Her Etkinlik için Uygun 3 Kolay Örgü Stili

Bu saç stillerini yapmak için ihtiyacınız olan tek şey elleriniz, lastik saç bandı ve birkaç tane tel toka
Her Etkinlik için Uygun 3 Kolay Örgü Stili

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dizi ya da film izlerken biz kadınlardan bazıları kendimize şu soruyu sorarız: aktrisler saçlarını nasıl bu kadar güzel yapabiliyor? En çok etkilendiğimiz kısmı ise bu stillerin dağınık bir şekilde yapılmış gibi görünse de aslında oldukça karmaşık olmasıdır. Ve örgü stilleri genellikle çok zor görünür.

Birçoğumuzu kendine hayran bırakan bu saç stillerini yapmak istese de, aynı zamanda da saçımızı bu derece değiştirmek oldukça zor görünür. Ancak, bunlar göründüğünden daha kolaydır. Elimizde sadece tek bir ipucu ile dilediğimiz orijinal ve göz alıcı görünüme kavuşabiliriz.

Kendi kişisel dokunuşunuzu bulmanıza yardım etmek için örgü stilini kullanarak yapabileceğiniz bazı kolay saç stillerini size göstermeye karar verdik. Bunlar oldukça tarz olmakla birlikte tüm kıyafetlerinize de uyacaktır, denemek ister misiniz?

Kullanacağınız aletler konusunda endişelenmeyin, ihtiyacınız olan tek şey elleriniz, bir saç bandı ve birkaç tane tel tokadır. Özel ya da pahalı aletlere ihtiyacınız olmayacak, sadece sabır ile bunları öğrenebilirsiniz.

Bu 3 tane basit saç stiline bir bakın

1. Balık kuyruğu

balık kuyruğu örgü

Balık kuyruğu örgü kaprisli bir görünüm verir, öyle ki Taht Oyunları’ndaki (Game of Thrones) kadın kahramanlarının bile tercih ettiği bir stildir. Ancak denemekten korkmayın! Yapımı oldukça kolaydır. Sadece bu basit adımları izleyin.

Saçınızın sol ve sağ tarafından birer tutam saç ayırın. Şimdide ikisini de ortaya getirerek birbirine bağlayın. Aynı işlemi biraz daha alt kısımda da tekrarlayın ve iki tutamı birlikte tokayla bağlayın.

Örün ve örgüyü biraz geveşetin. Örgünüzün ne kadar gevşek olacağı saçınızın ne kadar salaş olmasını istediğinize göre değişir. Eliniz alıştıkça örgüyü istediğiniz şekilde örmekte daha özgür olacaksınız.

2. Örgüden taç

örgüden taç yapmak

Eğer hippi ya da hipster görünümünü seviyorsanız bu sizin için iyi bir seçenektir. Ayrıca aceleniz olduğunda yapmak için de ideal saç stilidir. Sadece birkaç dakikanızı alacak. Örgüden nasıl taç yapacağınızı öğrenmek istiyor musunuz?

Başınızın iki tarafında birer örgü yapın fakat arkada kalan saçınızın büyük bir kısmını açık bırakın. Daha sonra örgüleri başınıza sarın ve tel tokayla birbirine sabitleyin —işte bu kadar! Tel tokaların saç stillerini yaparken önemli bir yardımcı olduğunu unutmayın ve onları dilediğiniz gibi kullanmaktan çekinmeyin.

Aynı tekniği kullanarak farklı tarzlarda çeşitli örgü taç stilleri uygulayabilirsiniz. Bu yüzden, günlük kullanım için uygun bu saç stilini daha basit kombinlerinize uyarlayabilirsiniz. Her şey yaratıcılığınıza bağlıdır!

3. Balıksırtı

balıksırtı örgü

Balıksırtı en çok yönlü geleneksel örgülerden biridir. Bu yüzden doğal olarak, klasik görünümüne abartmadan biraz orijinallik katmak isteyenler için mükemmeldir.

İlk önce saçınızın en üst kısmından bir tutam saç ayırın. Bunu da üç tutam halinde ayırın ve örmeye başlayın. Örerken her bir taraf için bir tutam saç ekleyerek devam edin. Saçınızın sonuna gelene kadar örmeye devam edin.

Daha farklı bir şeyler denemek istiyorsanız aynı yöntemi tek bir tarafta da uygulayabilirsiniz. Daha kalın olması balıksırtı için daha iyi olacaktır. Buna ek olarak, özel günler için de uygun bir saç stilidir.

Örmeden önce saçınızı nasıl hazırlamalısınız

Örgü konusunda en sık sorulan sorulardan biri budur: saçımızı örmek için nasıl uygun hale getirebiliriz? Elbette düz ve kuru saçları örmek en kolayıdır. Ancak, hepimizin düz saçları yoktur.

Saçlarımıza en kolay yoldan şekil vermeye çalıştığımızı unutmayın. Bu yüzden, kıvırcık saçlarınız varsa havluyla kurulamalı ve hemen sonrasında örmelisiniz.

Ancak, en fazla zorlanan kişiler dalgalı saçlara sahip olanlardır. Eğer sizin için de durum buysa saçınızı birazcık nemli kalana kadar kurutmak iyi bir fikir olacaktır: ne tamamen ıslak ne de kuru. Bu şekilde saçınıza dilediğiniz gibi şekil vermek daha kolay olacaktır. Söz veriyoruz, işe yaracak. Peki siz denemek istiyor musunuz?

Fiziksel görünüm oldukça önemlidir. Saçlarımıza sadece işe giderken ya da başkalarına güzel görünmek için iyi bakmamalıyız; bunu asıl kendimiz için yapmalıyız. Kendimizi şımartmak ve görünüşümüzden memnun olmak sağlam bir zihinsel ve fiziksel sağlık için atacağımız ilk adımdır. Öz saygı ve pozitif bir tavır da bunun temelini oluşturur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.