Nar Suyunun 7 İnanılmaz Faydası

· 19 Temmuz, 2017
Tüm doğal meyveler, sağlığa bir çok fayda sunar, ama nar suyu bunlar arasında gerçek bir yıldız gibidir. Bir deneyin!

Doğal meyve suları içmek sağlığınız için çok iyidir. Muhtemelen bu cümleyi daha önce okudunuz ya da bir yerde duydunuz. Her meyve besleyici olsa da, bazılarının çok özel güçleri vardır.

Bu makalede sizlere nar suyunun faydalarından bahsedeceğiz. Eminiz ki bu makaleyi okuduktan sonra hemen nar suyu içmeye başlayacaksınız.

Nar


Bize bu zengin meyve veren ağacın adı nar ağacıdır. Bu ağaç, Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar ve 3 metreye kadar yükselebilir.

Bu meyvenin kökü Asya’ya dayanmaktadır ama günümüzde Akdeniz bölgesi (örneğin Kanarya Adaları), Güney Amerika, Avustralya ve Güney Afrika’da da ekilmektedir.

Nar uzun süre saklanabilir için kuru bölgelerde yaşayan köylerin nar kullandığına dair bir çok kanıt vardır. Bu meyve, haftalarca korunabildiği için yolculuklar için mükemmeldir.

Ayrıca antik Mısırlıların nar ile bir tür şarap hazırladığı da bilinmektedir. Dahası, nar ağaçları Babil bahçelerini süslermiş ve hatta Hipokrat, bu meyveyi ateş ile savaşmak için önermiştir.

Nar İncil’de bile bahse geçen bir meyvedir ve Avrupa’ya kuzey Afrikalı Berberler tarafından getirilmiştir.

Bunlara ek olarak bu meyve etrafında gelişen efsaneler ve popüler inanışlar çok ilginçtir.

Örneğin, Yunanistan’da ilk nar ağacının tanrıça Afrodit tarafından ekildiği söylenmektedir. Java’da bu meyve hamilelik ritüellerinden kullanılır ve Çin’de bereket ve çocuk dileklerini ifade etmek için yeni evlilere  hediye olarak verilir.

Nar suyunun faydaları nelerdir?

Tüm bu bilgilerin ardından canınız tatlı ve lezzetli bir nar çekmiş olabilir. Ayrıca bu meyvenin suyundan da faydalanabilirsiniz.

Bu süper meyve çok besleyicidir çünkü bize, kalsiyum, demir ve potasyum gibi mineralleri, A, C, E ve B5 gibi vitaminleri verir ve bol miktarda lif içerir.

Nar suyunun bazı özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

Nar suyu anti-karsinojeniktir

Kanser için bir çözüm olmasa da nar suyu belirtileri azaltmaya yardımcı olur ve geleneksel tedavilere ideal bir takviyedir.

Bunun nedeni, içindeki bazı bileşenlerin kanser hücrelerini zayıflatması ya da yok etmesidir. Mesela erkeklerde prostat kanserinin ilerlemesini durdurmak için günde bir bardak nar suyu öneriyoruz.

Nar suyu temizleyici özelliklere sahiptir


Nar suyu, karaciğer için çok faydalıdır çünkü onu güçlendirir ve toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Aynı şey kan içinde geçerlidir. Nar suyu kanı detoks eder ve arındırır.

Dahasi üç ay boyunca her gün bir bardak nar suyu içmek kan akışını geliştirir. Ayrıca bunlara ek olarak, içindeki yüksek sitrik sit, potasyum ve su vücutta tutulan sıvıların atılmasına ve iyi bağırsak performansına destek olur.

Hipertansiyon, hiperürisemi ve böbrek taşı olan kişilerin bu meyve suyunu içmelerini öneriyoruz.

Stres karşıtı özellikleri vardır

Sabahları boş mideye nar suyu içmek pozitif duyguları ferahlık hissini ve odaklanmayı arttırır. Ayrıca anksiyete ve stresi azaltır. Dahası, nar suyu uykusuzluk ya da kronik halsizlik durumlarında aşırı stresi atmak için içilebilir.

Nar suyu kalbi korur


Haftada bir kaç kez nar suyu içmek kandaki kolesterol seviyelerini düşürür ve hipertansiyona bağlı bazı hastalıkların oluşmasını önler.

Ayrıca nar suyu damar tıkanıklığı riskini azaltır. Nar, damar kanallarında birikim oluşmasını önler ve bu da patolojik sertleşmenin önüne geçer.

İtalya Napoli Üniversitesinde gönüllülerle yapılan bir araştırmada, iki hafta boyunca her gün nar suyu içen kişilerde sistolik baskının %5 daha az olduğu görülmüştür.

Yüksek potasyum içeriği sayesinde nar suyu, yüksek tansiyonu olan kişiler için mükemmel bir içecektir. Ayrıca kasları rahatlatan, damarların genişlemesini sağlayan ve kan dolaşımını düzenleyen bol miktarda nitrik oksit içerir.

Nar suyu beyne koruma sağlar

Amerika Birleşik Devletleri Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, hamile kadınlar nar suyu içerse, cenin için olası komplikasyonlara karşı koruma sağlıyor. (özellikle de erken doğumlar söz konusu olduğunda).

Bir bebek prematüre doğduğu zaman beyni yeterince oksijen ya da kan akışı almaz.

Nar suyu, beyine gelen zararları ve Alzheimer hastalığı gibi sinirsel bozuklukları azaltır.

Nar suyu obezite ile savaşır

Hem meyvesi hem de suyu insanların kilo vermesine yardımcı olur. Bunlar diyet yapan kişiler için mükemmel bir takviyedir, çünkü nar birikmiş toksinleri temizler, idrar söktürücü etkilere sahiptir ve doygunluk hissi verir.

Buna ek olarak, düzgün egzersiz yapabilmemiz için gerekli olan enerji verir.

Nar suyu anti-viraldir


Nar suyunun bize verdiği inanılmaz antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemimiz güçlenir ve özellikle de kış mevsiminde hastalıklara karşı korunma sağlarız.

 Nar suyu içmek vücudun savunma sistemlerini güçlendirir ve böylece kişi soğuk algınlığı, nezle ve enfeksiyonlarla çok daha kolay savaşabilir.

Diğer faydaları

Nar ve nar suyu elbetteki daha bir çok fayda sağlar. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

  • Erken kırışıklıkların oluşumunu önler.
  • Karın ağrısı, ishal ve kusmayı tedavi eder.
  • Sperm sayısını arttırır.
  • Kıkırdakların bozulmasını önler.
  • Menopoz semptomlarını azaltır.
  • Vücudun demir emmesine yardımcı olur ve kansızlığın gelişmesini önler.
  • Faranjit, sinüzit ve otitiz gibi hastalıkların belirtilerini rahatlatır.
  • Basur, göz nezlesi ve dizanterinin belirtilerini rahatlatır.
  • Cinsel arzuları güçlendirir.
  • Yüksek performans çalışan atletlere yardımcı olur.

Artık nar suyunun faydalarını biliyorsunuz. Tadını çıkarmaya başlayın! Hem lezzetli, hem sağlıklı, hem de çok ama çok faydalı!