Hipospadias Belirtileri ve Tedavisi

Hipospadias, düzeltilmezse idrara çıkma sorunları, cinsel sorunlar ve doğurganlık sorunlarına neden olabilecek bir doğum kusurudur. Daha fazlası için okumaya devam edin!
Hipospadias Belirtileri ve Tedavisi
Alejandro Duarte

tarafından incelendi ve onaylandı. biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hipospadias, erkeklerde üretranın açıldığı yerin penisin ucunda bulunmadığı konjenital bir kusurdur. Anormal üretral açıklık, penisin ucunun hemen altındaki alandan skrotuma kadar herhangi bir yerde bulunabilir. Tipik olarak, bu kusur gebeliğin 8-14. haftaları arasında oluşur.

Hipospadias türleri

Farklı dereceler vardır. Bazıları diğerlerinden daha şiddetlidir. Tip, üretranın açıldığı yerin konumuna bağlıdır:

 • Distal. Açıklık penisin başına yakındır.
 • Proksimal. Penisin gövdesinde bulunur.
 • Penoskrotal. Açıklık, penisin skrotum ile birleştiği alanda bulunur.

Tedavi edilmezse, daha sonra idrara çıkma veya cinsel ilişkiye girme sırasında sorunlara neden olabilir.

Nedenleri ve risk faktörleri

Hipospadiasın nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, çoğu durumda genlerin ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu faktörlerden bazıları, anne ile temas eden çevresel unsurlar, annenin beslenmesi ve annenin hamileyken aldığı bazı ilaçlardır.

Ayrıca, hipospadias riski aşağıdakilerle ilgilidir:

 • Aile öyküsü.
 • Genetik. Bazı genetik varyasyonlar, erkek cinsel organının oluşumunu uyaran hormonların değişiminde rol oynayabilir.
 • Annenin yaşı. Bazı araştırmalar, 35 yaşından büyük annelerden doğan bebeklerin hipospadias riskinin daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.

Semptomlar

Çoğu durumda, açıklık penisin başının sınırları içinde bulunur. Daha az sıklıkla, penisin ortasında veya tabanında bulunur. Hipospadias belirtileri şunları içerebilir:

 • Üretranın açıldığı noktanın penis ucu dışında bulunması.
 • Penisin aşağı doğru eğriliği.
 • Penis tepeli görünebilir, çünkü sadece üst yarısı sünnet derisi ile kaplıdır.
 • Anormal idrara çıkma.

Genellikle, hipospadiaslı bebeklerin çoğu doğumdan kısa bir süre sonra teşhis edilir. Bununla birlikte, hafif bir açılma deplasmanı varsa, teşhis edilmesi daha zor olabilir.

Hipospadias tedavisi

yenidoğanlarda hipospadias tedavisi

Hipospadias tedavisi, kusurun türüne bağlıdır. Çoğu durumda, hastalar düzeltilmesi için cerrahiye ihtiyaç duyar. Bu ameliyat genellikle üç ay ile üç yaş arasında yapılır. Bazı durumlarda, doktorlar ameliyatı aşamalı olarak yapmayı seçerler. Farklı cerrahi onarımlar vardır, örneğin:

 • Açıklığı doğru yere yerleştirme.
 • Penis eğriliğinin düzeltilmesi.
 • Üretral açıklığı çevreleyen cildin onarılması.

Doktorun onarım için sünnet derisine ihtiyacı olabileceğinden, uzmanlar hipospadiaslı bebeklerin sünnet edilmesini önermez. Ameliyat sonrası hasta tipik olarak ayakta tedavi edilir; çocuğun geceyi hastanede geçirmesi nadiren gereklidir. Bununla birlikte, eğer kusur ayakta duraran idrara çıkma, cinsel işlev veya meni biriktirme yeteneğini etkilemezse ameliyat gerekli değildir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Cinsel İlişkilerde Olmaması Gereken 6 Durum

Prosedür

Cerrah, üretrayı daha uzun hale getirmek adına bir tüp oluşturmak için başka bir bölgeden bir sünnet derisi veya doku kullanacaktır. Bu, üretranın penisin ucuna gitmesine izin verecektir. Ameliyat sırasında, tıp uzmanları üretraya bir prob yerleştirecek, böylece yeni şeklini koruyacaktır. Doktorlar genellikle bu probu iki hafta sonra çıkarırlar. Kusur tamir edilmezse, aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir:

 • İdrar akışını kontrol etme ve yönetmede zorluk.
 • Ereksiyon sırasında peniste eğim.
 • Fertilitede azalma.
 • Penisin görünümünden kaynaklanan kişisel sorunlar.

Çoğu vaka, penisin normal çalışmasına izin verdiği için ameliyattan sonra iyi bir prognoza sahiptir. Buna karşılık, cerrahi de görünümünü iyileştirir.

Ameliyattan sonra ürolog ile takip ziyaretleri önerilir. Ayrıca, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için çocuğun ergenliğe ulaştıktan sonra kontrole gitmesi önerilir.

İlginizi çekebilir ...
Geriye Boşalma Sorunundan Mı Mustaripsiniz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Geriye Boşalma Sorunundan Mı Mustaripsiniz?

Orgazma ulaştığınızda boşalamıyor musunuz? Bu yazıda, geriye boşalma sorununun olası nedenleri ve tedavi için neler yapabileceğinizi konuşacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Serrano Durbá, A., Cortés Sáez, J., Domínguez Hinarejos, C., & García Ibarra, F. (2012). Hipospadias. Revista Espanola de Pediatria.

 • Gorduza, D., Vigier, S., Mure, P.-Y., Demede, D., & Mouriquand, P. (2012). Cirugía del hipospadias. EMC – Urología. https://doi.org/10.1016/s1761-3310(11)71194-x

 • Pacheco-Mendoza, B. A., & Rendón-Macías, M. E. (2016). Hipospadias, un problema pediátrico. Revista Mexicana de Pediatria.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.