Pandemi Sırasında Sağlık Çalışanlarını Korumanın Önemi

20 Mayıs, 2020
Hükumetler pandemi sırasında sağlık uzmanlarını korumayı bir öncelik haline getirmelidir. Onlar, bu virüs ile ön saflardan savaşmaktadır. Bundan dolayı korunmaları gerekir, ki işlerini yapabilsinler.

Koronavirüs kapmış sağlık çalışanlarının yüzdesinin yüksek olması çok endişe vericidir. Bu durum hem çeşitli sağlık sistemlerinin öngörülemezliğini, hem de pandemi sırasında sağlık çalışanlarını korumanın neden b u kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının korunmasına öncelik verilmesi ile ilgili COVID-19’un vurduğu ülkelerin hükumetlerine seslendiği çeşitli açıklamalar yayınladı. Ayrıca, her ülkenin riskleri kendi bağlamları içerisinde değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Bu yazımızı da okuyun: Koronavirüs Tespiti için Test Türleri

Sağlık Çalışanları İçin Temel Öneriler

Ibero-Amerikan Sosyal Güvenlik Organizasyonu pandemi sırasında sağlık çalışanlarını korumayı hedefleyen bir dizi öneri yayınlamıştır.

 • İlk önlem sağlık hizmeti sağlayıcılarının hijyen önlemlerini en üst düzeye çıkarmalarıdır, bu da ellerini en az 25 saniye boyunca su ve sabun ile yıkamak gibi şeyleri kapsar.
 • Ayrıca, sağlık çalışanları solunum semptomları olan hastalar ile etkileşime girerken cerrahi maske kullanmalıdırlar. Bu hastalara da, koronavirüs semptomları olmasa bile, bir maske kullanmalarını söylemelidirler.
 • Pandemi sırasında sağlık hizmeti sağlayıcılarını korumak için, çalışanlar koronavirüslü olabilecek hastalar ile ilgilenirken doğru kişisel koruyucu ekipmanları (KKE) kullanmaları gerekmektedir.
 • Eğer sağlık çalışanları ateşliyse, öksürüyorsa ya da diğer COVID-19 semptomlarını gösteriyorlarsa evde kalmaları gerekmektedir. Bunu yaparak durumlarını kontrol altında tutabilir ve test edilebilirler.
COVID-19 kapmış bir hasta ile ilgilenen doktorlar.
Sağlık personelleri hijyenlerine aşırı derecede dikkat etmek zorundadır. Ayrıca, koronavirüs olması olası vakalar ile ilgilenirken doğru kişisel korunma ekipmanlarını kullanıyor olmaları gerekir.

Sağlık Çalışanlarının Maruz Kaldıkları Riskler

Ibero-Amerikan Sosyal Güvenlik Organizasyonu sağlık çalışanlarının maruz kalmakta olduğu üç risk seviyesi belirlemiştir. Buna dayanarak, her seviye için bir dizi öneri yayınlanmıştır.

Bunun nedeni pandemi sırasında sağlık çalışanlarını korumak için yeterli bilgimiz olmasıdır. Bu üç seviye şu şekildedir:

 • Yüksek risk maruziyet. Burada, personel doğrulanmış ya da olası COVID-19 vakaları ile etkileşim halindedir. Bu sebepten dolayı kendi kendini filtreleyen bir koruyucu maske, sıçrama koruması, virüs koruma eldivenleri ve virüse karşı dayanıklı bir önlük kullanmalıdırlar.
 • Düşük risk maruziyet. Bu seviyede personal olası koronavirüs hastaları ile yakın temasa geçmemiştir.
 • Son olarak, düşük olasılıklı maruziyet. Bu, genel halk ile çalışmayan, diğer insanlar ile aralarında 2 metrelik mesafeyi koruyan ve temastan kaçınmak için gereken tüm önlemleri alan personele işaret eder.

Son iki seviyede, Ibero-Amerikan Sosyal Güvenlik Organizasyonu düzenli olarak el yıkama ve cerrahi maske takmayı önerir. Bu önlemler çalışma ortamındaki cerrahi prosedürler sırasında bulaşmayı engellemek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, biyolojik sıvı sıçramalarına karşı da koruma sağlarlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: COVID-19 için İlaç Geliştirilme Aşamasında

Pandemi Sırasında Sağlık Çalışanlarını Korumak: İnsan Hakları

Uluslararası Af Örgütü (AI) koronavirüs pandemisi sırasında herkesin dikkate alması gereken insan hakları üzerine odaklanan bir belge yayınlamıştırBu belgede, sağlık çalışanları ve bu pandemi sırasında onları korumanın gerekliliğinden bahsedilir.

Belge, sağlık çalışanlarının kendilerini ve ailelerini riske atıyor olmalarına rağmen bu pandeminin ön saflarında çalıştıklarını, çünkü bu servisleri sağlamaya devam etmek zorunda olduklarını belirtiyor. Bu durum onları özellikle koronavirüs kapma riskine sokuyor, ancak aşırı çalışma saatleri ve bundan dolayı oluşan fiziksel bitkinlik de bir problem.

Belge ayrıca hükumetlerin sağlık çalışanlarına kaliteli koruyucu ekipman sağlaması gerektiğini de vurguluyor. Ayrıca, çalışanlara işlerini verimli bir şekilde yapabilmeleri için bilgi, eğitim ve psikolojik destek de sağlanmalı. Sağlık çalışanlarının ailelerinin de, onların vefat etmesi gibi talihsiz bir durumda garantili desteğe sahip olmaları gerektiğinden de bahsediyor.

Koronavirüs testi yapılmakta olan bir hasta.
Sağlık çalışanlarına KKD sağlanması bir hak olarak sınıflandırılır.

Ekonomik Destek

Bazı ülkelerdeki sağlık personeli hak ettikleri tanınmayı alıyorlar. Bu pandemi sağlık çalışanlarının önemini topluma karşı da vurguladı. Bu sebepten dolayı bazı hükumetler pandemi sırasında ekstra ödeme sağlamış olsalar da bunu yapmayan diğer birçok ülke vardır.

Söz konusu ülkeye göre ek gelir elde etmeleri sağlık çalışanlarının pandemi sırasında yeterli maddi kaynaklara sahip olduklarından emin olmayı amaçlar. Ayrıca, bu profesyonellerin pandemi durumunu azaltmak için yardımcı olmasının ne kadar önemli olduğunu da kabul eder.

 • Cruz, M. P., Santos, E., Cervantes, M. V., & Juárez, M. L. (2020). COVID-19, una emergencia de salud pública mundial. Revista Clínica Española.
 • Organización Mundial de la Salud. (3 de marzo de 2020). La escasez de equipos de protección personal pone en peligro al personal sanitario en todo el mundo. Recuperado el 31 de marzo de 2020 de https://www.who.int/es/news-room/detail/03-03-2020-shortage-of-personal-protective-equipment-endangering-health-workers-worldwide
 • Organización Iberoamericana de Seguridad Social. (2020). Actuaciones del personal sanitario frente al Coronavirus COVID-19. Secretaría General OISS. Recuperado el 31 de marzo de 2020 de https://oiss.org/actuaciones-del-personal-sanitario-frente-al-coronavirus-covid-19/
 • Amnistía Internacional España. (17 de marzo de 2020). AI presenta un decálogo de derechos humanos para afrontar la pandemia del coronavirus. Recuperado el 31 de marzo de 2020 de https://www.es.amnesty.org/en-que-estamos/noticias/noticia/articulo/amnistia-internacional-presenta-un-decalogo-de-derechos-humanos-para-afrontar-la-pandemia/