Yayıkaltı Sütü Maskeleri Cilt İçin Gerçekten İyi Midir?

Yayıkaltı sütü maskeleri popüler bir doğal cilt bakım ürünü haline geldi. İnsanlar kusurları azalttığına ve cildi ipeksi şekilde pürüzsüzleştirdiğine yemin edebilirler. Peki bu doğru mu?
Yayıkaltı Sütü Maskeleri Cilt İçin Gerçekten İyi Midir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yayıkaltı sütü maskeleri, cilt için inanılmaz sağlık yararları bulunan doğal bileşenler içerir. Kimyasal yapısı nedeniyle birçok kişi yayıkaltı sütünün, lekeleri, kırışıklıkları ve diğer kusurları azaltmak için ideal olduğuna inanıyor. Aynı şekilde, gözeneklerinizdeki kirleri temizlemek için de kullanılabilir.

Bunların hepsi gerçek olamayacak kadar harika değil mi? Yayıkaltı sütü maskeleri cilt bakımı için gerçekten ne kadar iyi olabilir? Aşağıda uzmanların söylediklerini paylaşacağız ve yayıkaltı sütünün tüm özelliklerini ve faydalarını ortaya koyacağız, bu yüzden okumaya devam edin!

Yayıkaltı sütü nedir?

Yayıkaltı sütü, sütün yağını ayırdıktan sonra kalan sıvıdır. Journal of Dairy Science‘ta yayınlanan makaleye göre emülgatör özellikleri ve lezzetli aroması nedeniyle gıda sektöründe en çok kullanılan süt ürünlerinden biridir.

Ek olarak, yayıkaltı sütü mideyi yormaz ve güçlü besleyici özellikler içerir. İşte bazıları:

 • B, C, E ve D vitaminleri
 • Fosfor, sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller
 • Yağ asitleri
 • Proteinler

Şimdi, yaygın olarak bir gıda olarak kullanılmasına rağmen, aynı zamanda cildi sağlıklı ve parlak tutmak için doğal bir bileşen olarak da popülerlik kazanmıştır. Aslında, bazı insanlar cilt sorunlarını düzeltmek için ve yaşlanma karşıtı rutinlerinin bir parçası olarak her gün yayıkaltı sütü maskesi kullanmaktadır.

 Bir sürahi ayran
Yayıkaltı sütü, yüzyıllardır doğal kozmetikte kullanılmaktadır.

Cilde yayıkaltı sütü sürmek güvenli midir?

Doğal kozmetikte insanlar lekelerden, kırışıklıklardan, sivilcelerden ve dermatitlerden kurtulmak için ev ilaçlarında temel olarak yayıkaltı sütü kullanırlar. En büyük destekçilerinden bazıları, mineral bileşiminin cildi sağlıklı tutmak ve kusurlardan arındırmak için harika olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyecek sınırlı bilimsel kanıt olduğunu unutmamalıyız.

Şimdiye kadar hiçbir bilimsel çalışma, yayıkaltı sütü maskelerinin kullanımının cilt koşullarını gerçekten çözebileceğini doğrulamadı. Yine de bilim adamları, düzenli kullanımının çoğu insan için güvenli olduğunu düşünüyor. Cilt bakımında yayıkaltı sütünün yaygın bir kullanımı, ev yapımı maskeler yapmak için onu bal veya yulaf ezmesi gibi diğer malzemelerle birleştirmektir.

Yayıkaltı sütü maskelerinin bazı faydaları şunlardır:

 • Ciltteki koyu lekelerden kurtulmayı umanlar için ideal olan aydınlatma özelliklerine sahiptir.
 • Egzama ve dermatit alevlenmelerini azaltmaya yardımcı olabilecek yatıştırıcı ve sakinleştirici maddeler vardır.
 • Yayıkaltı sütündeki laktik asit, akne tedavisi için iyidir.
 • Aktif yapı maddeleri cildi güneşten korumaya yardımcı olur ve güneşin verdiği zararı hafifletebilir.
 • Yayıkaltı sütü cildi yumuşatır.
 • Peeling maskesi, ölü cilt hücrelerini kolayca temizler.

Araştırmalar ne gösteriyor?

Daha önce bahsettiğimiz gibi, yayıkaltı sütünün cilt üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlayacak hiçbir klinik çalışma veya kanıt yoktur. Bununla birlikte, besin içeriğini ve antioksidan aktivitelerini destekleyen çalışmalar vardır. Birçok çalışma erken yaşlanmayı önlemede antioksidanların önemini göstermektedir.

