Gerçekten İşe Yarayan 5 Plak Sökücü

Ağzınız, vücudunuzda kendi kendini temizleme mekanizmasına sahip olmayan tek kısımdır. Bu onu bakteriler için mükemmel bir nokta yapar. Siz bu makaleyi okurken ağzınızda yaklaşık olarak 600 farklı türde bakteri beklemekte ve bunların çoğu dişlerinizin yüzeyine yapışmış durumda. Bu makalede gerçekten işe yarayan 5 plak sökücüyü öğrenin.

1. Diş Fırçası

Plaklara karşı ilk koruma hattınız elbette diş fırçasıdır. Plak birikimini önlemek için dişlerinizi günde en az iki defa florür içeren diş macunuyla fırçalamanız gerekir. Diş yüzeylerine ve dilinize özellikle dikkat etmeniz gerekir. Diş fırçasının kılları kısa ve dikey olmalıdır, ancak dişlerinizi fırçalarken fazla baskı uygulamamalısınız.

diş fırçası

Dişlerinizi fırçalamayı bitirdiğinizde fırçanızı temizleyin ve iyice kurumasına izin verin. Amerikan Ortodonti Akademisi Başkanı Howard Sesemann’a göre, dişlerinizi doğru bir teknikle fırçaladığınız sürece elektronik bir diş fırçasına ihtiyacınız olmaz, sıradan diş fırçası yeterlidir.

2. Diş İpi

Diş ipi de bir diğer mükemmel plak sökücüdür. Plak dişlerin arasında saklanma eğilimine sahiptir ve en iyi diş fırçası bile tüm plak birikimini yok edemez. İşte bu nedenle diş ipi de kullanmanız gerekir. Uzmanlar günde en az bir kere diş ipi kullanılmasını öneriyorlar. Yaklaşık 45 santim uzunluğunda diş ipi kullanın ve bunu işaret parmaklarınızı dolayarak tüm dişlerinizin aralarını ve arkalarını temizleyin.

3. Gargara

gargara

Plak birikimiyle mücadelenizde günlük olarak yerine getirmeniz gereken önemli bir adım daha var. Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra gargara yapmak ağzınızı dezenfekte eder. Bazı gargaralar içerilerinde florür, klorheksidin glukonat, çinko sitrat ve triklosan gibi plakla mücadelede etkili maddeler içerir. Ancak pek çok gargaranın yüksek alkol içeriğine sahip olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, eğer çocuklarınız varsa, onların kullanımı için daha doğal olan ürünleri satın almayı tercih edebilirsiniz. İçerisinde nane yağı, çay ağacı yağı veya greyfurt çekirdeği özü içeren ürünleri tercih edin.

4. Uygun bir Diyet

Bazı gıdalar elbette dişlerinizi için kötüdür. Gazlı içecekler, çikolatalar, kekler, bunlara örnek gösterilebilir. Bunlar vücut sistemlerinizde sorunlara neden olur. Bazı gıdalar ise vücudunuz açısından iyi olurken, dişleriniz açısından kötü olabilir. Örneğin koyu renkli meyveler, yüksek şeker ve asit içerikleri nedeniyle plak ve diş lekelerine neden olabilir (ama elbette doğal şekerler rafine şekerlere göre çok daha az zararlıdır). Diğer yandan sebzeler ise vücudun tamamı açısından iyidir. Bunların şeker ve asit içerikleri düşüktür ve bu nedenle plak veya lekelere neden olmazlar. Ayrıca bunları çiğnerken çiğneme hareketi dişleri fırçalar ve vücudunuzda doğal bir plak koruyucusu olan tükürük üretir.

5. Yılda İki Kere Diş Hekimine Görünün

Dişlerinizi fırçalamaktan, diş ipi ve gargara kullanmaktan en iyi sonucu almak için yılda iki kere bir diş hekimine görünün. Dişlerinize derin bir temizlik sağlamanın yanı sıra diş hekiminiz aynı zamanda sorunlu noktaları belirleyecektir ve böylece dişeti iltihaplarını ve çürükleri önlemenize yardımcı olacaktır. Eğer özellikle plak saldırılarına karşı hassas bir yapınız varsa, diş hekiminiz aynı zamanda dişlerinizin çiğneme yüzeylerine koruyucu bir tabaka da uygulayabilir.