Gıdı Küçülten ve Şekillendiren 7 Egzersiz

Gıdınızı aldırmak için bıçak altına yatmak istemiyorsanız, boyun ve yüz kaslarını güçlendirecek egzersizler sayesinde bu bölgeyi doğal yollarla küçültebilirsiniz.
Gıdı Küçülten ve Şekillendiren 7 Egzersiz

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Bugün sizlerle gıdı sorunu hakkında konuşacağız. Vücutta nispeten küçük bir yer kaplıyor olabilir, ancak bu durum estetik ve tıbbı anlamda gıdıyı önemsiz kılmaz. Vücudun bu bölgesinden biriken yağ göze hoş gelmemekle beraber kardiyometabolik bir riskin habercisi de olabilir.

Burada biriken yağın yanı sıra, ayrıca gevşek veya sarkan bir çene gibi de gözükebilir. Neyse ki, sağlıklı ve güzel görünümlü bir çene ve gıdı için herhangi bir  cerrahi müdahaleyi gerektirmeyen bir çözüm vardır.

Fazla kiloluysanız, işe biraz kilo vererek ya da boyun ve yüz kaslarını güçlendirecek birtakım egzersizleri deneyerek başlayabilirsiniz. Aşağıda sizlere bu konuda yardımcı olacak bir rutinden bahsedeceğiz.

Dil bastırma

Öncelikle, sırtınız tamamen dik ve omuzlarınız gevşemiş bir şekilde oturun, ardından boynunuzu uzatın (başınızı tavana bakar gibi yukarı kaldırın).

Bu pozisyona geldiğinizde, kafanızı eğerken dilinizi damağınıza bastırın (bir yandan çenenizle göğsünüze dokunmayı deneyin). Bunu diliniz damağınıza bastırır halde yapın. Dili rahatlatıp başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu egzersizi her gün 20 defa tekrarlayın. 

Büz ve eğ

gıdı

Bu egzersiz ayakta veya otururken yapılabilir. Dudaklarınızı mümkün olduğunca içe çekin. Ardından, boyun kaslarını çalıştırırken, başınızı çenenizi göğsünüze getirmek üzere eğin. Bu egzersizi sırtınızı kamburlaştırmadan veya omuzlarınızı bükmeden yapın. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi her gün 20 defa tekrarlayın.

“O”

Önceki egzersizlerde olduğu gibi, bu da sırt dik ve omuzlar rahatlamış halde yapılmalıdır. Boynunuzu arkaya doğru uzatın ve dudaklarınızı “O” harfi şeklinde kapatın. Dudaklarınızı bu pozisyonda tutarken boynunuzu yaklaşık 20 saniye boyunca uzatılmış şekilde tutun. Başlangıç pozisyonuna dönün ve bu egzersizi günde 10 defa tekrarlayın.

Tavanı öp

Bu sefer, omuzlar tamamen rahatlamış şekilde bu egzersizi ayakta yapacaksınız. Bu pozisyondayken, boynunuzu uzatın (tavana bakmak için kafanızı yukarı kaldırın).

Şimdi sanki tavanı öpercesine dudaklarınızı büzün. Dudaklarınızı mümkün olduğunca uzatırken bir yandan boyun ve çene kaslarının sertleştiğini hissedin. En az 5 saniye boyunca dudaklarınızı bu pozisyonda tutmaya çalışın, ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi günde 15 defa tekrarlayın.

Boyun döndürme

boyun-çevirme

Boyun döndürme ayakta veya oturur pozisyonda yapılabilir. Mümkün olduğunca omurgayı dik tutmaya çalışın, ardından çeneyi bir omuzdan diğer omuza oynatın. Bir omuzdan diğerine geçerken göğsün üzerinden yarım daire çizin. Omuzlar tüm egzersiz boyunca rahat ve gevşek olmalıdır. Bu egzersizi günde 10 kez tekrarlayın.

Yanlara

Bu egzersiz aşağıdaki pozisyonda yapılmalıdır: yerde oturun, bir eli kalçadan 15 cm uzakta destek olarak yere koyun. Şimdi, sol eliniz başınızın üstündeyken, sağ kulağınızı omzunuza doğrultarak elinizle yavaşça bastırın. 10 saniye boyunca bu pozisyonda kalıp sonra diğer tarafa geçin. Günde üç kez tekrarlayın.

Sesli harf oyunu

sesli-harf-egzersizi

Omurgayı tamamen dik tutarak ayağa kalkın, yavaşça ve net bir şekilde ağzınızı iyice açarak sesli harfleri tekrarlamaya başlayın. Bu gıdı egzersizi mümkün olduğunca sık tekrar edilmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shamban AT. Noninvasive Submental Fat Compartment Treatment. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2016;4(12 Suppl Anatomy and Safety in Cosmetic Medicine: Cosmetic Bootcamp):e1155. Published 2016 Dec 14. doi:10.1097/GOX.0000000000001155
  • D’souza R, Kini A, D’souza H, Shetty N, Shetty O. Enhancing facial aesthetics with muscle retraining exercises-a review. J Clin Diagn Res. 2014;8(8):ZE09–ZE11. doi:10.7860/JCDR/2014/9792.4753

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.