Konjonktivit Yeni Bir Koronavirüs Belirtisi mi?

20 Mayıs, 2020
Uluslararası tıbbi kuruluşlar konjonktivit sorununun yeni bir koronavirüs semptomu olabileceğine işaret ediyorlar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) henüz teşhis protokollerine dahil etmemiş olsa da, tek semptomun pembe göz olarak da bilinen göz nezlesi olduğu vakalar doğrulanmıştır.

Son günlerde, haberler yeni bir koronavirüs semptomu olarak konjonktivit sorununa giderek daha fazla odaklanıyor. Salgının başlangıcından bu yana çeşitli tıbbi derneklerin kaydettiği bir belirti olsa da, varlığı artık doğrulandı.

Amerika Birleşik Devletlerinde, sağlık ekiplerinin üyeleri ilk önce bu yeni semptom hakkında uyardı. Buna rağmen, ne Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ne de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uyarı listelerine konjonktivit dahil etmed

Bilimsel literatür arasında, konuyla ilgili iki makale bulunmaktadır:

  • Journal of Medical Virology‘de yapılan bir çalışmada, bazı hastaların oküler sekresyonlarında SARS-CoV-2’nin bulunması, göz konjonktivasında koronavirüs varlığına işaret etmektedir.
  • New England Journal of Medicine‘de yapılan bir başka çalışmada, Çin’de koronavirüs test sonuçları pozitif çıkmış olan enfekte bireylerin semptomları incelendi. Ve bu vakaların yaklaşık %1’inde konjunktiva tıkanıklığı vardı.

Bu yazımızı da okuyun: Tıbbi Maskeler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Konjonktivit nedir?

Konjonktivit, tüm dünyada en sık görülen oküler patolojilerden biridir. Genel olarak, hızlı bir şekilde kaybolan hafif bir enfeksiyon içerir.

Konjonktivit, gözün çok ince bir mukoza zarı olan konjonktiva bölgesindeki bir iltihaptır. Göz kapaklarının altında bulunur ve göz küresinin dış kısmını kaplar. Şiştiğinde, oradaki küçük kan damarları şişer ve göz kırmızı görünür.

Eğer bu yeni bir koronavirüs semptomu ise, hastanın konjonktivitinin SARS-CoV-2’nin bir sonucu olması gerekir. Mevcut pandeminin dışında, konjonktivit ortamdaki bakteri ve maddelerin bir sonucu olarak gelişebilir.

Bu nedenle, viral, bakteriyel veya alerjik olabilen bir belirtiye bakıyoruz. Koronavirüs dışında konjonktivit ile ilişkili başka patolojiler de vardır. Örneğin, otoimmün bir durum olan Sjögren sendromu.

sağlıklı ve iltihaplı göz fotoğrafı
Konjonktivit, gözün konjonktivasının şişmesine ve gözün kırmızı görünmesine neden olur.

Amerikan Oftalmoloji Akademisinin açıklaması

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, sağlık ekiplerinden bilgi toplayarak konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama konu üzerinde çalışan ekiplerin sözlerine itibar ederek konjonktivitin yeni bir koronavirüs semptomu olduğunu kabul eder.

Teori, COVID-19’un yayılmasına neden olan damlacıkların gözün konjonktivalarına düşmesidir. Bu virüsün havaya yayılan damlacıklar yoluyla bulaştığını unutmayın.

Enfeksiyon sadece doğrudan bulaşma yoluyla gerçekleşmez. Parçacıkların çeşitli yüzeylere de düşebileceğini ve daha sonra bunları ellerimizle yüzümüze getirebileceğimizi unutmamalıyız. Bu nedenle, çevremizi ve ellerimizi dezenfekte etmemiz çok önemlidir.

Amerikan Oftalmoloji Akademisine göre, bir hastada konjonktivit ve ateşin yanı sıra bazı solunum semptomları da varsa, doktorlar derhal koronavirüsten şüphelenir. Bu şüphe, birey enfeksiyonun yoğun olduğu coğrafi bölgeler veya hastalarla temas halinde ise daha da büyür.

Akademi, bu temele dayanarak, sağlık ekiplerinin hastalarla ilgilenirken sadece ağız ve burunlarını değil, gözlerini de korumasını tavsiye eder. Bu yeni koronavirüs semptomu, koruma araçlarını değiştirir ve onları daha sıkı hale getirir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Koronavirüsün diğer yeni belirtileri

Çeşitli tıbbi dernekler, klasik belirtilerin ve konjonktivitin yanı sıra, koronavirüsün göstergesi olabilecek daha fazla semptom hakkında da uyarıda bulunuyorlar. Örneğin, İspanyol Nöroloji Derneği, ani koku duyusu kaybına uğramış kişilerin COVID-19 şüphesi ile izolasyonunu öneren bir bildiri yayınladı.

Aynı şekilde, sindirimde yaşanabilecek değişiklikler de yeni koronavirüs semptomları arasında sayılıyor. Özellikle ishal, teyit edilen vakaların neredeyse %50’sinde bulunur.

koronavirüs nedeniyle maske takan gözlüklü kadın
Tıbbi dernekler yeni bulgular göz önüne alındığında gözlerinizi korumanızı tavsiye eder.

Bu yeni koronavirüs semptomları karşısında ne yapmalı

Konjonktivit, tat ve koku duyularında ani kayıp ve ishal mevcut bağlamımızda dikkate alınmalıdır. WHO, bunları ana semptomlar listesine dahil etmese de, tıbbi dernekler bu semptomları sergileyen hastaların koronavirüs için test edilmesini önerir.

Bir pandeminin ortasında olduğumuz için, bulaşma oranını azaltacak özel önlemler almalıyız. Bu nedenle, şu anda normal şartlar olduğundan daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Uzmanların semptomlara verdiği dikkatin ortalamanın üzerinde olmasının nedeni de budur.

Bu yeni koronavirüs semptomlarından yakınıyorsanız, bir doktorla konuşmalısınız. Her ülke, vatandaşlarının sağlık merkezlerine başvurmaya gerek kalmadan sağlık ekipleriyle iletişim kurabilmeleri için mekanizmalar oluşturmuştur. Bu karantina döneminde bu konsültasyon mekanizmalarına uymak çok önemlidir.

  • Xia, Jianhua, et al. “Evaluation of coronavirus in tears and conjunctival secretions of patients with SARS‐CoV‐2 infection.” Journal of medical virology (2020).
  • Guan, Wei-jie, et al. “Clinical characteristics of coronavirus disease 2019 in China.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Sun, M. D., et al. “Clinical characteristics of COVID-19 patients with digestive symptoms in Hubei, China: a descriptive, cross-sectional, multicenter study.”
  • Altamirano, S., et al. “Recomendaciones para Médicos de Emergencias sobre la situación actual de Coronavirus (2019-nCoV) en Argentina.” (2020).
  • Reviglio, Víctor Eduardo, et al. “2019-nCoV y oftalmología:¿ un nuevo capítulo de la misma historia?.” Oftalmología Clínica y Experimental (2020).