Yiyecek ve İçecek Konusunda Koronavirüs ile İlgili Yanlış Bilgiler

20 Mayıs, 2020
Söz konusu koronavirüs olduğunda, yiyecek ve içeceklerle ilgili milyonlarca olmasa da binlerce insanın kafasını karıştıran yanlış bilgiler var. Doğru önleyici tedbirleri alabilmek için neyin doğru olduğunu bilmek önemlidir.

Son zamanlarda yiyecek ve içecek konusunda koronavirüs ile ilgili çok sayıda yanlış bilgi internette karşımıza çıkmaya başladı. Çoğu, bizi belirli yiyecek, içecek veya uygulamaların bu hastalığın yayılmasını veya gelişmesini önleyebileceğine ikna etmeye çalışır. Ancak aslında şu anda gıdaların bu hastalığın gelişimi üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliyoruz.

Bununla birlikte, bazı yeni bilimsel makaleler COVID-19 ile mücadelede C ve D vitaminlerinin faydalarını savundu. Bazı uzmanlar, bir yandan bağışıklık sistemini güçlendirirken bir yandan da pulmoner komplikasyonları önlemek için anti-enflamatuar faydaları olan gıdaların tüketimini önermektedir. Ne yazık ki, bunun şu anda geçerli bir tavsiye olduğuna dair çok az kanıt var.

Konu koronavirüs olduğunda yiyecek ve içeceklerle ilgili en yaygın yanlış bilgiler nelerdir? Bu makalede, en popüler olanlara bakacağız. Ayrıca, bunları neden dikkate almamanız gerektiğini açıklayacağız.

Koronavirüs ile ilgili yanlış bilgiler

Sıcak su içmek enfeksiyonu gerçekten önler mi?

elinde bir bardak su tutarak gülümseyen kadın
Sıcak su veya içecek tüketmenin koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

National Center for Biotechnology Information (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi) tarafından yayınlanan bir çalışma, koronavirüsün ultraviyole ışınlarına ve ısıya duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı ifade bazı uzmanlar tarafından da birkaç kez belirtilmiştir. Bu raporun bir sonucu olarak, koronavirüsle ilgili en büyük (ve en tehlikeli) yanlış bilgilerden biri ortaya çıktı: Sıcak yiyecek veya içecekler tüketmenin enfeksiyonu durdurabileceği öne sürüldü.

Bu neden tehlikelidir?

Çünkü bu bizi sahte bir güvenlik hissine kaptırır.

İlk olarak, bu iddia tamamen yanlıştır. Virüsün yüksek sıcaklıklara karşı düşük direnci hakkında yorumlar olmasına rağmen, sıcak yiyeceklerin veya içeceklerin virüsün yayılmasını durdurabileceği doğru değildir. Günlük bir sauna seansının hastalığın gelişimini önleyebilmesi de mümkün değildir. Bu teorileri destekleyen hiçbir bilimsel makale yoktur.

İşin aslı, virüs hem soğuk iklime hem de sıcak iklime sahip ülkelerde dünya çapında yayılıyor. Şu anda uzmanlar, yaz sezonu geldiğinde virüsün nasıl davranacağını tahmin edebilecek durumda değiller. Bu nedenlerden dolayı, bu mikroorganizmayı yenmek için sıcak su tüketmenin yararsız olduğu çıkarımını yapmak mantıklıdır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs Hakkındaki Yaygın Efsaneler

Alkol koronavirüsü öldürür

Şu anda sosyal ağlarda dolaşan bir başka teori, alkollü içecek tüketmenin hastalığa yakalanmanızı engelleyebileceğidir. Bu teorinin arkasındaki ilke, alkolün RNA tipi virüslerin çoğalmasını önleyebilmesidir. Ancak, bu iddia için sağlam bir bilimsel temel yoktur.

Kesin olarak bildiğimiz şey, alkolün, enflamatuar süreçleri teşvik etmenin yanı sıra bağışıklık sistemlerimizin verimliliğini de azaltmasıdır. Aslında, bilimsel literatür, alkol tüketiminin vücudumuzun doğal bağışıklık yeteneğini etkisiz hale getirdiğini ve bu nedenle zararlı dış mikroorganizmalara tepkisini zayıflattığını iddia ediyor.

Tuz ve sirke ile gargara yapmak

bir kaseye dökülen beyaz sirke
Tuz ve sirke ile gargara yapmak, COVID-19’a neden olan virüsü ortadan kaldırmaya yardımcı olmaz. Bu nedenle, hastalığa karşı geçerli bir önleyici tedbir değildir.

Tuz ve sirkenin antiseptik özellikleri, bilimsel literatürde de gösterildiği gibi iyi bilinmektedir. Bakteri ve mantarların çoğalmasını önleyebilirler. Ağzımızı bu ürünlerle çalkalamak, bakteri üremesini azaltmaya ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu ürünlerin koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruyucu bir rolü olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bu nedenle, bu hastalığın önlenmesi veya tedavisi açısından tüketiminden herhangi bir fayda sağlamayacağız.

Diğer insanlar sarımsak tüketmenin veya gargaraya sarımsak eklemenin koruyucu niteliklere sahip olabileceğini iddia eder. Bu teoriyi de destekleyen hiç çalışma yoktur. Sarımsak, bazı akciğer enfeksiyonlarının semptomlarını iyileştirebilir, ancak koronavirüsün neden olduğu hastalıkla sarımsağı ilişkilendiren spesifik bir çalışma yoktur. Bu nedenle, bu iddia hakkında henüz bilimsel bir sonuç veremiyoruz.

Koronavirüsle ilgili yanlış bilgiler: Neye gerçekten inanmalıyız?

Bu virüsün çoğalması ve işleyişi hakkındaki mevcut bilgi eksikliği, uzmanların onaylayabileceği iddiaları büyük ölçüde sınırlamaktadır. Bu nedenle, hala COVID-19 ile ilgili herhangi bir beslenme tavsiyesi hala veremiyorlar.

Buna rağmen ve şu anda bağışıklık sistemi hakkında bilinenler göz önüne alındığında vurgulayabileceğimiz şey, dengeli ve çeşitli bir beslenmenin vücudumuzun fizyolojik mekanizmalarına yardımcı olduğu gerçeğidir. Yeterli vitamin ve mineral tüketimi, doğal bağışıklık mekanizmalarımızı geliştirir ve genel olarak hastalık riskini azaltabilir.

Öte yandan, alkol tüketimi gibi toksik alışkanlıklardan kaçınmalıyız. Bu madde, artan sistemik inflamasyona neden olmasının yanı sıra, vücudumuzun bağışıklık tepkisinin doğru çalışmasını da engeller. Bunun sonucunda, vücudun dış patojenik mikroorganizmaları reddetmede daha az etkili olmasına neden olur.

  • Coleman LG Jr., Crews FT., Innate immune signaling and alcohol use disorders. Handb Exp Pharmacol, 2018. 248: 369-396.
  • Yagnik D., Serafin V., J Shah A., Antimicrobial activity of apple cider vinegar against escherichia coli, staphylococcus aureus and candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep, 2018. 8 (1): 1732.