Zencefilli Saç Dökülmesi Tedavisi

Zencefilli Saç Dökülmesi Tedavisi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

Zencefili pek çok kişi sever. Bu geleneksel Çin bitkisinin sadece birkaç türü sağlık ve güzellik için tedavisel özellikler barındırır. Temel yağlar, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve aminoasitler açısından zengindir. Ayrıca saç dökülmesi tedavisinde de çok işe yarar.

Zencefilin saç dökülmesi önleyici özellikleri

saçı dökülen kadın

Zencefilin sağlığa olan faydaları antik zamanlardan beri bilinmektedir. Bileşiminin doğal zenginliği pek çok alanda etkili olmasını sağlar:

 • Romatizma ve adet ağrısını azaltır.
 • Soğuk algınlığı ve gribe çok iyi gelir.
 • Kalp ve damar sorunlarına yardımcı olur.
 • Doğal bir antidepresandır.
 • Stresi azaltır.
 • Sindirime yardımcı olur.

Ayrıca zencefilin hem saç dökülmesini önleyen hem de saç uzamasını tetikleyen özellikleri, birkaç şekilde görülebilir:

 • Zencefil kafa derisindeki kan akışını tetikleyerek dolaşımı arttırmaya ve böylece saçın uzamasına yardımcı olur. Zencefil kökündeki yağ asitleri, saçın kendini yenilemesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olduğundan, ince saçlar için özellikle çok faydalıdır.
 • Zaten bildiğiniz üzere, bazen kepek de saç dökülmesi için bir neden olabilir. Bunu önlemek için pek çok ürüne para veririz ancak çoğu zaman bu kimyasal ürünler ya işe yaramazlar ya da daha kötüsü alerjiye neden olurlar. Öte yandan, zencefil kepeği önlemek için harika bir çözümdür.

Doğal antiseptik özelliği sayesinde zencefil, hayatınızdan eksik etmemeniz gereken bir takviyedir.

Keşfedin: Evde Hazırlayacağınız 5 Tarif ile Doğal Yoldan Kepekle Savaşın

Zencefil maskesi yapımı

zencefil kökü ve tozu

Bu zencefil maskesini bir ay boyunca, iki günde bir saçınıza uygulamalısınız. Masaj yaparak uygular ve en az 15 dakika beklerseniz, karışım saç kökleriniz tarafından daha iyi emileceğinden, etkisi daha fazla olacaktır. Haydi malzemelerine ve yapılışına bakalım.

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı toz zencefil
 • Bir yemek kaşığı jojoba yağı (veya zeytinyağı)

Hazırlanışı:

 • Çok basit! Zencefili alıp rendeleyin. Tepeleme bir yemek kaşığına ihtiyacınız olacak.
 • Ardından, bir yemek kaşığı jojoba yağı hazırlayın. Jojoba yağını aktarlardan veya eczanelerden alabilirsiniz ancak eğer bulamazsanız, yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz.
 • Tüm malzemeleri bir kaseye koyup, yağlı bir krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Zencefilin kendine has asidik aroması sayesinde çok hoş bir kokusu olacaktır.
 • Bu karışımı nemli saça uygulayın. Karışımı sürdükten sonra kafa derinize kan akışınızı arttırmak için masaj yapmalısınız. Bu aşamaya 15 dakika ayırmayı deneyin.
 • Saçınızın yavaşça ısınmaya başladığını hissedeceksiniz, bu zencefilin etkisini göstermeye başladığının işaretidir. 5 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayın. Saçınızı durularken, çok sıcak su kullanmayın, ılık su kullanın. Bu sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Zaten bildiğiniz üzere, bu zencefil bazlı tedavi sadece saçınızın dökülmesini önlemek için değil, saçınızı güçlendirip kepeği önlemek için de etkili olacaktır. İstikrarlı olun ve bir ay boyunca kullanın. Sonuçlarını siz de göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni

Saç dökülmesiyle karşı karşıya kaldığınızda uygun bir şekilde durumu tedavi edebilmek için saç dökülmesi nedenleri konusunda bilgili olmalısınız.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.