İnek Sütü İçmeyi Bırakmanıza Yardımcı 7 İpucu

8 Ocak, 2019
İnek sütü protein intoleransı varsa veya içtikten sonra iyi hissetmezseniz, diğer gıdalardan kalsiyum ve diğer besin maddelerini nasıl alabileceğinizi bilmeniz önemlidir

İnek sütü içmek sonrasında kötü hissetmenize neden oluyorsa eğer bırakmanız gerekebilir. Belki laktozu tolere edemiyorsunuz belki de sadece kişisel nedenlerden ötürü bunu yapmak istiyorsunuz.

Beslenme eksikliklerine maruz kalmamak ve içerisinde süt barındıran yemek tariflerini hazırlamaya devam etmek için bilmeniz gereken birtakım şeyler vardır.

Süt içmeyi bırakmanıza rağmen hala besleyici, kalsiyum veya diğer besin eksiklikleri olmaksızın, dengeli bir beslenme planınız olmasına yardımcı 7 temel ipucunu keşfedin.

Sıradan yoğurt, sos ve diğer tariflerdeki sütün yerini alması için bazı basit ve özgün fikirleri de bu yazıda derledik.

Sebze İçeceklerini Deneyin

süt şişeleri

Hayvansal süt içmeyi bırakmaya karar vermenize rağmen, kuru yemiş, tahıl ve meyvelerle yapılan, deneyebileceğiniz bir sürü sebze içeceği var. İşte en popüler olanlardan bazıları:

 • Hindistan cevizi: Hindistan cevizi sütü doku, yoğunluk ve lezzetiyle inek sütüne çok benzer. Ve son derece besleyicidir.
 • Yulaf: Yulaf sütü en popüler sebze içeceklerinden bir tanesidir. Lif açısından zengindir, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve enerjik hissetmenizi sağlar.
 • Pirinç: Hafif bir lezzete ve şekerli bir tada sahiptir. Pirinç içeceği, sindirim sistemi hassas ya da tadı nötr olan bir içecek arayışında olan insanlar için uygundur.
 • Badem: En besleyici ve kremsi içeceklerden bir tanesi, kalsiyum ve E vitamini açısından oldukça zengin olan badem sütüdür.
 • Soya: Bu içeceği tüketmenizi pek önermiyoruz çünkü insan vücudu onu iyi sindirmiyor ve hormonal bozukluklara neden olabiliyor. Soya fasulyesi her zaman fermente halde tüketilmelidir.

Bunların yanı sıra fındık, kavuzlu buğday, kamut, yer bademi ve darı bazlı içecekler de bulabilirsiniz.

İnek Sütü İçermeyen Smoothieler

meyveli smoothie

Kahvaltılık ya da atıştırmalık sütlü içeceklere bir alternatifi arıyorsanız eğer, meyve ve sebzelerle yapılan birtakım sağlıklı smoothieleri tercih edebilirsiniz. Fazladan bir doz vitamin alır ve kendinizi saatlerce tok hissedersiniz.

Bu lezzetli smoothieyi deneyin:

Malzemeler

 • 1 olgun muz
 • 5 çok olgun çilek
 • ½ Pancar
 • 1 fincan sebze suyu (200 ml)

Hazırlık

 • Pürüzsüz bir doku elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın.
 • İsterseniz, bal ya da stevia ile tatlandırabilirsiniz.

İnek sütü içmedikleri için kalsiyum eksikliği yaşamaktan endişe duyan insanlar için, bu minerali yüksek oranlarda barındıran bitkisel gıdalar vardır.

Bunlardan bir tanesi de farklı şekillerde tüketebileceğiniz susamdır: çiğ, kavrulmuş, yağda, sebze içeceği olarak ya da sürülebilir krem formda (tahin) bulabilirsiniz.

Dekalsifikasyonu tetikleyen gıdalardan kaçının

kahve

Kalsiyum açısından zengin bitkisel gıdalar tüketmeye ek olarak, aynı zamanda vücudunuzun bu minerali absorbe etmesini engelleyen ve hatta vücudunuzdaki mevcut kalsiyumu sizden alıp götüren besinleri azaltmanız gerekir.

Bunlar arasında:

Kendi Yoğurdunuzu Yapın

inek sütü içermeyen yoğurt

Eğer yoğurt yemeyi seviyorsanız, inek sütü yerine sebze sularıyla yoğurt yapmanın iki yolu vardır:

 • Sebze suyunu agar ile katılaştırmak.
 • Tıpkı inek sütüyle yoğurt yapar gibi, sebze suyu sıcakken onu probiyotiklerle (takviye olarak aldığınız) fermente etmek.

Buna ek olarak, bu yoğurtlara meyve ve kuru yemiş ekleyebilir ve şaşırtıcı ve lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bira mayasıyla baharat katın

bira mayası

Genellikle peynirle hazırlanan yemekler için hayvansal süt içermeyen vejetaryen bir alternatif öneriyoruz: bira mayası.

Bu besin takviyesi, makarnalara, pizzalara veya sürülebilir kremalara sadece tuzlu ve kızarmış peynir benzeri bir tat vermekle kalmaz aynı zamanda çok sayıda vitamin ve mineral sağlar.

Anksiyeteyi yatıştırıp ve depresyon halinde ruh halinizi iyileştirmesinin yanı sıra, cilt, saç ve sinir sistemi için çok yararlı bir süper gıdadır.

Yulaf bazlı beşamel sos

Mutfakta karşımıza çıkan en yaygın sorunlardan bir tanesi de, ünlü beşamel sosu hazırlarken süte alternatif bulmaktır. Bununla birlikte, bunun yerine yulaf sütü kullanabilirsiniz.

Bu içecek sadece tadının güzel olmasıyla kalmaz, aynı zamanda sos için uygun olan yoğunluk ve kremsi yapıyı verir. Bu yeni tarif, çok daha sindirilebilir ve sağlıklı bir beşamel sos olacaktır.

 • Moreno-Villares, J. M. (2016). Milk and dairy products: Good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. Acta Pediatrica Espanola. https://doi.org/10.3402/fnr.v60.32527