Daha fazlasını keşfedin: Aspirin ve Bal ile Peeling

Yayıkaltı sütünü cildim için nasıl kullanabilirim?

Cilt bakımı rutininizde yayıkaltı sütü kullanmanın en büyük avantajlarından biri çok yönlü olması ve tonlarca ev yapımı ürüne ekleyebilmenizdir. Elbette pamuk ped yardımıyla her zaman tek başına uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kullanmaya karar verirseniz, yayıkaltı sütünü buzdolabında saklamanızı ve soğuk uygulamanızı öneririz.

Pek çok insan, yayıkaltı sütünü, doğal bir tonik olarak gördüğü, cildi gençleştirmek ve yağ üretimini en aza indirmek için mükemmel olan gül suyuyla birleştirmeyi sever. Ayrıca ev yapımı peeling protein maskesi oluşturmak için yulaf ezmesi veya başka bir tahılla karıştırabilirsiniz. İşte bir yayıkaltı sütü maskesi için basit bir tarif:

Malzemeler

 • 1/4 su bardağı yayıkaltı sütü
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Tüm malzemeleri macun kıvamına gelene kadar bir kasede karıştırın. Karışım çok ıslak görünüyorsa, daha fazla yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz.

Kullanımı

 • Maskeniz hazır olduğunda yüzünüzü nemli bir bezle temizleyin ve temiz ellerinizi kullanarak maskeyi yüzünüze uygulayın.
 • Yaklaşık 15 ila 20 dakika beklemesine izin verin, ardından dairesel hareketlerle ılık suyla yıkayın.
 • En iyi sonuçlar için maskeyi haftada 2 veya 3 kez kullanın.
El bakımı yapan kadın
Yayıkaltı sütünün yaşlanma önleyici özellikleri sizi zararlı serbest radikallerden korur.

Her zaman bir dermatologla konuşun

Yayıkaltı sütü cildiniz için potansiyel faydalarla dolu olsa da, bu tür malzemeleri kullanmadan önce dermatoloğunuzla konuşmak her zaman en iyisidir. Kullanımı güvenli kabul edilmesine rağmen, ciddi cilt problemleriniz varsa, yayıkaltı sütü maskeleri ilk tercih edeceğiniz ürün olmamalıdır.

Profesyonel dermatologlar, diğer şeylerin yanı sıra, yayıkaltı sütünü cilt bakımı rutininize dahil etmek için başka kullanımlar bulmanıza yardımcı olabilirler. Hatta yayıkaltı sütü içeren ürünler bile önerebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Yüz Maskeleri Ciltte Nasıl Çalışır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüz Maskeleri Ciltte Nasıl Çalışır?

Yüz maskeleri, cilt bakımı rutinlerine harika bir katkı olabilir. Bu nedenle cildinizin ihtiyacına göre seçim yapabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sodini I, Morin P, Olabi A, Jiménez-Flores R. Compositional and functional properties of buttermilk: a comparison between sweet, sour, and whey buttermilk. J Dairy Sci. 2006 Feb;89(2):525-36. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(06)72115-4. PMID: 16428621.
 • Tang SC, Yang JH. Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin. Molecules. 2018;23(4):863. Published 2018 Apr 10. doi:10.3390/molecules23040863
 • Conway V, Gauthier SF, Pouliot Y. Antioxidant activities of buttermilk proteins, whey proteins, and their enzymatic hydrolysates. J Agric Food Chem. 2013 Jan 16;61(2):364-72. doi: 10.1021/jf304309g. Epub 2012 Dec 31. PMID: 23244578.
 • Wong PY, Kitts DD. A comparison of the buttermilk solids functional properties to nonfat dried milk, soy protein isolate, dried egg white, and egg yolk powders. J Dairy Sci. 2003 Mar;86(3):746-54. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(03)73655-8. PMID: 12703609.
 • Masaki H. Role of antioxidants in the skin: anti-aging effects. J Dermatol Sci. 2010 May;58(2):85-90. doi: 10.1016/j.jdermsci.2010.03.003. Epub 2010 Mar 17. PMID: 20399614.
 • Algiert-Zielińska B, Mucha P, Rotsztejn H. Lactic and lactobionic acids as typically moisturizing compounds. Int J Dermatol. 2019 Mar;58(3):374-379. doi: 10.1111/ijd.14202. Epub 2018 Sep 30. PMID: 30270529.
 • Smith WP. Epidermal and dermal effects of topical lactic acid. J Am Acad Dermatol. 1996 Sep;35(3 Pt 1):388-91. doi: 10.1016/s0190-9622(96)90602-7. PMID: 8784274.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.