Diz Ağrısını Azaltmak için Yiyebileceğiniz 10 Gıda

Diz ağrınız mı var? Yediğiniz gıdaları kullanarak acınızı azaltmak için bu 10 harika ipucundan yararlanın!
Diz Ağrısını Azaltmak için Yiyebileceğiniz 10 Gıda
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Dizimiz kemikler, kaslar, tendonlar, bağlar ve sıvılardan oluşan bir eklem bölgesidir. Tendonlar ve kaslar, dizin hareket edebilmesi için eğilmesini sağlar. Bu yapılardan biri iltihaplanırsa, kırılırsa ya da incinirse, diz sorunları ve ağrıları ortaya çıkar. Diz ağrısını azaltmak için yiyebileceğiniz bazı gıdalar vardır.

Diz ağrısı ile ilgili bazı ayrıntılar

Diz problemleri her yaşta ortaya çıkabilir. Bu sorunlar doğrudan yaşla, kemik ya da kas güçsüzlüğüyle ilişkili olmayabilir. Bu rahatsızlık egzersiz, ağırlık kaldırma ve hatta yürüyüş gibi günlük aktiviteleri yaparken sizi sınırlandırabilir.

Önemli olan, rahatsızlık başlar başlamaz tıbbi yardım istemektir; böylece dizin zamanında muayene edilebilmesi ve tedavi altına alınmasını sağlarsınız ve ameliyata yol açabilecek büyük komplikasyonları önlersiniz. Doktorunuzu görmenin yanı sıra diz ağrısını azaltmak için bazı doğal gıdaların avantajlarından yararlanabilirsiniz.

1. Diz ağrısını azaltmak için abur cubur yemeyin

abur cubur hamburger pizza

Abur cubur gıdalar, diz sağlığının en büyük düşmanlarından biridir. Bu ürünler, dizler dahil olmak üzere eklemlerde daha fazla iltihap üreten aşırı yağ, kolesterol ve tuz içerir.

Yemek pişirmeye ya da eve dönmeye vaktiniz yoksa, smoothie ya da salatalar gibi sağlıklı seçenekleri tercih etmeye çalışın. İlk birkaç gün sizin için zor olabilir. Bununla birlikte, zaman geçtikçe ve faydaları görmeye başladığınızda uyum sağlayacaksınız.

Bir başka iyi seçenek ise dengeli yiyecekler hazırlayan bir restorana gitmektir. Neredeyse her yerde iyi fiyatları olan ve iyi yemekler satan lokantalar bulmak mümkündür.

2. Daha fazla yumurta yiyin

Yumurta, eklemleri korumak ve diz ağrısını azaltmak için gereken besinleri içerir. Onları diyetinize birden fazla şekilde ekleyebilirsiniz; bu nedenle mutfakta çeşitli tarifler denemek için mükemmeldirler.

3. Diyetinize düzenli olarak balık ekleyin

Haftada üç kez yiyerek balığın antienflamatuar yararlarını fark etmeye başlayacaksınız. D iz ağrınız – özellikle de eklemleriniz şişmişse – birkaç hafta içinde belirgin şekilde azalacaktır. Piyasada doğru zamanda seçildiği zaman çok çeşitli, ekonomik ve lezzetli balıklar bulmak mümkündür.

4. Kesik süt suyu tüketin

Diz ağrısını azaltmak için kesik süt suyunu günde bir kez tüketmenizi öneririz. Faydaları, bize sağladığı besin maddeleri ve özellikle de kalsiyumdan gelir. Bu besin maddeleri sadece dizdeki rahatsızlığı azaltmakla kalmaz; aynı zamanda kemik sağlığını korumaya yardımcı olur ve diğer rahatsızlıkları azaltır.

