Koronavirüs ile Mücadelede Vitaminler ve Melatonin

20 Mayıs, 2020
Geçtiğimiz haftalarda, bazı mikro besinlerin koronavirüs enfeksiyonuna karşı etkileri araştırılmıştır. Bu yazıda bulguları tartışacağız.

Bilim insanları şu anda koronavirüs için çoğu farmakolojik olan farklı tedaviler araştırıyorlar. Ana odak, birçok ölümden sorumlu olan bilateral pnömoninin iyileştirilmesidir. Bununla birlikte, uzmanlar hastalığı yönetmenin diğer yollarını da araştırmaya başlıyorlar. Bu yöntemlerin birçoğu mikro besinlerin yüksek dozlarda uygulanmasına dayanmaktadır. Bunlar arasında melatonin ve özellikle C vitamini ve D vitaminini içeren vitaminler bulunur.

Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz: Koronavirüs ve Kanser: Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs tedavisinde C vitamini

Çin’de, uzmanlar bu hastalık için bir tedavi protokolü başlattı. Bu, C vitamininin diğer antiviral ilaçlarla birlikte intravenöz yöntemiyle hastaya verilmesinden oluşur. Bu terapinin sonuçlarını değerlendirmek için 140 katılımcı ile bir klinik çalışma oluşturdular.

Bu çalışmayı Journal of Medical Virology‘de yayınlanan sistematik bir incelemeye dayanarak başlattılar. Bu çalışma, birkaç tip koronavirüsün tedavisi için belirli vitaminlerin potansiyelini gösterir. Bu nedenle bilim insanları, C vitamini ve çinko uygulamasının bu tür virüslerle mücadelede yararlı olabileceğini öne sürdüler.

Öte yandan, C vitamini eksikliğini bağışıklık sistemi zayıflamasıyla ilişkilendiren bilimsel makaleler vardır. Bu maddenin normal dozları vücudumuzun savunmasını uyarabilir. Ayrıca, yüksek C vitamini dozları viral hastalıkların etkisini ve süresini azaltabilir.

Ayrıca, mevcut bilimsel literatür, C vitamini alımının lenfositlerin aktivasyonunu sağladığını ve yüksek dozlarda güvenli olduğunu belirtir. Diğer sistematik incelemeler, hidrokortizon, tiamin ve askorbik asit (C vitamini) kullanımının sepsis tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, sepsis ve çoklu organ yetmezliğinin koronavirüs enfeksiyonuna bağlı önde gelen ölüm nedenlerinden ikisi olduğunu göstermiştir. Chest dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu ilaç kombinasyonunun başka bir işlevi, akciğerlerde endotelyal bariyer işlev bozukluğunun onarılmasıdır.

koronavirüs global bir salgındır
Bilim insanları, C vitamininin koronavirüse yönelik olası bir yardımcı destek olarak potansiyelini inceliyorlar.

D vitamini ve bağışıklık sistemi

Medicine & Pharmacology dergisinde yayınlanan yeni bir makale, kandaki D vitamini konsantrasyonunun 50 ng/ml’nin üzerinde tutulmasının, grip benzeri bir virüsle enfeksiyon olasılığını %27 oranında azalttığını göstermektedir.

Ayrıca, D vitamini alımı, anjiyotensin II üretimi için gerekli bir enzim olan renin üretimini devre dışı bırakır. Anjiyotensin II, iltihaplanmaya ve artan kan basıncına neden olan damar büzücü bir etkiye sahiptir. Koronavirüs enfeksiyonu, bu enzimin artan üretimi ile yakın bağlantılara sahiptir.

Ayrıca, bilimsel makaleler, pnömoni tedavisi için, ilgili farmakolojik önerilerin yanı sıra yüksek dozlarda D vitamini kullanılmasını önermektedir. BMC Infectious Diseases dergisine göre, bu mikro besinlerin yüksek değerleri, solunum yolu enfeksiyonu olasılığının daha düşük olması ile de ilişkilendirilmiştir.

