Cildinizi Arınmış Halde Tutmanız İçin 4 Kolay İpucu

Dinlenirken cildinizin yenilenmesi için yüzünüzü temizlemeniz çok önemlidir. Gün içinde makyaj yapmamış olsanız da yatağa gitmeden önce cildinizi kirlerden arındırmalısınız. 
Cildinizi Arınmış Halde Tutmanız İçin 4 Kolay İpucu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Cilt, arındırmak ve nemli tutmakta en zorlu mücadelelerden biridir. Gereken önlemleri almadan değişken iklim ve hava koşullarına maruz kaldığınızda, bu durum cildinizde büyük hasara yol açabilir.

Cilt bakımınızı ihmal ettiğinizde şu tür risklerle karşılaşabilirsiniz:

 • Kuru cilt
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumu
 • Görünümde erken yaşlanma gibi değişimler
 • Solgunluk

Cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı yapmak için günlük rutininizde yapacağınız değişiklik, cildinizin hak ettiği gibi arınmasını sağlayacaktır. İdeal arındırma yalnızca krem sürerek veya bölgesel bakım için diğer doğal ürünleri kullanarak gerçekleşmez.

Cildinizi uzun dönemde arınmış halde tutabilmek için ihtiyaç duyduğu besinleri ve vitaminleri içeren yiyecekler ve içecekler de tüketmelisiniz.

Cildinizi arındırmanız için tavsiyeler

İyi arınmış cilt uzaktan bile fark edilebilir. Parlaklığı ve taze görüntüsü sizi daha genç ve güzel gösterir. Bu yüzden kendinizi iklim değişikliklerinin, çevresel kirliliğin ve diğer harici ajanların etkilerinden korumanız çok iyi olacaktır.

1. İdeal arındırma

sağlıklı cildi olan gülümseyen kadın

Astrenjan bileşenler içeren sabunları düzenli kullanmak pek çok kişinin işine yaramayacaktır.

 • Cilt tipinize uygun pH değerleri olan bir sabun seçin. Eğer yağlı bir cildiniz varsa ağır yağlar içermesi nedeniyle gözeneklerinizi tıkayabilecek sabunlardan ve ürünlerden uzak durun.

Ancak kuru bir cildiniz varsa vitamin E, yağ ve mümkünse aloe vera içeren ürünler kullanmalısınız.

 • Eğer akne oluşumuna yatkın bir cildiniz varsa jel bazlı ürünlerden almaya çalışın.

Cildinizi doğru bir şekilde nemli tutmayı unutmayın. Kendinizi içinizden başlayarak arındırmalısınız. Günde iki litre su için ve vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olması için beslenme programınıza doğal meyve sularını ekleyin.

2. Güneş koruyucusu kullanın

yüzünde güneş koruyucu olan kadın

Cildinizi arınmış halde tutmanız ve onu güneşin zararlı ışınlarından korumanız çok önemli. UV ışınları doğrudan erken yaşlanmaya sebep olabilir.

 • Güneş ışınlarının şiddetinin en yoğun olduğu dönemlerde bu ışınlara maruz kalmaktan olabildiğince kaçının.
 • Hava bulutlu olsa bile her gün güneşten koruyucu krem kullanın. Kremi özellikle yüzünüze sürün.

Ayrıca düzenli olarak havuç ve brokoli tüketmenizde de fayda var. Bu besinler pek çok bileşenin yanı sıra A, C ve E vitaminleri içerirler. Bu vitaminler cildiniz güneşe maruz kaldığında onun zararlı ışınlardan korunmasına yardımcı olur.

3. Derin temizlik ve ölü hücrelerden arındırma

Cildin en önemli özelliklerinden biri de her gün kendini yenileyebilmesidir. Vücudunuzu haftada iki kere ölü hücrelerden arındırdığınızda cildiniz daha yumuşak ve parlak görünecek.

Ölü hücreleri temizlemek için satılan özel ürünlerden alabilirsiniz. Eğer isterseniz evde de cildinizi ölü hücrelerden arındıracak bir maske hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1/2 bardak şeker (100 g)
 • 1/2 bardak su (125 ml)

Hazırlanışı

 • Şekeri bir kaba koyun.
 • Yavaş yavaş suyu ekleyin ve homojen bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Amacınız çok kalın olmayan ama şeker tanelerinin dokusunu hissettiğiniz bir macun elde etmek.
 • Duş alırken bu karışımı yüzünüze ve cildinize uygulayın.

Ayrıca yatağa gitmeden önce makyajınızı tamamen temizlemeniz de çok önemlidir. Haftada birkaç kez makyaj yapmaktan kaçınırsanız yüzünüzdeki gözenekler nefes alacak ve oksijenle buluşma şansı yakalayacaktır. O gün makyaj yapmamış olsanız bile yatağa gitmeden önce çevreden gelen tozlar ve kir nedeniyle yüzünüzü iyice yıkamanız önemlidir.

Okumanızı tavsiye ederiz: Dudak Kalınlaştırmak İçin Öneriler

4. Bol bol dinlenin

dinlenen kadın

Vücudunuzdaki antioksidanlar en fazla uyurken etkili olurlar. Organlarınızda gün boyunca biriken zararlı maddeler vücudunuzun doğru şekilde çalışabilmesi için temizlenmelidir.

Eğer düzgün uyku uyumazsanız bu toksinleri etkili bir şekilde temizleyememiş olursunuz. Bu da cildinizin donuk görünmesine sebep olur ve erken yaşlanma meydana gelebilir. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız rahatlatıcı bitkisel çaylar için.

Bitter çikolata da yiyebilirsiniz. Bu çikolatalar cildinizi koruyucu antioksidanlar içerirler ve kolay uykuya dalmanıza uyardımcı olurlar. Gün içinde kısa bir süreliğine şekerleme de yapabilirsiniz. Bu da gece alamadığınız uykunuzu telafi etmeye yardımcı olacaktır.

Sigara içmeyin, alkolü azaltın ve sağlıklı yeme alışkanlıkları edinin. Bunlar vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlayacak başlıca alışkanlıklardır. Vücudunuza gerektiği kadar antioksidan ve vitamin alabilmek, cildinizin sağlığını korumak, ışıl ışıl ve taze görünmesini sağlamak için bol bol meyve ve sebze tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Verdier-Sévrain, S., & Bonté, F. (2007). Skin hydration: A review on its molecular mechanisms. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2007.00300.x
 • Rawlings, A. V, & Harding, C. R. (2004). Moisturization and skin barrier function. Dermatologic Therapy.
 • Draelos, Z. D. (2010). Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. In Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. https://doi.org/10.1002/9781444317657

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.