Somatizasyon ve Koronavirüs: Enfekte Olmadan Belirtileriniz Olduğuna İnanmak

20 Mayıs, 2020
Somatizasyon (bedenselleştirme) bozukluğu olan bir kişi, aslında enfekte olmamış olsa da öksürük ve nefes darlığından muzdarip olabilir. Bugün, somatizasyon ve koronavirüs ikilisine daha yakından bakacağız.

Somatizasyon gerçekten ilginç bir psikolojik fenomendir. Gerçekte herhangi bir hastalığı olmayan bireyin fiziksel semptomlar göstermesine verilen addır. Normalde, kişinin belirli bir patolojiye ilişkin kendi korku ve endişesinin bir sonucudur. Bunu göz önünde bulundurarak, koronavirüs pandemisi ve somatizasyon hakkında konuşmak için bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.

Bugün, neredeyse her ülke çalkantılı zamanlardan geçiyor ve çoğu olağanüstü hal ilan etti. Koronavirüs pandemisi zaten çok sayıda enfeksiyona neden oldu, ancak hala tüm gezegene yayılmaya devam ediyor.

Koronavirüsler gerçekte bir virüs ailesidir. Bu pandeminin arkasındaki yeni koronavirüs ilk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Bu virüs, bilim adamlarının tüm özelliklerini anlamak için yorulmadan çalıştığı yeni bir suştan oluşuyor.

Yine de, birçok gerçek enfeksiyon vakası olduğu doğru olsa da, sadece somatizasyon yaşayan birçok birey de vardır. Bunun ne anlama geldiğini bu makalede açıklayacağız.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs ve Astım: Öneriler

Somatizasyon ne anlama geliyor?

Somatizasyon, psikolojik bir sorunu istemsiz olarak fiziksel bir belirtiye dönüştürmekten oluşan bir hastalıktır. Başka bir deyişle, kişi, semptomları açıklayan herhangi bir patolojiden muzdarip olmadan belirli bir hastalığın fiziksel semptomlarını yaşar.

Geçmişte, zihin ve bedenin iki ayrı varlık olduğuna inanılırdı. Ancak bugün çok iyi biliyoruz ki ikisi arasında sıkı bir bağlantı var. Dahası, ikisinin birbirini büyük ölçüde etkileyebileceğini de biliyoruz.

Çoğu zaman, somatizasyon, bir kişinin çok fazla endişe veya anksiyete yaşaması nedeniyle oluşur. Birey aslında hasta olmasa da semptomların ortaya çıkmasına neden olan aynı korkudur bu.

Çoğu zaman, insanlar bu bozukluğu hipokondri ile karıştırır, çünkü ikisi çok benzer görünmektedir. Fark, hipokondriyak olan insanların herhangi bir şeyden hastalanmaktan korkmalarıdır. Semptomları deneyimlemek için gerçek bir dış etken olması gerekmez.

Somatizasyona gelince, genellikle korkuyu besleyen belirli bir durum vardır. Örneğin, mevcut COVID-19 küresel salgını. Bilginin sürekli bombardımanı ve içinde yaşadığımız olağanüstü hal, koronavirüs söz konusu olduğunda somatizasyon için tetikleyici faktörlerdir.

bilgisayar başında araştırma yaparken hasta hisseden kadın

Somatizasyonun temel özelliği

Uzmanlara göre, somatizasyonun meydana gelip gelmediğini belirlemek için çeşitli özelliklere odaklanmak önemlidir. Her şeyden önce, gerçek bir hastalığın varlığını ekarte etmeliyiz. Ayrıca, kişinin genel sağlık durumunu da hesaba katmamız gerekir.

Bir hastalığı somatize eden insanlar genellikle gergin ve endişelidir. Somatizasyon bozukluğu yaşayan çoğu insan, belirli bir hastalık hakkında çok düşündüklerini ve hastalanmaktan korktuklarını belirtiyorlar. Konuyla ilgili genellikle çok fazla bilgiye sahiptirler.

Genellikle, somatizasyon bozukluğu olan insanlar, somatize ettikleri hastalığın birden fazla semptomunu gösterir. Aslında, bu belirtiler ve endişe, bu sorundan muzdarip olanların yaşamlarına müdahale eder. Ve bu, mantıksal olarak, kaygı düzeylerinin daha da artmasına neden olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Şu Anda Uygulanmakta Olan Koronavirüs Tedavileri

Somatizasyon ve koronavirüs: Nasıl oluşur?

Yeni koronavirüs, spesifik olmayan ve diğer hastalıklarla karıştırılması kolay bir dizi semptom üretir. COVID-19 enfeksiyonu olan çoğu insan yüksek ateş, nefes almada zorluk ve öksürük yaşar.

Uzmanlar ayrıca enfekte olmuş bireylerin tat ve koku duyularını kaybettikleri birçok vakayı belgelediler. Aynı şekilde, bu viral bir enfeksiyon olduğundan, genel yorgunluk ve kas ağrısı yaşamak da normaldir.

başı ağrıyan bitkin kadın

Somatizasyon ve koronavirüs durumunda olan şey, birçok insanın gerçekten enfekte olmadan semptomları göstermeye başlamasıdır. Öksürük ve baş ağrısı yaşamaya başlarlar ve ateşleri çıkıyor gibi hissedebilirler.

Bununla birlikte, örneğin, bu kişiler ateşlerini ölçerlerse, büyük olasılıkla normalin üzerinde olmayacaktır. Nesnel olarak ölçülmesi imkansız olan semptomların geri kalanına gelince, bunların enfeksiyonun sonucu olmadığını kanıtlamak daha zordur.

Kriz dönemlerinde somatizasyon bozukluklarının çok sık olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, herhangi bir belirti yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmanız önemlidir; ancak aynı zamanda hissettiğiniz şeyin sadece kaygının bir sonucu olabileceğini de unutmayın.

  • Ketterer, M. W., & Buckholtz, C. D. (1989). Somatization disorder. Journal of the American Osteopathic Association. https://doi.org/10.3928/0048-5713-19880601-04
  • Löwe, B., Spitzer, R. L., Williams, J. B. W., Mussell, M., Schellberg, D., & Kroenke, K. (2008). Depression, anxiety and somatization in primary care: syndrome overlap and functional impairment. General Hospital Psychiatry, 30(3), 191–199. https://doi.org/10.1016/j.genhosppsych.2008.01.001
  • Somatización del coronavirus: ¡Tengo todos los síntomas! (n.d.). Retrieved April 9, 2020, from https://lamenteesmaravillosa.com/somatizacion-del-coronavirus-tengo-todos-los-sintomas/
  • Somatizar: ¿Cuáles son sus síntomas? – MundoPsicologos.com. (n.d.). Retrieved April 9, 2020, from https://www.mundopsicologos.com/articulos/que-es-la-somatizacion