Asabiyet ve Anksiyete İçin En İyi Çaylar

Eğer anksiyete için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, olumsuz bir etkinin oluşmasına yol açmamak için buradaki doğal ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.
Asabiyet ve Anksiyete İçin En İyi Çaylar

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Hayat zaman zaman karşınıza çeşitli zorluklar, mücadeleler ve testler çıkarabilir. Beyin hücrelerinizi tehdit eden bu uyaranlara karşı vücudunuzun bir tepkisi olarak daha sonra asabiyet ve anksiyete oluşur.

Kontrol edilebilir ve makul seviyelerdeki asabiyet ve anksiyete günlük hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye yardımcı olmasına rağmen, bu sınır aşıldığı zaman hem vücudunuz hem de psikolojik dengeniz için bir problem oluşabilir.

Eğer kontrolü kaybettiğinizi ve kalp çarpıntısı, baş dönmesi, hazımsızlık gibi belli semptomların varlığını fark ederseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.  Bu gibi durumlarda genellikle profesyonel bir yardım gerekir.

Bu arada evinizde de bazı küçük tedaviler uygulayabilirsiniz. Orta seviyeli asabiyet ve anksiyete yaşayan kişiler için çeşitli çaylar içmek rahatlatıcı bir yöntemdir. Sizi, yazımızı okumaya ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.

Asabiyet ve anksiyete için alıç bitkisi

Alıç tansiyonu düzenleyen faydalı bir bitkidir. Vücudu rahatlatır, kan dolaşımını hızlandırır, kalp atışlarını düzenler. Hafif bir anksiyete problemi için veya normalden daha gergin olduğunuz günler için harika bir bitkidir.

Nasıl kullanılır?

 • Doğal ürün uzmanları, alıçın bir miktar alkol içinde çözünmesini sağlayarak kullanmanın en iyi yöntem olduğunu söyler. Bunu aktarlarda bulabilirsiniz ve genellikle çok etkilidir.
 • Satın aldığınız alkol çözeltili alıçtan iki damlayı bir bardak suya veya meyve suyuna ekleyin.
 • Günde bir bardak için.

Kullanılmaması gereken durumlar

 • Eğer kalp ritm bozukluğu veya yüksek tansiyon için bir ilaç tedavisi uyguluyorsanız alıç btikisini kullanmamalısınız.
 • Eğer hamileyseniz bunu kullanmaktan kaçının.
 • Alkol çözeltisini kötüye kullanmayın: İçinde az miktarda da olsa alkol vardır ve ikincil problemlere yol açabilir.

Daha iyi bir uyku için melisa çayı

limon otu melisa

Melisa rahatlatıcı etkileriyle ve orta düzeyli stres, uykusuzluk ve anksiyete problemlerini azaltıcı gücüyle bilinen bitkilerden biridir. Buna ek olarak melisa çayı spazmlarla mücadele eder, kasların gevşemesini sağlar ve midenizi rahatsız eden kasların yumuşamasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Günde iki fincan melisa çayı içebilirsiniz. Bunlardan biri gece yatağa gitmeden önce içilirse özellikle faydalı olabilir.
 • Bir fincan suyu ısıtın (200 ml) ve içine bir çay kaşığı melisa ekleyin (5 gram). Balla tatlandırmayı da unutmayın.

Kullanılmaması gereken durumlar

 • Hamileyseniz bu çayı doktorunuza danışmadan içmemelisiniz.
 • Eğer araba sürmeniz veya bir makineyi kullanmanız gerekiyorsa melisa çayını asla içmemelisiniz.

Mide rahatsızlığı için fesleğen

Birçok insanda olduğu gibi kendinizi gergin veya sinirli hissettiğinizde, bu durumdan “ikinci beyniniz” olan mideniz neredeyse her zaman etkilenir. Bu problemle baş etmek için her gün fesleğen çayı içmenizi önersek biraz şaşırabilirsiniz; çünkü aromatik bir bitki olan fesleğeni sadece yemeklere eklemeye alışmışsınızdır.

Ancak fesleğen ve yağ esansı çok rahatlatıcıdır ve mide ağrısını dindirerek sindirime destek olabilir. Bunun için öğünlerden sonra bir fesleğen çayı hazırlayabilirsiniz.

Nasıl hazırlanır?

 • Bir fincan suyun içine bir çay kaşığı fesleğen ekleyin.
 • 10 dakika kaynatın ve sonra da 10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Eğer bir miktar balla tatlandırırsanız, tadına bayılacaksınız.

Kullanılmaması gereken durumlar

 • Eğer Crohn hastalığı veya gastrit probleminiz varsa, fesleğenden uzak durmak gerekir; çünkü yağ esansları olumsuz etkilere yol açabilir.
 • Günde bir fincandan fazla fesleğen çayı içmeyin.
 • Bu programı 10 günden fazla devam ettirmeyin.
 • Fesleğen çayı içmek için en iyi durum gerginlik kaynaklı yoğun bir mide ağrısıdır ve bu ağrının gastritten kaynaklanmadığından emin olmanız gerekir.

Ihlamur çayı

bir demlik ve fincan ıhlamur çayı

Ihlamur çayı sinir ve orta düzeyli anksiyeteyle mücadelede için oldukça etkilidir. Stresi ve mide ağrısını azaltır, rahatlamanızı sağlar, baş ağrısını dindirir, harika bir tadı vardır ve solunum yolu sağlığına da destek olur.

Nasıl hazırlanır?

 • Ihlamurun çok daha az yan etkisi vardır. Bu nedenle gerekirse günde üç fincana kadar içebilirsiniz. Hatta günlük rutininize eklediğiniz bir alışkanlık haline bile getirebilirsiniz.
 • Yapmanız gereken tek şey bir fincan suyu kaynatıp içine bir çay kaşığı ıhlamur eklemektir.
 • Sakinleştirici etkisini artırmak için her zaman bir miktar balla tatlandırın.

Kullanılmaması gereken durumlar

 • Daha önce de söylediğimiz gibi ıhlamur çok az yan etkisi olan bir bitkidir. Ancak hamileyseniz ya da herhangi bir kalp rahatsızlığı için ilaç kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuza başvurmak en iyisidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Craske, M. G., Roy-Byrne, P. P., Stein, M. B., Sullivan, G., Sherbourne, C., & Bystritsky, A. (2009). Treatment for anxiety disorders: Efficacy to effectiveness to implementation. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/j.brat.2009.07.012
 • Aguirre-Hernández E, Martínez AL, González-Trujano ME, Moreno J, Vibrans H, Soto-Hernández M. Pharmacological evaluation of the anxiolytic and sedative effects of Tilia americana L. var. mexicana in mice. J Ethnopharmacol. 2007;
 • Cases J, Ibarra A, Feuillère N, Roller M, Sukkar SG. Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances. Med J Nutrition Metab. 2011;
 • Nabavi SF, Habtemariam S, Ahmed T, Sureda A, Daglia M, Sobarzo-Sánchez E, et al. Polyphenolic composition of Crataegus monogyna jacq.: From chemistry to medical applications. Nutrients. 2015.
 • Gutiérrez, S. L. G., Chilpa, R. R., & Jaime, H. B. (2014). Medicinal plants for the treatment of “nervios”, anxiety, and depression in Mexican Traditional Medicine. Brazilian Journal of Pharmacognosy. https://doi.org/10.1016/j.bjp.2014.10.007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.