Düz Bir Karın İçin 8 Adım

Düz Bir Karın İçin 8 Adım
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sağlık ve dış görünüş, yaş veya cinsiyet ayrımı gözetmeksizin çoğu kişi için önemlidir. Fazla kilolarınız ya da bel ve özellikle mide bölgesindeki fazlalıklarınız, bazı kıyafetleri giydiğinizde kötü bir görüntüye sebep olduğundan sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden sizlere, düz bir karın için uygulayabileceğiniz 8 adımı göstereceğiz.

Bol Su İçin

Su içmek incelmeye yardımcı olan çok iyi bir yöntemdir zira yeterli miktarda su içerek vücudunuzdan bol miktarda toksin atabilirsiniz. Vücudunuzun bazı bölgelerinde oluşan yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır, özellikle de mide bölgenizdekilerden.

Ayrıca bol su içerek vücudunuzun susuz kalmasını önleyeceğinizden, tüm organlarınız doğru bir şekilde işleyecektir.

DİKKAT: Aşırı miktarda su tüketmekten kaçının. Günde en fazla 8 bardak için (tercihen 6).

Besin Değeri Yüksek Gıdalar Tüketin

Beslenmenizde mutlaka besin değeri yüksek gıdalara yer vermelisiniz. Bu gıdalar doğal olmalıdır ve bol vitamin içerdiklerinden, öncelikli olarak sebze ve meyveler tercih edilmelidir. B ve C vitamin kompleksleri, vücut tarafından daha sık kullanıldığı için sürekli takviye edilmesi gerekir.

Bu yüzden gıdalarınızı seçerken bunu göz önünde bulundurmalısınız. B Vitamini; süt ve süt ürünlerinde, balıkta, hububatta, yumurtada, işlenmemiş gıdalarda vs. bulunur. C vitamini ise; turunçgiller, lahana, brokoli, ıspanak ve kırmızıbiberde bulunur.

Aç Karnına Meyve Yiyin

renkli meyveler

Kahvaltıdan önce meyve yemek, vücudunuzdaki tüm organların sağlığı için önemlidir. Çünkü meyveler, lenf sistemi üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Lenf sisteminin vücuttaki toksinleri ve yağları ortadan kaldırmasını sağlarlar. Ayrıca iltihaplanmayı, ağrıları ve vücudun farklı yerlerinde oluşan can sıkıcı selülitleri önlerler.

Düz Bir Karın İçin Salata Yiyin

Salataların besin değeri yüksektir ve oldukça sağlıklıdırlar. Pek fazla kalori içermediğinden, salata yemek sağlıklı bir kiloda kalabilmek için çok önemlidir. Bu yüzden faydasını görmek için öğlen ve akşam yemeklerinde salata yemelisiniz. Salatalarınızı; marul, ıspanak, kereviz, salatalık ve avokado gibi yeşil sebzelerle hazırlamalısınız.

Küçük Atıştırmalıklar Yiyin

Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanız  gerektiğinden, her iki saatte bir küçük bir şeyler yemeniz önemlidir. Unutmayın; bu küçük atıştırmalıklar meyve veya mısır gevreğinden, yani sağlıklı bir şeyden başka bir yiyecek olmamalıdır.

Kilo vermek isteyen çoğu kişinin yaptığı çok büyük bir hata, saatlerce hiçbir şey yemeden durmaktır. Bu durum şekerinizin düşmesine sebep olabilir. Bu da strese ve kilo almaya yol açar ve bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde zayıflatır. Ayrıca kaygıya sebep olup çok fazla yemenize yol açabilir.

Tatlıdan Uzak Durun

Pastanelerde satılan ürünlerden ve bütün şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca içeceklerinizi de, sağlığa zarar vermeyen ve tamamen doğal bir ürün olan şeker otu (stevia) ile tatlandırmanızı öneriyoruz. Bal da kullanabilirsiniz ancak diyabet hastalarının bal kullanması yasaktır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

düz bir karın için bisiklet

Düzenli olarak herhangi bir egzersiz yapmak çok önemlidir. Mesela yarım saatlik bir yürüyüş yapabilir, yüzebilir, dans edebilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Çünkü bu egzersizler yağ yaktırıp kan dolaşımını hızlandırarak düz bir karın için yardımcı olurlar.

Daha Fazla Tahıl Tüketin

İçerdikleri yüksek miktardaki lif ve karbonhidrat sayesinde kabızlığı önlediklerinden, tahıllı yiyeceklerin sık sık tüketilmesi bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439-458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.
  • Warburton DE, Nicol CW, Bredin SS. Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ. 2006;174(6):801-809. doi:10.1503/cmaj.051351
  • Polak R, Phillips EM, Campbell A. Legumes: Health Benefits and Culinary Approaches to Increase Intake. Clin Diabetes. 2015;33(4):198-205. doi:10.2337/diaclin.33.4.198

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.