Beyin ve Zihin Arasındaki Fark

Beyin ve zihin arasındaki farkı bilmek, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Aslında, işlevleri farklı olsa da, yakından ilişkilidirler. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Beyin ve Zihin Arasındaki Fark
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Beyin ve zihin arasında büyük bir fark vardır, ancak çoğu insan bu terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanır. Bunun nedeni büyük olasılıkla bireysel işlevleri hakkında net olmamalarıdır.

Beyin somut evrendedir: Varlığınızı somut gerçeklik ve somut olmayan gerçeklik şeklinde ayırırsanız gözlemleyebileceğiniz, somut gerçeklikte olan şeydir. Zihniniz ise somut olmayan veya dokunamadığınız gerçeklikte yer alacaktır.

İnsan karmaşık bir canlıdır. Araştırmalar, sinir sistemimizin hepsi birbirine bağlı yüz milyar nörondan oluştuğunu gösteriyor. Diğer araştırmalar da beynimizin katıksız karmaşıklığına işaret ediyor ve şaşırtıcı detayları ortaya koyuyor.

Örneğin, kafatası boşluğu, kemikli bir kabuk sayesinde beyni korur. Ayrıca, beyin yaklaşık 1,3 kilo ağırlığındadır ve zarlar ve sıvı ile çevrilidir. Beynimiz sayesinde bir şeyler hissedebilir, düşünebilir ve yapabiliriz.

Beyin ve zihin arasındaki farklar

Bu ayrıntıları göz önüne alarak, beynin de diğerleri gibi fiziksel olarak inceleyebildiğimiz bir organ olduğunu artık doğrulayabiliriz. Aksine, zihni ne görebiliriz ne de ona dokunabiliriz. Beynimizin bir parçası olan nöronların içindedir ve etrafımızdaki gerçeği anlamak için yargılarda bulunmamıza ve duygularımızı şekillendirmemize yardımcı olur.

Beynimiz üç önemli bölümden oluşur: Beyincik, beyin sapı ve ensefalon. Ayrıca sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreye ayrılmıştır. Bunların her birinin frontal, temporal, parietal ve oksipital lobları vardır.

“Gri madde” olarak bilinen şey aslında beyin korteksidir ve beynin düşünme işlevlerini gerçekleştirmeyi mümkün kılan dış kısmıdır. Beyincik, ne kadar zor veya karmaşık olursa olsun hareket etmemizi ve bunu düşünmeye gerek duymadan yapmamızı sağlar.

Daha fazla bilgi edinin: Beynin Bölümleri ve İşlevleri

Beynin işlevleri

parlayan bir beyin görseli
Beyin, hayatta kalmamızı mümkün kılan karmaşık işlevleri yerine getirir.

Bu beyin ağı, aşağıdakiler gibi önemli işlevleri yerine getirerek hayatta kalmamızı mümkün kılar:

  • Vücut ısısı, solunum, kan basıncı, uyku ve yemek yeme gibi hayati fonksiyonları düzenler.
  • Duyulardan bilgi alır ama aynı zamanda tat, işitme, görme, koku ve dokunma yoluyla algıladıklarımızı işler, bütünleştirir ve yorumlar.
  • Ayrıca duygularımızın ve davranışlarımızın dünyasını oluşturur.
  • Diğerlerinin yanı sıra koşma, yürüme ve konuşma gibi hareketleri kontrol eder.
  • Beyin sayesinde düşünebilir, hissedebilir ve akıl yürütebiliriz.
  • Algı, hafıza ve öğrenme gibi gelişmiş bilişsel işlevleri gerçekleştirmemizi sağlar.

Bütün bunlar bizi zihin ve beynin nasıl etkileşime girdiğini veya birbirleriyle nasıl ilişki kurduğunu merak etmeye yönlendirir.

Beyin ve zihin arasındaki ilişki

Tamam, artık farklılıklar konusunda fikir sahibiyiz ve beynin fiziksel olarak bakılabilen, dokunulabilen ve incelenebilen fiziksel bir organ olduğunu biliyoruz. Bu özelliklerin zihin için geçerli olmadığını da biliyoruz. Şimdi, birlikte çalışmak için nasıl bağlandıklarını inceleyelim.

Beynin ve zihnin yaptığı iş gerçekten harika. Örneğin, bir nesneye ulaşmaya çalışıyorsunuz ve onu düşünüyorsunuz. Bu durumda beyniniz, zihninizden o sinyali alır, gerekli sinirleri harekete geçirir ve kolunuz hareket eder.

Zihniniz düşüncelerinizi oluşturur, beyin ise fiziksel düzeydeki asıl işi veya süreci takip eder.

Sizi benzersiz yapan şey zihninizdir

mutlu hissederek düşünen kadın
İnsanlar diğer canlılardan farklı olarak bilinçli veya bilinçsiz hareket edebilirler.

Tüm hayvanların hayatta kalmak için vazgeçilmez kaynaklarla doğması inanılmazdır ve çoğumuz içgüdüsel olarak hareket ediyoruz. Bununla birlikte, biz insanlar yürütebileceğimiz zihinsel süreçler sayesinde diğer canlılardan ayrılırız.

Hayvanların beyinleri, sadece hayatta kalmalarını sağlayacak temel görevleri yerine getirebilir. İşlevleri ilkeldir ve eylemler uyaranlara uyar. Buna karşılık, insanların zihinleri de vardır ve hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak işlemler gerçekleştirir.

Gördüğünüz gibi, zihnimiz düşünceleri analiz etmemize ve verileri yorumlamamıza yardımcı olur. Hatta inançlar inşa edebilir ve onları bilinçli veya bilinçsiz dünyamıza entegre edebiliriz.

Beynimiz ve zihnimiz etkileyicidir ve görevleri de aynı derecede şaşırtıcıdır. El ele çalışırlar ve bu nedenle diğerlerinin yanı sıra sezgi, hayal gücü, algı ve konsantrasyondan yararlanabiliriz.

Son olarak, yukarıda okuduğunuz gibi, beyin ve zihin farklıdır ve bunlardan bahsederken bu konuda net olmalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Zihinsel Yorgunluk ile Mücadele Etmek İçin 5 Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zihinsel Yorgunluk ile Mücadele Etmek İçin 5 Öneri

Zihinsel yorgunluk binlerce endişeden, çözülmeyi bekleyen binlerce problemden ve kalp atışımızı hızlandıran anksiyete yüzünden olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.