Son olarak, uzmanlar yüksek dozda D vitamini almanın güvenli olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, bu besini kalsiyum takviyeleri ile beraber almanın böbrek taşı riski üzerindeki etkisini değerlendirmek için daha fazla deneye ihtiyaç vardır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Mutasyonu

Melatonin ve koronavirüs

Önleme bölümünde, uyku-uyanıklık döngülerimizi düzenleyen bu hormonun olası rolünü vurgulamak gerekir. Uzmanlar, bu maddenin gripten korunmada rolünü araştırdılar ve olumlu sonuçlar aldılar. Bilimsel araştırmalara göre, melatonin sitokin üretiminde bir azalmaya neden oluyor. Sitokinler, insan vücudunda enflamatuar süreçler üretebilen proteinlerdir.

Bununla birlikte, bu konuda yapılan testler fareler üzerinde gerçekleştirilmiştir ve bu nedenle uzmanlar insanlar üzerindeki sonuçları tam olarak öngörememektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar viral pnömoniyi tedavi ederken veya önlerken bu maddenin kullanımını savunurlar. Bilim, melatoninin antioksidan ve antienflamatuar etkilerini geniş çapta belgelemiştir.

koronavirüs görseli
Koronavirüs insan vücudunun çeşitli bölgelerini, ancak esas olarak akciğerleri etkiler.

Besin maddeleri ve koronavirüs: Araştırmalar devam ediyor

Bilimsel camiada yeni koronavirüs hakkında bilgi eksikliği nedeniyle, ölüm oranını azaltmak için birçok yeni tedavi test edilmektedir. Mevcut farmakolojik tedavinin yanı sıra, bilim insanları, pnömoni ve sepsisin etkilerini hafifletmek için mikro besinlerin yüksek dozlarda dahil edilmesini araştırmaktadır.

Son aylarda birçok klinik deneye başlandı. Ancak, sonuçlar uzmanların toplanan kanıtlara dayanarak kesin sonuçlar çıkarmasına izin vermedi. Bununla birlikte, çok sayıda araştırma, diğer antiviral bileşiklerle ilişkili olan bazı vitaminlerin ve melatoninin kullanımının, hastalığın hem önlenmesinde hem de tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 • ZhiYong P., Vitamin C infusion for the treatment of severe 2019 nCoV infected pneumonia. 2020.
 • Lei Z., Yunhui L., Potential interventions for novel coronavirus in China: a systematic review. Journal of Medical Virology, 2020.
 • Anitra C., Silvia M., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017. 9 (11): 1211.
 • Bos MJ., Influence of vitamin C on lymphocytes: an overview. Antioxidants, 2018. 7 (3): 41.
 • Christopher MS., Rober DL., Christopher GL., Phase I clinical trial to evaluate the safety, tolerability and pharmacokinectics of high-dose intravenous ascorbic acid in patients with advancer cancer. Cancer Chemotherapy and Pharmacology, 2013. 72 (1): 139-146.
 • Paul EM., Hydrocortisone, ascorbic acid and thiamine (HAT Therapy) for the treatment of sepsis. Focus on ascorbic acid. Nutrients, 2018.
 • Nektarios B., Vikramjit K., John D., Hydrocortisone and ascorbic acid synergistically prevent and repair lipopolysaccharide-induced pulmonary endothelial barrier dysfunction. Chest, 2017. 152 (5): 954-962.
 • William BG., Henry L., Sharon L., Carole A., et al., Vitamin D supplementation could prevent and treat influenza, coronavirus and pneumonia infections. Medicine & Pharmacology, 2020.
 • Das RR., Singh M., Naik SS., Vitamin D as an adjunct to antibiotics for the treatment of acute childhood pneumonia. Cochrane Database Syst Rev, 2018.
 • Esposito S., Lelii M., Vitamin D and respiratory tract infections in childhood. BMC Infect Dis, 2015.
 • Aloia JF., Katumuluwa S., Stolberg A., Usera G., et al., Safety of calcium and vitamin D supplements, a randomized controlled trial. Clin Endocrinol (Oxf), 2018. 89 (6): 742-749.
 • Shing Hwa H., Ching Len L., Shyi Jou C., Li Ge S., et al., Melatonin possesses an anti influenza potential through its immune modulatory effect. Journal of Functional Foods, 2019. 58: 189-198.
 • Reiter RJ., Tan DX., Terron MP., Flores LJ., Czarnocki Z., Melatonin and its metabolites: new findings regarding their production and their radical scavenging actions. Acta Biochimica Polonica, 2007. 54 (1): 1-9.