Sağlığınızla İlgili Sizden Önce Eşinizin Bileceği 4 Belirti

Vücudunuzda, sizin görmediğiniz ancak eşinizin hemen anladığı belirli değişiklikler olabilir. Eşinizin gözlemlerini göz ardı etmeyin; onu dinleyin.
Sağlığınızla İlgili Sizden Önce Eşinizin Bileceği 4 Belirti

Son Güncelleme: 19 Mart, 2019

Evlilik hayatı, sadece güzel anları ve maceraları paylaşmak ve bazen tartışmak değildir. Eşinizle yaşarken onun hakkında öğrenebileceğiniz çok şey vardır. Sağlığını tehdit eden belirti ve işaretler de bunlardan biridir.

Mutlu olmadığında alnında oluşan ince çizgileri fark etmeye başlarsınız. Ayrıca, şaşkın olduğunda yanaklarının nasıl pembe görüneceğini de fark etmişsinizdir. Onu gülümsetmek için tam olarak nereye dokunacağınızı bilirsiniz ve en önemlisi vücudunun her yerini tanırsınız.

Birbirinizi gözetmeli ve daha yakından tanımalısınız. Ancak, bu her zaman ışıklar kapalıyken olmamalıdır. Işıkların açık olduğu zamanlar olmalıdır ki eşiniz cildinizin her yerini kontrol edebilsin. Belki de, daha önce orada olmayan komik görünüşlü tehlikeli bir beni görebilir.

İşte eşinizin sağlığınızla ilgili sizi uyarabileceği bazı noktalar:

1. Sırtınızda garip görünümlü bir ben olması

garip görünümlü ben

Her gün beraber yaşamak, eşinizin cildindeki en küçük değişiklikleri bile görebilmeniz anlamına gelmektedir. Aynısı sizin için de geçerlidir. Kendi sırtınızı göremediğinizden dolayı, sırtınızdaki yeni bir lekeyi fark edemeyebilirsiniz fakat eşiniz bunu yapabilir.

Cildinizdeki değişiklikleri fark etmenin en iyi yolu budur. Sevgililerimizin cildimizi inceleme konusunda özel bir yeteneği vardır. Her şeyi görürler. Yemek yaparken parmağınızı yakarsanız, saklamaya çalışsanız bile, “Bu arada, parmağına ne oldu?” diye sormanın bir yolunu bulacaklardır.

Bu, evli çiftler arasında olur fakat daha da samimi bir seviyedir. Örneğin, uyluğunuzun iç kısmında bir leke olabilir ve eşiniz size söyleyene kadar bunu bilemeyebilirsiniz. Genital bölgenizde bile bir beniniz olabilir. Sırtınız, pek fazla göremediğiniz bir diğer bölgedir ve bu yüzden bir beni ya da başka endişe verici bir lekeyi saklayabilir.

2. Daha önce orada olmayan bir şişlik ya da yumrunuz olması

Erkekler göğüslerinizle oynamayı severler. Tüm erkek arkadaşlar ya da eşler, bu kısmın kendilerine yakın ve özel olmasını isterler. Bu yüzden, bu egzersiz çok da zor olmamalıdır. “Hey, daha önce olmayan bir yumru var burada.” cümlesini duymak çok yararlı olabilir.

Böyle bir şeyi öğrenmek için evli olmanıza gerek yoktur. Bir doktor size meme muayenesi yapabilir ve duş aldıktan sonra kendiniz de yapabilirsiniz. Partneriniz ya da doktorunuz göğüslerinize dokunarak gerçekten de meme kanserini erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu, paylaşılan bir sorumluluktur.

Onkologlar, birçok hastanın kocaları göğüslerinde yumru hissettikten sonra kendilerine başvurduğunu söylüyor. Bu egzersiz, erkekler için de işe yarayabilir. Testisindeki herhangi bir garip kitleyi bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Tespit ne kadar erken olursa teşhis de o kadar başarılı olur.

Kendi vücudunuzdaki küçük kitleler ve ufak şeyler kolayca gözünüzden kaçabilir ancak partneriniz kesinlikle iyi olup olmadığını size haber verir.

3. Kötü horlama

eşinin horlamasından rahatsız olan kadın

Horlama, insanların düşündüğü kadar normal değildir. Bir partner horladığında, her zaman yatağın diğer tarafında bir türlü uyuyamayan biri vardır. Eğer eşiniz horluyorsa, bu belirti uyku apnesine işaret edebilir. Bu durum, yüksek tansiyon ve 2. tip diyabet gibi diğer tıbbı problemlerin riskini artırabilir.

Eşiniz horladığında, bunu bir uyarı sinyali olarak görmelisiniz çünkü nefes almayı bırakabilir. Sinirlenmek yerine, onunla konuşun. Sorun devam ederse, neler olup bittiğini anlamak için bir doktorla görüşmenin vakti gelmiş olabilir.

4. İşitme problemleriniz vardır

Belki eşiniz, size bir şeyleri tekrarlamak ya da yüksek sesle konuşmak zorunda kaldığını fark etmiştir. Nihayet işitme kaybı yaşadığınız ve hatta bunun farkında bile varmadığınız sonucuna ulaşana kadar işaretleri biriktirir.

Ses seviyesini artırmaya devam ediyorsunuz ve artık komşularınız en sevdiğiniz diziyi tam olarak ne zaman izlediğinizi biliyorlar. Eşinizi dinleyin ve gerekirse bir ENT uzmanına gidin. Doktor, basit bir durum (belki kulak kirinden oldu) ya da daha ciddi bir şey (gerçek işitme kaybı) olup olmadığı ve olası belirti ve tedaviler hakkında sizi bilgilendirecektir.

Eşinizin sağlığındaki değişikliklere dikkat edin

Eşiniz sağlığınızla ilgili düzgün gitmeyen bir şeyler olup olmadığını görebilir ve sizi uyarabilir. Belirti ve gözlemlerini göz ardı etmeyin; ne olup bittiğini anlayın. Unutmayın, kontrol edilmek asla kötü bir fikir değildir.

Bu iki taraf için de geçerlidir. Onun sağlığındaki değişikliklere de dikkat edin. Dört gözün iki gözden daha iyi olduğu doğrudur ve bazen o size bahsedene kadar bir şey fark etmezsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.