Artizan Ekmeği İçin Lezzetli Bir Tarif

· 8 Temmuz, 2018
Evde, lezzetli bir artizan ekmeği hazırlamak isterseniz, birkaç ipucunun yanı sıra, tarifin besin ögeleri hakkında verilen bilgileri burada bulabilirsiniz. Keyfini çıkarın!

Ekmek, şüphesiz, kaynağı en eskilere dayanan gıdalardan biridir; bu besin, binlerce yıldır insanlığa eşlik eder. Ekmek tarifleri zamanla mükemmelleştirilmiştir; bu nedenle, artizan ekmeğinde de olduğu gibi, türünden bağımsız olarak, her geçen gün, yapımı daha da kolaylaşmıştır.

Tabii ki, içinde bulunduğu bölgenin geleneklerine ya da her bireyin kişisel tercihlerine uygun olarak, artizan ekmeğinin de çeşitli tarifleri vardır. Bununla birlikte, yazının devamında sizinle paylaştığımız artizan ekmeği tarifleri, benzerleri için bir temel teşkil eder.

Malzemelerin detayına ve ekmeğin hazırlanma sürecine geçmeden önce, bu gıdanın sağladığı bileşenleri, besin ögelerini ve katkılarını kısaca gözden geçireceğiz.

Söz konusu, ekmek olduğunda nelerden yapıldığına dikkat etmek gerekir. Genel olarak, buğday unu, maya, tuz ve su, daha sonrasında fırına atılacak hamurun temel bileşenlerini oluşturur.

Etrafta ekmeklerle ilgili birçok efsanenin var olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ekmek hakkında paylaşılan en yaygın inanç, “sadece karbonhidrattan oluşması ve kilo almaya neden olmasıdır”.

Buğday ununun bileşiminde bulunan karbonhidrat inkar edilemez olsa da, bu onun tamamen olumsuz bir özellik olduğu ve vücuda zarar verdiği anlamına gelmez.

Aslında, genel olarak vücudun düzgün çalışması için karbonhidratlar da gereklidir (metabolizmaya bağlı olarak daha fazla ya da daha az miktarda).

Diğer taraftan, tamamen karbonhidratlardan oluşan bir gıda diye bir şey yoktur. Yemeklerin kimyası bu şekilde çalışmaz; bu nedenle, ortalıkta dolaşan efsaneler konusunda dikkatli olmak gerekir.

Şimdi sıra, size, bu tür ekmekleri nasıl yapacağınızı öğretmeye ve önerdiğimiz her yemeğin nesnel gerçekliğine olabildiğince yakınlaşmaya geldi.

Artizan ekmeğini evde kendiniz nasıl yaparsınız?

Buğday ununun katkı maddeleri ve besin ögeleribir torba un

Efsanelere kapılmamak için, buğday ununun gerçekte ne olduğunu ve size sağladığı faydaları bilmeniz gerekir. Her ne kadar reklamlarda “buğday unundan kaçınmak zorundasınız” cümlesine sık sık rastlansa da, bunlar, çoğu zaman gerçek bilgiyi çarpıtmakta ya da tamamen değiştirmektedir.

Buğday kepeği ve probiyotikleri içerisinde bol miktarda besin ögesi bulunmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse bunlar, hem yüksek kaliteli unları hem de çeşitli yiyecekleri yapmak için kullanılan elementlerdir.

Buna ek olarak, buğday, ekmeğin besin içeriğini planlamak için önerilen en uygun tahıldır. Buğday kepeği ve rafine buğday ununun (mayalı veya mayasız) son ürünü olmasa, artizan ekmeğini üretmek oldukça zor olurdu.

Bu noktada, bir şeye dikkat etmeniz gerekiyorsa bu, her zaman miktardır. Sağlıklı bir yaşam tarzına ve dengeli bir beslenme planına sahipseniz, günde 200 gram ekmek, kilo artışına neden olmaz. Fakat alışkanlıklarınız bu şekilde değil ve beslenme alışkanlıklarınız kötüyse, ekmek tabii olarak sizin için en iyi gıda türü değildir.

Bu tip ekmeklerin içerdiği malzemeler hakkındaki gerçekler açıklığa kavuştuktan sonra, şimdi sıra kendi evinizde artizan ekmeğinizi hazırlamaya geldi.

Bu makaleyi de ziyaret edin: İyi Bir Uyku Çekmek ve Tazelenmiş Hissederek Uyanmak için 11 İpucu

Malzemeler

 • 4 bardak mayasız buğday unu (400 g).
 • 1 çorba kaşığı maya (un için) (25 g).
 • 10 su bardağı ılık su (850 mL).
 • 1 çorba kaşığı tuz (25 g).

Hazırlık

hamur yapmak

 • İlk olarak, tüm malzemeleri alabilecek büyüklükte, tercihen derin bir kap edinin. Bu önemli bir ayrıntıdır.
 • Kabın içine tüm kuru malzemeleri ekleyin. Yani, un, tuz ve maya; karıştırın ve suyu içerisine dökebileceğiniz derin bir boşluk bırakın.
 • Bir önceki adımı etkili bir şekilde tamamladıktan sonra, suyu ekleyip karıştırmaya başlayın.
 • Topaklanma olmasın diye plastik bir kaşıkla karıştırabilirsiniz. Ekmeğin sırrı karışımın homojen olmasıdır.
 • Hamuru yoğurmaya devam edin. Bu adımda biraz güçlü olmanız gerekir.
 • Her iki elinizi de kullanarak iyice yoğurmaya devam edin; böylece, karışım pürüzsüz ve topaksız bir form alacaktır.
 • Elde edilen hamur elastik ancak sağlam bir kütle olmalıdır.
 • Bu noktada, artizan ekmeğine bilinen uzun şeklini vermeniz gerekir.
 • 120 C fırında yaklaşık olarak 25 dakika boyunca pişirin.
 • Bu süre sonunda pişen ekmeği fırından çıkarın, oda sıcaklığında biraz soğumaya bırakın ve afiyetle yiyin.