Tiroid Yetmezliğine İyi Gelen Gıdalar

Tiroid yetmezliği, vücudun yeterli tiroid hormonu üretme yeteneğini etkileyen, metabolizmanın yavaşlamasına neden eden bir bozukluktur. En yaygın türü, tiroid bezinin doğru işlemeyen bir bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak iltihaplandığı Hashimoto tiroidi veya otoimmün tiroididir.

Tiroid Yetmezliğinin Belirtileri

Tiroid yetmezliğinin belirtilerine halsizlik, yorgunluk, kilo alma veya vermede zorluk, kuru saçlar, saç dökülmesi, kırılgan saçlar ve tırnaklar, solgun, kuru ve pürüzlü cilt, düzensiz adet, soğuğa karşı hassasiyet, kabızlık, yüksek kolesterol, kas krampları ve kas ağrıları, hafıza kaybı, depresyon, sinirlilik ve libido azalması dahildir.

Tiroid Yetmezliği için Özel bir Diyet

Besleyici bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite içeren sağlıklı bir yaşam tarzının yanı sıra stres yönetimi teknikleri ve uzman bir doktor tarafından önerilen tiroid hormon ilaçları da önemlidir. Bu hastalığı hiçbir gıda veya plan tedavi edemediği için, kilo alma etkileri hem bağışıklık sistemini güçlendirmek, hem de diğer hastalıkları önlemek için bol miktarda vitamin ve mineral içeriğine sahip düşük kalorili, besin yoğunluklu bir diyet uygulayarak telafi edilebilir.

Tiroid yetmezliği, sağlıklı bir diyet uygulamanızı gerektirir. Diyetiniz meyve, sebze ve örneğin kepekli tahıllar, makarna, patates, mısır ve baklagiller gibi kompleks karbonhidratların yanı sıra ayrıca makul miktarda protein ve sağlıklı yağlar içermelidir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri beyin ve sağlıklı bir tiroid açısından oldukça önemlidir. Omega-3 yağ asitleri yeterli etkinliğe sahip olmayan bir tiroide neden olan iltihaplanmayı azaltabilir. Yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren gıdalara keten, somon ve ton balığı, uskumru, morina ve orkinos gibi yağlı balıkların yağları dahildir. Ayrıca, daha düşük miktarda olsa da, fındıkta da omega-3 bulunur.

Eğer pıhtı önleyici (antikoagülan) ilaçlar alıyorsanız, o zaman omega-3 alımınızı arttırmadan önce doktorunuzla görüşünüz, çünkü bu aşırı kanamaya neden olabilir.

B Grubu Vitaminleri

B vitaminleri, özellikle B12, tiroid bezinin enerji üretmesine yardımcı olur. Bu da özellikle anemi ve düşük tiroid işleviyle mücadele etmek için önerilir. B12 vitamini açısından zengin olan gıdalara midye, organ etleri, et, yumurta, süt, güçlendirilmiş tahıllar, deniz yosunu ve bira mayası dahildir. Tiroid işlevi için önemli olan bir diğer B vitamini de B9 vitaminidir ve bu vitamin baklagiller, avokado, portakal, lahana, kuşkonmaz, ıspanak, karnıbahar, buğday tohumu ve az miktarda da olsa sütte bulunur.

Ispanak, harika bir C ve B vitamini kaynağı.

Ispanak, harika bir C ve B vitamini kaynağıdır.

Zararlı Olabilen Gıdalar

Goitrogenler, östrojen gibi insan hormonlarına benzer olmaları nedeniyle tiroid işlevini olumsuz olarak etkilerler ve vücut onlara benzer bir şekilde tepki verir. Bu maddeler çeşitli gıdalarda bulunur ve eğer tiroid yetmezliğinden muzdaripseniz, bu gıdalardan uzak durmakta yarar vardır. Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve soya (ve onun türevleri) goitrogen içerirler ve bu nedenle tiroidi olumsuz etkileyebilirler.