Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşabilir mi?

20 Mayıs, 2020
SARS-CoV-2 koronavirüsünün başlıca bulaşma yolu solunum damlacıklarıdır; bu virüs cinsel sıvılarda bulunmaz. Cinsel temas, gerçek bir risk temsil edebilecek bir yakınlık ve temas anlamına gelir. Bu yazımızda size almanız gereken önlemleri anlatacağız.

COVID-19 pandemisinin bütün dünyayı sarmış olması nedeniyle herkes koronavirüs hakkında konuşuyor. Bu konuda çoğu bilimsel olmayan birçok bilgi var. Ama bilmek istediğimiz şeylerden biri, cinsel yolla bulaşıp bulaşamayacağı.

Bu yeni bir virüs ve hala hakkında bilmediğimiz çok şey var. Bugün, koronavirüsü daha iyi anlamak için çok sayıda araştırma ve çalışma devam etmektedir.

Ancak virüsün nasıl iletildiğini biliyoruz. Bu nedenle, bu makaleyi bunu açıklamak ve cinsel yolla bulaşma risklerini tartışmak için kullanacağız.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: COVID-19 Vücudu Nasıl Etkiler

Koronavirüs nedir?

Koronavirüs bir virüs ailesidir. Aralık 2019’da Çin’de SARS-COV-2 adlı bir koronavirüs türü ortaya çıktı.

Her şeyden önce, enfekte olmuş olan birçok insan, özellikle de çocuklar ve gençler asemptomatiktir. Bununla birlikte, bu hastalık soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlara da neden olabilir. Bu virüs solunum yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Enfeksiyon kaynaklı komplikasyon riski yüksek olanlar yaşlı insanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlardır. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, birçok asemptomatik insan vardır, bu yüzden enfeksiyonun fark edilmeden bulaşma riski yüksektir.

temsili COVID-19 resmi
SARS-CoV-2 suşu, onu bulaştırabilecek olan birçok asemptomatik hasta tarafından taşınmaktadır.

Nasıl bulaşır?

Bilim insanları, koronavirüsün enfekte kişilerin saldığı solunum damlacıkları yoluyla yayıldığını keşfettiler. Öksürdüğümüzde, hapşırdığımızda ve hatta konuştuğumuzda bu damlacıkları atıyoruz.

Virüs daha sonra kişiden kişiye bulaşır. Enfeksiyonu önlemek için, insanlar arasında 2 metre mesafe tutmamız gerekir, çünkü damlacıklar daha uzağa giderken parçalanır ve havada uzun süre hayatta kalamaz.

Ayrıca, kontamine nesnelere dokunarak da koronavirüs kapabileceğimiz görülmektedir. İşte bu yüzden sık sık ellerimizi yıkamamız gerekiyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ellerinizi Yıkamak: Koronavirüsün En Büyük Düşmanı

Koronavirüs cinsel yolla bulaşabilir mi?

Koronavirüsün cinsel sıvılarda bulunduğunu kanıtlayan bir veri yoktur. Bu nedenle, teknik olarak, virüsü cinsel ilişki yoluyla alamayız. Bununla birlikte, cinsellik, birçok başka yönü içeren samimi ve yakın bir eylemdir.

Örneğin öpüşme. Çoğu insan ilişki sırasında öpüşür. Virüs solunum damlacıkları yoluyla yayılır, bu nedenle öpüşme daha büyük bir risk oluşturur.

Ayrıca, herhangi biriyle yakın temas bir risk oluşturur, çünkü enfeksiyona sahip olup olmadıklarını bilmiyorsunuzdur. Şu anda, çoğu ülke karantina dönemini yürürlüğe koymuştur. Hükumetler diğer insanları ziyaret etmemeyi tavsiye ederler, beraber yaşamadığınız biriyle cinsel ilişkiye girmek açık bir şekilde bu tavsiyeye uymayan bir davranıştır.

Beraber yaşayan çiftler için durum tabii ki farklıdır. Birlikte yaşayanlar için karantina sırasında cinsel ilişkiye girmeye dair herhangi bir kılavuz yoktur. Eşiniz ya da siz herhangi bir belirti göstermiyorsanız veya yakın geçmişte virüse maruz kalma ihtimaliniz olan bir durum yaşamadıysanız, korkmanıza gerek yoktur.

parmaklarıyla kalp işareti yapan maskeli çift
Bir çift birlikte yaşıyorsa, biri semptomlardan muzdarip olmadıkça karantina sırasında cinsel ilişkiye girememelerine neden olacak hiçbir şey yoktur.

Cinsel ilişki ve koronavirüs hakkında hatırlanması gerekenler

Koronavirüs cinsel sıvılar aracılığıyla bulaşmaz. Bununla birlikte, ilişki yakın olmayı içerir ve bu bir risk oluşturabilir. Eşinizle beraber izolasyondaysanız ve her ikiniz de risksiz iseniz, cinsel ilişkiye giremeyeceğinizi söyleyecek hiçbir şey yoktur.

Ayrıca, diğer birçok cinsel eylemin temas veya penetrasyon içermediğini ve samimiyetten keyif almanın diğer yollarını keşfedebileceğimizi hatırlamamız gerekir.

Bazı insanlar video görüşmeleri, cinsel içerikli mesajlaşma veya mastürbasyon yoluyla cinsel olarak aktif olmaya çalışırlar. Önemli olan, sağlığınızı veya başkalarını riske atmamak için enfeksiyonu mümkün olduğunca önlemeye çalışmaktır.

  • ¿Hay que dejar de tener sexo por el coronavirus? (n.d.). Retrieved March 26, 2020, from https://theobjective.com/further/hay-que-dejar-de-tener-sexo-por-el-coronavirus/
  • Hussein, Julia. “COVID-19: What implications for sexual and reproductive health and rights globally?.” (2020): 1-4.
  • Tian, Huaiyu, et al. “Early evaluation of transmission control measures in response to the 2019 novel coronavirus outbreak in China.” medRxiv (2020).
  • Li, Long‐quan, et al. “2019 novel coronavirus patients’ clinical characteristics, discharge rate and fatality rate of meta‐analysis.” Journal of Medical Virology (2020).