5. Diyetinize zerdeçal ekleyin.

Zerdeçal antioksidanlar ve antienflamatuar özellikleri açısından zengin bir baharattır. Doğu’da çok yaygın kullanılır ve artık Batı mutfağında da tanınmaktadır. Şu şekillerde tüketilebilir:

 • Salatalarda
 • Süt ile karıştırarak
 • Sebze sosu olarak
 • Meyve sularında

6. Muz

Bu meyvenin içerdiği besin maddeleri arasında potasyum ve magnezyum bulunur. Bu mineraller kemik sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ve yavaş yavaş diz ağrısı ortadan kalkar. Diz ağrısını azaltmak için günde bir muz yemeyi deneyin!

7. Tofu

tofu yemenin önemi

Tofu kalsiyum bakımından zengindir; bu nedenle kemiklerinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve diz ağrısını ve diğer eklemlerdeki ağrıları azaltır. Tofuyu ihtiyacınız olan miktarda tüketebilirsiniz. Bununla birlikte, hazımsızlık sorunlarına yol açtığı için ham tofu tüketmemeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

8. Fasulye

Fasulye, diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bol miktarda protein içerir. Bağları ve eklem kaslarını yenilemek için önemli bir protein kaynağı olarak haftada birkaç kez fasulye türlerini tüketmeniz önerilir.

Bununla birlikte, eğer diyabet hastası iseniz, tükettiğiniz fasulye miktarına dikkat etmelisiniz; çünkü günde bir bardaktan fazla fasülye yemek glikoz seviyenizi artırabilir.

9. Zeytinyağı

Bu yağ, diz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Günlük kullanımını tavsiye ederiz; çünkü vücudun düzgün çalışması için gerekli olan sağlıklı yağlar açısından zengindir.

Zeytinyağının tüm avantajlarından yararlanmak için zeytinyağını çiğ tüketmenizi öneririz. Ayrıca aşırı ısıtmamaya özen göstermelisiniz; zira böyle hazırlandığında zararlı olabilir.

10. Avokado çekirdeği

diz ağrısı için avokado

Çoğumuz avokado meyvesinin içini kullanır ve çekirdeğini çıkarır. Artık bundan sonra çekirdeğini atmayın. Bunun yerine eklem ağrılarını azaltmak için bu çekirdeği kullanın!

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Avokado çekirdeğini rendeleyin ya da toz haline gelinceye kadar ezin.
 • Balı ısıtın ve bir macun oluşturmak üzere tozla karıştırın.
 • Karışımın sıcak olduğundan; ama derinizi yakmayacağından emin olun.
 • Ardından, ağrıyı gidermek için dizlerinize sürün.

Bu gıdaları deneyin. Birkaç gün içinde daha az rahatsızlık hissetmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Mümkün olduğunca kısa sürede tıbbi muayene yaptırmanız da önemlidir. Rahatsızlık ortadan kaybolsa bile, öncelikle neden bu ağrıyı deneyimlediğinizi değerlendirmek için bir uzmana gitmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arendt-Nielsen, L., Nie, H., Laursen, M. B., Laursen, B. S., Madeleine, P., Simonsen, O. H., & Graven-Nielsen, T. (2010). Sensitization in patients with painful knee osteoarthritis. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.04.003
 • Bumbaširevic, M., Lešic, A., & Bumbaširevic, V. (2010). Anterior knee pain. Orthopaedics and Trauma. https://doi.org/10.1016/j.mporth.2009.06.005
 • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
 • Hewlings, S., & Kalman, D. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. https://doi.org/10.3390/foods6100092
 • Rodríguez-Carpena, J. G., Morcuende, D., Andrade, M. J., Kylli, P., & Estevez, M. (2011). Avocado (Persea americana Mill.) phenolics, in vitro antioxidant and antimicrobial activities, and inhibition of lipid and protein oxidation in porcine patties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf1048832
 • Oliva Chávez, Oscar Humberto, Fragoso Díaz, Socorro,Consumo de comida rápida y obesidad, el poder de la buena alimentación en la salud. RIDE Revista Iberoamericana para la Investigación y el Desarrollo Educativo [Internet]. 2013;4(7):176-199. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=498150315010

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.