Daha Narin ve Güzel Bir Boyun için 5 İpucu

Boynumuzdaki derimizin en az yüzümüzdeki deri kadar narin olduğunu unutmamalıyız, bu sebepten dolayı yüzümüze gösterdiğimiz özeni boynumuza da göstererek nemlenmesine ve sağlıklı görünmesine dikkat etmeliyiz.
Daha Narin ve Güzel Bir Boyun için 5 İpucu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Boyun kadınların en çekici bölgelerinden biridir ve eğer boynumuza gerekli özeni gösterir ve iyi bakarsak, daha güzel, nemli bir cilde ve pürüzsüz bir görünüme kavuşarak; çekinmeden, utanmadan boynumuz ile gösteriş yapabiliriz.

Bu yazımızda daha genç ve diri bir boyun sahibi olmak için yapılması gereken, her gün uygulanabilen, basit ve doğal güzellik ipuçlarını açıklayacağız!

Vücudumuzun diğer bölgelerine gösterdiğimiz özeni, günlük nemlendirme ve düzenli cildi yenileme yöntemleriyle boynumuza da göstermeliyiz. Fakat, yüzümüze yaptığımız bakım nasıl özel bir uygulama gerektiriyorsa, boynumuza da özel bir uygulama gerekir. Yüzümüze uyguladığımız yöntemleri boynumuza uygulamak için de kullanmalıyız.

Her Hafta Cildi Ölü Hücrelerden Arındırın

Boyun derisini yumuşak ve sıkı tutmanın ilk adımı düzenli olarak ölü derilerden arındırma yöntemlerini uygulamak tır. Cilt peelingini haftada sadece 1 defa uygulamanızı öneriyoruz, çünkü çok sık uygulamak cildi tahriş edebilir, özellikle de kuru veya hassas bir cilde sahipseniz.

Ölü hücrelerden kurtulmak için aşağıdaki doğal ürünlerden herhangi birini veya herhangi bir kombinasyonu kullanabilirsiniz:

 • Karbonat (Sodyum Bikarbonat)
 • Şeker
 • Deniz tuzu

Ölü derilerin arındırılmasına yardımcı olan bu malzemeleri, bölgeye daha rahat masaj yapabilmek için, bir parça badem yağı veya aloe vera jeli ile karıştırın.

Yumuşak ve dikkatlice, sertçe bastırmadan, gerdanınızdan çenenize doğru dairesel hareketlerle masaj yapın.

Daha sonra, gözenekleri kapatmak ve bölgeyi nemlendirmek için soğuk su ile yıkayın.

kavanozda tuz

Derin Bir Temizlik Uygulayın

Boynumuza nasıl derin bir temizlik uygularız? Eğer yağlı veya karma bir cildiniz varsa, boynunuza ve yüzünüze kil maskesi uygulayın.

Genellikle bunun için yeşil veya pembe kil kullanımını öneriyoruz. Hamur kıvamında bir lapa oluşturmak için, kil tozunu su ile karıştırın. Bu karışımın kıvamı cildinize uyguladığınızda sürülebilecek ve akmayacak kıvamda olmalıdır. Kili karıştırmak için, kil, cam veya ahşap bir kase kullanın fakat metali asla kullanmayın çünkü metal kilin tedavi edici içeriğini ortadan kaldırıyor.

Maskeyi gözlerinize ve dudaklarınıza gelmeyecek şekilde yüzünüze ve boynunuza uygulayın, 15 dakika boyunca kurumaya bırakın.

Kili ılık su ile yıkayın ve ardından cildinizi nemlendirin.

Günlük Olarak Boynunuzu Nemlendirin

Boynunuzu nasıl nemlendirirsiniz? Yüzünüze kullandığınız nemlendirici losyon veya krem ile! Boynumuz da yüzümüz kadar hassastır ve eğer gerekli özeni göstermezseniz, zamanın geçmesinden dolayı yaşlanmaya maruz kalabilir, gücünü kaybedip, kırışıklıklar oluşturabilir.

Besleyiciliği çok zengin şu ürünlerin kullanılmasını öneriyoruz:

 • Badem yağı
 • Kuşburnu yağı
 • Karite yağı
 • Jojoba yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Çuha çiçeği yağı
 • Zeytin yağı
 • Buğday tohumu yağı

Bu doğal nemlendiricilerin hepsi de derinlemesine bir nemlendirme için harika seçeneklerdir. Günde sadece 2 kez uygulamalısınız: sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce.

boyun güzelliği

Düzenli Olarak Boynunuza Masaj Yapın

Ne yazık ki, boynumuz günlük stresten, yanlış duruştan, saatlerce bilgisayar başında oturmaktan veya sürekli olarak endişeden dolayı  gerginliğe maruz kalır.

Bu gerginliğin sonuçlarından korunmak için, her gün en az 5 ya da 10 dakika nazikçe masaj yapmanız için nemlendirici bir ürün kullanmanızı öneriyoruz.

Bütün avuç içinizi kullanarak boynunuza masaj yapın, alt çene hattının göründüğü kısma, çenenizin altına kan dolaşımını düzenlemek ve toksinlerden arındırmak için iyice bastırın.

Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı ayrık tutup nazikçe bastırarak elinizi cildinizde yukarıdan aşağıya doğru kaydırın.

Her Akşam Rahatlayın

Diş gıcırdamasının (bruksizm) ve çene gerginliğinin boyundaki gerilme üzerinde büyük bir etkisi vardır ve boynun görüntüsünü de zamanla çirkinleştirir.

Bunu tedavi etmek için, bu bölgede oluşan gerginliği yumuşatmak için çene egzersizleri uygulamalısınız. Bu egzersizler aynı zamanda sarkmış gıdıyı da ortadan kaldırmak ve önlemek için çok faydalıdır.

Ayrıca şunu da unutmayın, geceleri uyurken farkında olmadan dişlerinizi sıkmak yaygın bir durumdur, bu sebepten dolayı yatmadan önce vücudunuzun iyice rahatlaması için birkaç dakikanızı ayırmanız çok önemlidir. Çeneniz tamamen rahatlamış ve ağzınız hafifçe açık bir şekilde uyumaya çalışmalısınız, aynı bebeklerin uyuduğu gibi.

uyuyan bebek
Görseller için Chiot’s Run, osmachosant ve Torbein Rønning’e teşekkürler.
İlginizi çekebilir ...
Boyun Ağrısının Farkında Olmayabileceğiniz 6 Nedeni
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Boyun Ağrısının Farkında Olmayabileceğiniz 6 Nedeni

Bilinçsiz olarak yaptığımız birçok uygulama, tekrarlayan boyun ağrısının tetikleyicileridir; dolayısıyla çözüm bazı davranışlarımızı düzeltmektir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.