Neden Detoks İçecekleri Kilo Vermek İçin İyidir?

Detoks içeceklerinin olayı tam olarak nedir? Detoks içeceklerine meyve ve sebze eklediğiniz zaman vücudunuza enerji desteği verecek yüksek miktarda vitamin ve mineral de eklemiş oluyorsunuz. Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin!
Neden Detoks İçecekleri Kilo Vermek İçin İyidir?

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Son zamanlarda formda olmak ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak dünya çapında bir trend haline geldi. Şimdilerde birçok kişi sağlıklı yaşamaya ilgi duyduğu için vücuduna iyi bakmayı öğrenmek, aşırıdan kaçınmak ve günlük bir egzersiz rutini edinmek istiyor. Aynı zamanda detoks içecekleri kullanıyor

Fakat bu kolay değil. Her gün yeni ürünler ortaya çıkıyor: yeni bir protein tozu, içeceği ya da hapı ile sizi hayalini kurduğunuz vücuda ulaştırmayı vaat ediyorlar.

Peki bunları hepsi gerekli ya da hatta faydalı mı? Gerçek şu ki bunların yardımı dokunsa da pahalı kilo verme içeceklerine mahkum değilsiniz. Hatta bizim tavsiyemiz ilk önce detoks içeceklerini denemeniz yönünde.

Aşağıda size bu detoks içeceklerinin faydalarından bahsedeceğiz. İçmeye başlamanız için çok fazla ikna etmemiz gerekmeyeceğinden eminiz!

1. Tamamen doğaldır

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeye karar vermek işlenmiş yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak demektir, bu da detoks içeceklerini en faydalı seçeneklerden biri yapıyor.

Meyvelerle ve sebzelerle evde yapıldığı için kimyasal ve tatlandırıcı içermediğinden emin olabilirsiniz. Kilo verdirmeyi vaat eden haplar gibi birçok ürün de benzer malzemelerin özünü elde ederek yapılır fakat bu şekilde besin maddelerinin çoğunu kaybederler.

Buna ek olarak, eğer işlenmiş içeceklere alışkınsanız detoks içecekleri bu ürünleri daha sağlıklı alternatifleriyle değiştirmenin harika bir yoludur. Bu şekilde fazladan kalori almadan tatlı krizinizi de bastırabilirsiniz.

2. Metabolizmanızı hızlandırır, egzersiz yapıyor olmasanız bile

Detoks içecekleri doğal bir idrar söktürücüdür; vücudunuzu arındırmaya ve size yaramayan atıkların giderilmesine yardımcı olur. Seçtiğiniz malzemelere göre farklı yararlarını görürsünüz. Detoks içeceklerinin sıkça mücadele ettiği problemlerden bazıları:

  • Fazla sodyum
  • Ödem
  • Ekstra kalori

Sonuç olarak öncekinden çok daha fazla enerjik hissedersiniz. Bunun sebebi, yeterli miktarda meyve ve sebze yediğiniz zaman gününüze devam etmek için gereken gücü kazanmış olmanızdır.

Detoks içeceklerinin bir diğer faydası ise, idrar söktücü olduğu için her zaman spor salonuna gitmenize gerek kalmadan daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmasıdır.

Daha hızlı bir metabolizmanın her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmediğiniunutmayın. Bu içecekler, yanında iyi bir diyet izlediğiniz zaman istediğiniz vücuda kavuşmanızı kolaylaştırır.

3. Sindirim problemlerine veda etmenize yardım eder

sindirim problemi yaşayan kadın

Sıkça sindirim problemi yaşıyor musunuz? En yaygın şikayetlerden bazıları:

  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Kabızlık
  • Kolon ya da karaciğer problemleri

Detoks içecekleri yukarıdaki herhangi problem için harika bir çözüm olabilir. Eğer iyi beslenmiyorsanız detoks içecekleri, sindirim sisteminizin düzgün çalışması için gereken besin maddeleri ve lifi size sağlayabilir. İdeal olan bu içeceklerle birlikte günde 8 bardak su içmektir.

4. Karaciğerinize ve kolonunuza faydalıdır

Kilo verme yoluna girdiyseniz karaciğerinizi ve kolonunuzu her zaman dikkate almalısınız. Bunun sebebi bu organların fazla miktarda yağ, alkol, kafein ve işlenmiş gıda tüketiminden en çok etkilenen organlar olmasıdır.  Bu organlar neden bu kadar önemli?

Çünkü kolonunuz tükettiğiniz yiyeceklerden sıvı ve besin maddesi elde etmekle görevlidir. Karaciğeriniz tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerdeki toksinleri süzme görevinin yanındabunları parçalayacak sindirmeyi destekleyici sıvılar da üretir.

Detoks içecekleri, genellikle bu iki organı doğal ve hızlı yoldan toksinlerden arındıracak besin maddelerini içerdiğinden dolayı bu ikili için son derece iyidir.

Bu içecekleri ayda en az bir kez tüketmenizi tavsiye ederiz. Toksinleri düzenli aralıklarla yok etmeyi garantilemiş olmanın yanı sıra bu organlarda ortaya çıkabilecek ciddi problemleri de önlemiş olursunuz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karaciğer Toksin Birikiminin 9 İşareti

Detoks içeceklerinin tüketimini abartmayın

Detoks içeceklerinin faydaları önemli olsa da aşırıya kaçmanın hiçbir zaman iyi olmadığını unutmayın. Yapabileceğiniz en iyi şey dengeli beslenmek ve sağlığınıza katkı sağlayan bu içecekleri kullanmaktır fakat bunların kilo vermek için mucizeler yarattığına da inanmayın.

Ayrıca detoks içeceklerini çeşitlendirmek de iyi olacaktır. Her çeşit çay ve yeşil sebze suyu arasından seçim yapabileceğinizi unutmayın ve bu yüzden her seferinde farklı bir karışım hazırlayın. Bu da aynı tatlardan sıkılmanızı önler ve bu içecekleri yaşam tarzınızın bir parçası haline getirmenizi kolaylaştırır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.