Polikistik Over Sendromunun Göz Ardı Etmemeniz Gereken 7 Belirtisi

· 28 Şubat, 2018
Her semptom ayrı olarak farklı sorunların bir sonucu olabilse de, bu semptomların aynı anda birçoğunu gösteriyorsanız, yumurtalık sağlığınızın durumu ve muayenesi için bir uzmanı aramak iyi bir fikirdir.

Hormon dengesizliği Polikistik Over Sendromunun (PCOS) sebebidir. Sağlığa etkisinden dolayı, bir kadının yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir.

PCOS, yumurtalıklarda küçük kistler ya da folliküller oluşur ve yumurtalıkların duvarı kalınlaştığı zaman ortaya çıkan bir durumdur. Ergenlik döneminde ortaya çıkma eğilimi gösterir, ancak daha sonraki zamanlarda da gelişebilir.

Yüksek seviyelerde androjenin sendroma neden olduğu göz önüne alındığı zaman, etkilenen kadınlar da kısırlık çekebilir.

Dahası, dengesizlik, tam ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi engelleyebilecek rahatsız edici sendromları tetikleyebilir.

Neyse ki, sendrom tespit edildikten sonra hastalar, kontrol altına almaya yardımcı olabilecek tıbbi tedaviye erişebilirler.

Bazı kadınların belirtileri gözden kaçırabileceğini bildiğimiz için, polikistik over sendromu için 7 uyarıcı belirtiyi size sunmak istiyoruz.

1. Çillenme

çillenme

Çillere neden olan birden fazla faktör vardır. Bununla birlikte, aniden ve görünür bölgelerde ortaya çıktıkları zaman, hormon dengesizliği muhtemel bir nedendir.

Düzensiz androjen üretimine sahip kadınlar, kanında yüksek insülin seviyesine sahip olma eğilimindedir ve bu da aşağıdaki alanlarda çiller oluşmasına neden olur:

  • Boyun
  • Koltuk altı
  • Yüz
  • Eller
  • Üst uyluk

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Boyundaki Koyu Cilt Tonunu Açmanın 4 Yolu

2. Gebe kalma ve kısırlığa ilişkin sorunlar

PCOD’tan muzdarip olmasına rağmen sağlıklı bir rahim ve yumurtalığa sahip olan bazı kadınlar vardır.

Bununla birlikte, çoğu durumda, bu problemin ilk sonucu yumurtlamanın azaltılması, daha sonra gebe kalmanın komplikasyonlarına neden olabilir.

Hormonlarda düzensizlik, gebeliği zorlaştırıyor. Bir kadın gebe olsa bile, bu genellikle ciddi komplikasyonlar ve riskler taşır.

Ancak, günümüzde tıptaki gelişmelere bağlı olarak, normal bir yumurtlama sağlamaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur.

3. Kilo alımı

kilo alımı

Yönetilemeyen kilo alımı, polikistik over sendromu ile özdeşleşen bir hormon dengesizliğinin semptomu olabilir.

Ne yazık ki, PCOD’lu hastaların yaklaşık yarısında, sorun ilerledikçe genellikle kilo artışı yaşanıyor.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz sizi sendromdan korumayacaktır, bu nedenle aşırı hormonal üretimini kontrol etmek için tıbbi yardım aramanız son derece önemlidir.

4. Kronik akne

Akne, etken faktörüne göre şiddette değişiklik gösterebilen bir cilt problemidir.

Görülür bir semptom olduğu için, sivilce sıklıkla düşük öz saygıya ve güvensizliğe yol açabilir.

PCOD durumunda aşırı testosteron üretimi kronik sivilceye neden olur. Kadınlarda bu hormon normalde küçük miktarlarda salgılanır.

5. Vücut kıllarının aşırı uzaması

vücut kılı

Polikistik over sendromlu kadınlarda genellikle hirsutizm, ya da vücut kıvrımlarında aşırı büyüme vardır.

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bir miktar tel kıl olması oldukça normaldir, fakat hirsutizm ile ilişkili kalın ve çok miktarda kıl yaygın değildir.

Yüksek düzeyde testosteron, bu tür kıl büyümesine neden olur, çünkü kadınların cildi ve kıl folikülleri etkilenir.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Batık Kıllarınıza Elveda Deyin

6. Saç dökülmesi

Saç dökülmesini açıklayabilecek çok sayıda neden vardır; bu nedenle, sebebin içte mi yoksa dışta mı olduğunu bulmak kritiktir.

Bazı durumlarda, anemi ya da beslenme yetersizlikleri saç dökülmesine yol açar, çünkü saçlarımızın güçlü kalabilmesi için besin maddeleri gerekir.

Bazı kozmetik ürünleri ya da ısıtma araçları kullanmak, kılcal lifleri doğrudan zayıflatarak saç dökülmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, daha önce bahsedilen belirtilerin herhangi birine ek olarak saç dökülmesi fark ederseniz, polikistik over sendromu ile bir ilişki olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

Nedenini teyit etmek önemlidir çünkü sadece hormon dengesizliği kılcal damar sağlığını etkiler, aynı zamanda besin maddelerinin emilimini de engelleyebilir.

7. Anksiyete ve depresyon

anksiyete

PCOD’lu hastalardaki hormonal etkinlik, genellikle ani ruh hali değişikliklerine, çabuk harlanan öfkeye ve rahatsızlığa yol açar.

Belirtileri vücut imgesini, cinsel yaşamı ve doğurganlığı etkidiği için PCOD’lu kadınlar, depresyon ve anksiyeteye kolayca düşme eğilimi gösterirler.

Bu durumları hafife almamalıyız. Sonuçta, tıbbi tedaviye ek olarak, çoğu zaman psikolojik yardıma ihtiyaç duyarlar.

Özetle, bu makalede adı geçen belirtiler başka sorunlarda da görülebilir olsa da, bunların PCOD ile ilgili olup olmadığını görmek için zaman ayırmamız önemlidir.

Doktorlar bunu tıbbî testlerle tespit edebilir ve sonra her probleme göre tedavi edebilirler.