 • Ek olarak, kuru ya da ölü hücre tabakasının ortadan kalkışını hızlandırmak için sert bölgeleri bir ponza taşıyla ovabilirsiniz.

Bu tedaviyi denemeye hazır mısınız? Eğer ayaklarınızın göz zevkini bozan sert bölgeleri varsa, bu basit reçeteyi hazırlayın ve bu önerilenlere göre uygulayın. Tedavinin etkileri anında görülür olmamasına karşın, birkaç gün içinde cildinizin daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.

Unutmayın ki cildinizin halihazırda çatlaklı olması durumunda, tahrişe neden olabileceği için bu tedavi önerilmez. Bu gibi durumlarda, en iyisi daha uygun bir tedavi bulmak için bir doktorla konuşmaktır.