Ritim Bozukluğu: Semptomları ve Sonuçları

Kolesterol seviyemizi dengede tutabilmek ve damar sağlığımızı muhtemel problemlerden koruyabilmek için, sağlıklı bir beslenme diyeti uyguluyor olmak çok önemlidir. Ayrıca, düzgün kan dolaşımını teşvik etmek için orta seviyede egzersiz rutini de uygulamalıyız.

Yorgun mu hissediyorsunuz, yoksa kalbiniz çok hızlı mı atıyor… bu size daha önce hiç oldu mu? Bu durum, çoğu zaman, sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmayabilir ancak bazı durumlarda bu belirtiler, dikkate almanız gereken kalp problemlerine işaret ediyor olabilir. Bu makalede, kalp ritim bozuklukları ile ilgili bilgilerinizi derinleştirmeyi amaçlıyoruz.

Ritim Bozukluğu Nedir?

2-kalp

Hayatınızın bazı dönemlerinde, elektrokardiyogram çektirmek durumunda kalabilirsiniz. Bunlardan birini çektirdiğinizde, kalbinizin elektiriksel aktivitelerini grafiksel olarak görmüş olursunuz ve bir uzman bu grafiği yorumlayarak kalp döngünüzün süresini ve tüm vücudunuzun elektiriksel itme fonksiyonlarını kontrol edebilir. Doktorunuz, kalp ritminizin, normal değerlere oranla, hafif -veya ciddi- oranda bozuk olup olmadığını söyleyebilir; bu bozukluk uzun vadede sizi zayıflatıcı bir durumdur.

Ritim Bozukluğu Tipleri

  • Sinüs Bradikardi: Bu duruma sahip olduğunuzda, kalp ritminiz normalden biraz daha yavaş olma eğilimindedir ve genelde çok ciddi bir durum değildir. Bazen, bazı ilaçların kullanımı sonucu ortaya çıkabilir.
  • Ventriküler Fibrilasyon: Bu tip ritim bozukluğu ile, kalp yetersiz elektiriksel aktiviteye sahiptir ve bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Acilen ilaçla müdahale gerektirir. Bu soruna genelde, zahmetli egzersiz veya sporlar ile ilgilenen genç insanlarda rastlanır ve genelde ölüm ile sonuçlanır. Çok üzücü ve bir o kadar da ciddi bir durumdur. Bu ritim bozukluğuna meyilli olup olmadığınızın tek göstergesi, aile geçmişi ve genetik arkaplandır.
  • Konjenital Uzun QT Sendromu: Bu da bir diğer kalıtsal hastalıktır. Bu durumda, kısa ve ani taşikardiden yakınırsınız ve zaman zaman bilinç kaybına neden olur.
  • Atriyal Fibrilasyon: Bu rahatsızlığa sahip kişilerin yüzde ellisi, normal durumdan, ani ve şiddetli bir ritim bozukluğu durumuna, üstelik atağın geldiğinin anlaşılabileceği çok ufak semptomlarla birlikte, geçebilirler. Bu rahatsızlığın tek tedavisi kalp pilidir.
  • Paroksismal Supraventriküler Taşikardi: Bu ritim bozukluğu, genellikle yoğun egzersiz sonrası oluşur. Birkaç dakikadan birkaç saate dek sürebilir ve sonra aniden yokolur. Keskin bir göğüs ağrısı eşlik eder ve çocukluk yıllarında, kalp kaslarındaki bir anormallik olarak tespit edilebilir. Bu bağlamda, düzenli kontrollerin önemi büyüktür.

Kalp Ritim Bozukluğunun Belirtileri

3-kalp

Takip eden belirtilere dikkat edin ve bu sayede ritim bozukluğu riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenin. Ancak herhangi bir belirti -çok küçük olsa dahi- mutlaka doktorunuzla görüşmenizi gerektiren bir durumdur.

  • Çarpıntı: Bu, muhtemelen en yaygın belirtidir. Çarpıntı, fiziksel çaba sonrası veya dinlenirken, yani herhangi bir provokasyon olmaksızın ortaya çıkabilir. Farkında olmakta fayda var; bu durumda göğsünüzde herhangi bir şey hissetmezsiniz, bunun yerine bu durum boyunda hissedilir. Bu durumu hatırlamak önemlidir.
  • Baş Dönmesi: Fiziksel aktivite sonrası ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Öncelikle, hızlanmış kalp atışı, akabinde baş dönmesi ve takiben bilinç kaybı ile karşılaşılabilir.
  • Solunum Güçlüğü veya Yorgunluk: Bir miktar egzersiz yaptıktan sonra, daha derin nefesler alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Soğuk bir terleme ve bitkinlik, takip eden belirtilerdir. Başınız döner ve göğsünüzde veya boynunuzda güçlü bir pompalama hissi duyumsayabilirsiniz. Bu, oldukça ciddi ve doktorunuza rapor edilmesi gereken bir durumdur.
  • Kalp Yetmezliği: Bu, çok ciddi bir belirtidir. Eğer bu durum size oluyorsa, hastaneye nefes alamama şikayeti ile başvuruyor olma ihtimaliniz yüksektir. Çöküşün eşiğindesiniz demektir ve acil yardıma ihtiyacınız vardır.
  • Baygınlık: Beyne yeterli kan iletilmediğinde ortaya çıkar ve bu durumun üzerine bayılırsınız. Çabuk iyileşiyor ve ne kadar önemli bir durum olduğunun farkına varamıyor olabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, tüm bayılmaların bir sebebi vardır ve doktorunuzu muhakkak bilgilendirmeniz gerekir. İyileşmiş ve kendinizi çok iyi hissediyor olsanız dahi.

Kalp Sağlığınız İçin Rehber

4-kadın-kalbi

Muhtemelen biliyorsunuz ki, kalp rahatsızlıklarının birçoğu genetik miras ile ilgilidir veya doğum sırasındaki hasarlardan bile kaynaklanıyor olabilir. Ancak şunu da gözardı etmemelisiniz ki; kalp rahatsızlıklarından kaynaklı ölümlerin %60’ı sağlıklı yaşam tarzı sürmek ile engellenebilir.

1.Kilonuza Dikkat Edin

Her zaman sağlıklı kiloda olmaya dikkat edin ve obez olmaktan kaçının.

2.Dengeli Beslenin

Dengeli beslenmek, bol miktarda balık, yağsız et, kuruyemişler, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, zeytinyağı, meyveler ve sebzeler gibi besinlerin tüketilmesini kapsamaktadır.

3.Kolesterol Seviyenizi Takip Edin

Bu oldukça basit bir kuraldır zira bildiğiniz üzere, vücudun damar ve arterlerine yüksek kolesterolden daha fazla zarar veren bir şey yoktur.

4.Bol Bol Uyuyun

7-8 saatlik gece uykusu, sağlığınız için idealdir.

5-Orta Seviyede Ancak Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Her gün dışarıya çıkıp yürümeye çalışın veya koşmaya, pedal çevirmeye başlayın. Bu sayede arterleriniz daha sağlıklı olacak ve tansiyonunuz düşecektir.

6.Stres ve Kaygı Seviyenizi Düşürün

Duygusal durumunuza dikkat edin ve günlük yaşantınızdaki, endişelerinizden kaynaklı baskıyı azaltmayı deneyin. Aileniz ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanlardan keyif alacağınız ve yaşamınızdaki küçük şeylerle mutlu olabileceğiniz, sağlıklı bir yaşam tarzına evet diyin. Kalbiniz, size bunun için teşekkür edecek!