Yiyecekler Koronavirüs İle Kontamine Olabilir Mi?

20 Mayıs, 2020
Koronavirüsün yayılışı ile ortaya çıkan tüm korku ile birlikte birçok insan virüsün gıdalardan bulaşıp bulaşamayacağını merak etmektedirler. Bu yazımızda bilim insanlarının bu konuda şimdilik bildikleri şeyleri sizlere açıklayacağız.

Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili verilen tüm uyarıların ardından birçok insan şu soruyu sormaktadır: gıda koronavirüs ile kontamine olabilir mi? Sonuçta, bu küresel  pandemiye karşı oluşturulan stratejilerin birçoğu önleme üzerine odaklanmaktadır. Bu konuda bilmemiz gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle, enfeksiyonların büyümesini ertelemek ya da engellemek bizim elimizdedir, bu konuda açık olmalıyız. Bu, sağlık kuruluşlarının durum ile başa çıkmak için ellerinde olan kaynakları uygun şekilde atayabilmesini sağlayacaktır. Bu açıdan, ellerimizi yıkamak, evlerimizi dezenfekte etmek ve evde kalmak yardımcı olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gibi merkezler, virüsün bazı yüzeylerde aktif şekilde bulunabileceğini önermektedir. Bu durum, eğer kişi virüs ile etkileşime girdikten sonra ağzına, burnuna ya da gözlerine dokunursa enfeksiyona yol açabilir.

Peki koronavirüs gıdaları kontamine edebilir mi?

Koronavirüs Gıdalar Yolu İle Bulaşabilir Mi?

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) yaptığı bir açıklamada koronavirüs bulaşmasının gıda yolu ile gerçekleşebileceğini onaylayabilecek herhangi bir çalışma olmadığını belirtmiştir.

Ancak, bu sonuçları karşılaştırıp net sonuçlara ulaşabilmek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyacımız var. Kesinlikle bildiğimiz bir şey var ki virüs sıcağa pek dayanıklı değil. Bu sebepten dolayı, yiyeceklerimizi iyice pişirmek gıda yolu ile enfekte olma riskimizi hatırı sayılır seviyede azaltmalıdır.

Bunu bildiğimiz için çiğ gıdaları yemekten de kaçınmalıyız, özellikle de bu gıdalar hayvansal kaynaklı ise. Virüsün yayılmasını engellemek için gıda alanında aşırı olan önlemler almamız gerekiyor.

Büfe stilinde yemek yiyen insanlar.
Şimdilik gıdaların koronavirüs için bir enfeksiyon yolu olabileceğini onaylayan herhangi bir kanıta ulaşılmamıştır. Ancak hala engelleyici önlemler almak önemlidir.

Koronavirüs Hakkında Bilmediğimiz Çok Fazla Şey Var

Virüsün insanlara bulaşmasının belirli hayvanların tüketimi ile gerçekleştiği inancına rağmen bu problem ile ilgili çok fazla bilimsel makale bulunmamaktadır. Hatta, var olan makalelerin birçoğu bu virüsün epidemiyolojik özellikleri hakkında konuşmakta ancak tedavileri, risk faktörleri ya da önlenmesi ile ilgili konuşmamaktadır.

Bu sebepten dolayı çok dikkatli olmanızı öneririz. Gıdalar bir enfeksiyon kaynağı gibi görünmese de hala gıda hijyeni ile ilgili önlemlerimizin aşırı olmasına ihtiyacımız var. Gıdaların tamamen pişirilmesi ve buzlarının çözülmesi işleminin doğru yapılması patojenik organizmaların var olmadığından emin olmamızı sağlar.

Bu yazımızdakileri de öğrenin: Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Koronavirüs Yayılımını Engellemek İçin Temastan Kaçının

Virüsün yayılmasını engellemek için yapabileceğimiz en iyi şey insanlarla temastan kaçınmak ve el hijyenimize dikkat etmektir, özellikle de yüzeylere dokunduktan ya da nesneleri elimize aldıktan sonra. Herhangi bir mutfak hazırlığı yapmadan önce elinizde kalmış olabilecek virüs izlerini yok edebilmek için elinizin hijyenine dikkat etmek şarttır.

Hapşırırken ya da öksürürken önlem alınması da virüsün aktivitesinin ulaştığı yerleri azaltmak için gereklidir. Sağlık ile ilgili uyarıları dikkate almanın ve en güncel doğru haberleri takipte olmanın zamanı şimdidir.

Virüsün yayılma şekilleri hala araştırılmaktadır ve yakın zamanda gıdalarda hayatta kalma becerisi hakkında da daha fazla bilgiye sahip olacağız. Ancak, şimdilik, uygun şekilde paketlenmiş yiyecekleri yemek en iyisidir.

Buzdolabının içine uzanan bir kadın.
Yiyeceklere dokunmadan önce el hijyeninize dikkat etmek gıdaların kontamine olma riskini azaltmak açısından çok önemlidir.

Bu yazımızı da okuyun: Koronavirüs Semptomları ve Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs ve Gıdalar: Son Hatırlatmalar

Koronavirüs ve hızlı yayılışı hakkındaki bilgi eksikliği bir alarm durumuna ve sosyal kaosa neden olmaktadır. Sakin kalmalı ve enfeksiyonun hızını mümkün olduğu kadar azaltabilmek için önlemlere uyum sağlamalıyız. Bu şekilde sağlık servislerinin günlük bir şekilde onlara giden tüm hastalara garantilenmiş olan bakımı sağlayabilme olasılığı daha yüksektir.

Gıda hijyeni de el hijyeni de elzemdir. Virüsün gıdalardaki varlığı ile ilgili olasılıklar kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, gıdalarımızı iyice pişirmeliyiz. Her şeyden önce, virüsten en çok etkilenebilecek insanlar olan risk grubundaki insanlar ve yaşlılar için dikkat ve özel bakım şarttır.

  • Velavan TP., Meyer CG., The COVID-19 epidemic. Trop Med Int Health, 2020. 25 (3): 278-280.
  • European Food Safety Authority. (9 March 2020). Coronavirus: no evidence that food is a source or transmission route. EFSA. Recovered from https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route
  • Centers for Disease Control and Prevention. (2020). How COVID-19 Spreads. CDC. Recovered from https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/transmission-sp.html