Akut Enfeksiyöz Artrit ve Özellikleri

Akut enfeksiyöz artrit, hareketli eklemlerin sinovyal zarının iltihaplanmasının neden olduğu bir hastalıktır. Tedavi edilmezse ilerleyecek ve ciddi sonuçlara yol açacaktır.
Akut Enfeksiyöz Artrit ve Özellikleri
Mariel Mendoza

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Mariel Mendoza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Akut enfeksiyöz artrit, fibröz eklem kapsülünün içini saran ve koruyan ince bir tabaka olan sinovyal zarın şiştiği bir hastalıktır.

Bu işlevleri yerine getirmek için eklemlerde sakatlanmaları azaltabilecek bir tür özel yağlayıcı madde olan sinovyal sıvıyı üretir.

Aynı şekilde, gelişim dönemlerine bağlı olarak iki tip artrit vardır. İlk tür, hastalığın nedenlerini tedavi ettikten sonra durumun ortadan kalkmadığı ve kişinin hayatının geri kalanında sorun yaşadığı kronik artrittir. Öte yandan, tedaviden sonra bozukluk kaybolursa bu akut artrittir.

Genellikle simetrik olarak vücudun her iki tarafında aynı eklemi etkiler. Ayrıca, kemikler, kıkırdak ve benzeri diğer çevreleyen iç yapıları aşındırabilir.

Akut enfeksiyöz artrit belirtileri

artritli eli olan adam
Ağrı, bu hastalığın ana semptomlarından biridir.

Genel bir kural olarak, bir kişi bu hastalıkla ilişkili bir dizi semptom yaşayabilir. En sık görülenlerden bazıları şunlardır:

 • Genel yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Yoğunluğu değişen ateş
 • Ara sıra üşüme
 • Eklemlerde yoğun ağrı veya rahatsızlık
 • Etkilenen bölgelerin normalden daha fazla kırmızımsı bir tonla birlikte şişmesi veya iltihaplanması
 • Özellikle sabahları ağız kuruluğu veya kızarık gözler
 • Ayrıca sabahları belirginleşen eklemlerde uyuşma hissi

Septik artritin nedenleri

Bu hastalığa neden olan enfeksiyöz ajanlar, eğer patojen eklemdeyse doğrudan veya zararlı mikroorganizma belirli bir bölgede enfeksiyon başlatmış ve daha sonra bu yapılara taşınmışsa dolaylı olarak etki edebilir.

Her iki durumda da, hastanın bağışıklık sistemi bölgeye çok sayıda lökosit üretip hareket ettirerek bu enfeksiyona karşı hareket edecektir. Bu genellikle eklem iltihabının nedenidir. Hastalığa neden olan bulaşıcı ajanların türüne göre başka sınıflandırmalar da vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Gonokok, streptokok veya stafilokokun neden olduğu bakteriyel artrit. Genel bir kural olarak, bulaşıcı artrit bu kategorinin bir parçasıdır.
 • Viral artrit, parvovirus B19, kızamıkçık veya hepatit (B ve C) gibi belirli virüs türlerinin neden olduğu bir durumdur.
 • Nadiren, bir parazit veya mantar enfeksiyonundan gelişir.

Akut enfeksiyöz artrit teşhisi

Genel bir kural olarak, tıbbi ekip bu bozukluğu tanımlamak için bir dizi tıbbi prosedür uygulayacak ve böylece benzer özelliklere sahip diğerlerini ekarte edecektir. Örneğin:

 • Uzmanların bir hastanın yaşayabileceği semptomları kontrol ettiği bir test yapılır.
 • Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi de incelenir.
 • Sinovyal sıvı analizi, patojenlerin varlığını doğrulamak veya ekarte etmek için bu maddenin küçük bir miktarını laboratuvar incelemesi için test eder.
 • Kan veya idrar analizi gibi diğer rutin testler yapılır.

Akut enfeksiyöz artrit tedavisi

doktoruyla konuşan artrit hastası
Teşhis için acil tıbbi konsültasyon şarttır.

Tedavinin amacı, tetikleyici enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve herhangi bir semptomu azaltmaktır. Bu nedenle aşağıdakiler yapılır:

 • Bir doktor, bakterilerin neden olduğu enfeksiyöz artrit için antibiyotik reçete edecektir.
 • NSAIDler olarak bilinen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve ağrı veya rahatsızlığı gidermek için analjezikler reçete edebilirler.
 • Alternatif olarak, etkilenen eklemi hareketsiz hale getirme seçeneğine sahiptirler, ve hatta üzerine bir atel takabilirler.
 • Son olarak, eklem gücünü ve hareket aralığını eski haline getirmek için fizik tedavi önerebilirler.

Gördüğünüz gibi, bu önlemler uyum içinde çalışır ve kişinin durumunu iyileştirebilir.

Karmaşık bir patoloji

Son olarak, enfeksiyöz artrit erken tanı ve zamanında tedavi gerektirir. Aksi takdirde komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yukarıdaki semptomlardan herhangi birinin varlığında mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları

Kalça osteoartriti, bir eklemin her iki ucunda bulunan hiyalin kıkırdağın aşınmasına ve yıpranmasına verilen isimdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • García P, Irribarra L, Ramírez V, Cervilla V, De La Barra R, Montiel F, et al. (2000). Rendimiento del estudio microbiológico en el diagnóstico de la infección osteoarticular. Revista chilena de infectología, 17(2), 101-108.
 • Matos T, Fernández S, Gómez, M, Sebastián M, Martínez, F, Lozano J. (2011). Osteomielitis y artritis séptica. In Sociedad Española de Infectología Pediátrica (eds). Protocolos de infectología (pp. 205-220). Ergon Madrid.
 • Saavedra-Lozano J, Calvo C, Carol R, Rodrigo C, Núñez E, Obando I, et al. (2015). Documento de consenso SEIP-SERPE-SEOP sobre el tratamiento de la osteomielitis aguda y artritis séptica no complicadas. In Anales de Pediatría (Vol. 82, No. 4, pp. 273-e1). Elsevier Doyma.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.