İdrar Yolu Enfeksiyonu için Ev Yapımı 6 İlaç

13 Eylül, 2018

İdrar yolu enfeksiyonu, insanların her yıl doktora gitmelerinin en yaygın ikinci sebebidir. Erkeklerde de idrar yolu enfeksiyonu görülebilir; ancak kadınlarda çok daha fazla yaygındır.

Yılda sekiz milyonun üstünde kadın, bu enfeksiyonun tedavisi için doktora gidiyor. Ve bu kadınların %20’si ikinci kez enfeksiyon kapıyor. İyi haber ise, idrar yolu enfeksiyonları için birçok ev yapımı ilaç bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere bu ilaçlardan altı tanesini anlatacağız.

1. Karbonat

İki günden uzun süren idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi gerekir. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmezse, böbrekler enfeksiyon kapabilir ve çok daha ciddi bir probleme dönüşebilir.

Gelişmekte olan bir idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye veya en başından tedavi etmeye yardımcı olmak için, bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyip içebilirsiniz. Bu, enfeksiyonun azalmasına yardımcı olacaktır. Karbonat, ürik asidi nötrleyerek iyileşmeyi hızlandırır.

2. Kızılcık

idrar yolu enfeksiyon tedavisi kızılcık

Kızılcık ve yabanmersini aynı ailedendir ve ikisinin de bakterileri önleme özelliği vardır. Yapılan bir araştırmaya göre, kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarını önlemektedir. Ayrıca bu meyveyi bütün halde yemek de aynı faydaları sağlamaktadır.

3. Kızılcık Suyu

Yapılan birçok araştırma, kızılcık suyu içmenin idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Kızılcık suyunun, enfeksiyona neden olan bakterileri önlediği ve antibiyotik etkisi olduğu düşünülmektedir.

İdrar kesesinin enfeksiyon kapmasını önlemek için günde 120 ml kızılcık suyu için. Ancak idrar yolu enfeksiyonu riskiniz varsa veya şu anda bu enfeksiyona sahipseniz, günde en az 2 ile 4 bardak arası kızılcık suyu içmeye çalışın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

İdrar Yolu Enfeksiyonunuz Varsa Bu Gıdaları Tüketmeyin

4. Ananas

idrar yolu enfeksiyonu için ananas

Bromelayin, ananasta bulunan bir enzimdir. Yapılan bir araştırmada, idrar yolu enfeksiyonu olan kişilere sıradan antibiyotiklerin yanında bromelayin verilmiş, enfeksiyonun ortadan kaybolduğu gözlemlenmiştir. Oldukça lezzetli bir meyve olan ananastan bir kap yemeniz enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

5. C Vitamini

Bazı doktorlar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastalara günde en az 5 gr veya daha fazla C vitamini önerirler. C vitamini, idrarı asitleştirerek idrar kesesinin sağlıklı kalmasını sağlar. Bu da, zararlı olma potansiyeline sahip bakterilerin vücuda girmesini engeller.

6. Su

idrar yolu enfeksiyonu için su

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz varsa; bol bol, yani ortalama olarak günde 8 bardak kadar su içmeyi asla unutmayın. En az dört veya beş saatte bir idrara çıkmanız gerekir. Şu anda idrar yolu enfeksiyonuna sahipseniz, su içerek bu sorunla savaşın. Bir saatte toplam 250 ml su için. Bu, bakterileri uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

  • Vijayan, R.K. & Musthafa, Mohamed Essa & Al-Rawahi, Amani & Guillemin, Gilles & Subash, Selvaraju & Memon, M.A.. (2013). Blueberries and health benefits. Food as Medicine. 17-36.
  • Popkin, Barry M et al. “Water, hydration, and health” Nutrition reviews vol. 68,8 (2010): 439-58.
  • Blasco Loureiro,L.,Souto Moure, C., Marchena Fernández, M.A. (2016). https://web.archive.org/web/20100622232652/http://www.sefap.es/revista/pdf/4.1.4.pdfInfecciones del tracto urinario. Pautas de tratamiento empírico de la infección no complicada según los datos de sensibilidad antimicrobiana de un área de salud.
  • Wurgaft, Andrés. (2010). Infecciones del tracto urinario. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0716864010705794
  • VV.AA. (2016).Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998156/
  • Liska, DeAnn J., Kern, Hua J., Maki, Kevin C. (2016).Cranberries and Urinary Tract Infections: How Can the Same Evidence Lead to Conflicting Advice?https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4863270/
  • Magginni, S., Carr, AC. (2017).Vitamin C and Immune Function. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763