Asabiyet ve Anksiyete İçin En İyi Çaylar

Eğer anksiyete için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, olumsuz bir etkinin oluşmasına yol açmamak için buradaki doğal ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir

Hayat zaman zaman karşınıza zorluklar, mücadeleler ve çeşitli testler çıkarabilir. Beyin hücrelerinizi tehdit eden bu uyaranlara karşı vücudunuzun bir tepkisi olarak daha sonra asabiyet ve anksiyete oluşur.

Kontrol edilebilir ve makul seviyelerdeki stres ve gerginlik günlük hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye yardımcı olmasına rağmen bu sınır aşıldığı zaman hem vücudunuz hem de psikolojik dengeniz için bir problem oluşabilir.

Eğer kontrolü kaybettiğinizi ve kalp çarpıntısı, baş dönmesi, hazımsızlık gibi belli semptomların varlığını fark ederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.  Bu gibi durumlarda genellikle profesyonel bir yardım gerekir.

Bu arada evinizde de bazı küçük tedaviler uygulayabilirsiniz. Orta seviyeli stres ve gerginlik yaşayan kişiler için çeşitli çaylar içmek rahatlatıcı bir yöntemdir.

Sizi, yazımızı okumaya ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.

Sinirleri ve anksiyeteyi rahatlatmak için alıç bitkisi

Alıç (Hawthorne) tansiyonu düzenleyen faydalı bir bitkidir. Vücudu rahatlatır, kan dolaşımını hızlandırır, kalp atışlarını düzenler.

Hafif bir anksiyete problemi için veya normalden daha gergin olduğunuz günler için harika bir bitkidir.

Nasıl kullanılır?

 • Doğal ürün uzmanları bir miktar alkol içinde çözünmesini sağlayarak kullanmanın en iyi yöntem olduğunu söylerler. Bunu aktarlarda bulabilirsiniz ve genellikle çok etkilidir.
 • Satın aldığınız alkol çözeltili alıçtan iki damlayı bir bardak suya veya meyve suyuna ekleyin.
 • Günde bir bardak için.

Alıçın kullanılmaması gereken durumlar

 • Eğer kalp ritm bozukluğu veya yüksek tansiyon için bir ilaç tedavisi uyguluyorsanız alıç btikisini kullanmamalısınız.
 • Eğer hamileyseniz bunu kullanmaktan kaçının.
 • Alkol çözeltisini kötüye kullanmayın: İçinde az miktarda da olsa alkol vardır ve ikincil problemlere yol açabilir.

Daha iyi bir uyku için melisa çayı

nane çayı

Melisa rahatlatıcı etkileriyle ve orta düzeyli stres, uykusuzluk ve anksiyete problemlerini azaltıcı gücüyle bilinen bitkilerden biridir.

Buna ek olarak melisa çayı spazmlarla mücadele eder, kasların gevşemesini sağlar ve midenizi rahatsız eden kasların yumuşamasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Günde iki fincan melisa çayı içebilirsiniz. Bunlardan biri gece yatağa gitmeden önce içilirse özellikle faydalı olabilir.
 • Bir fincan suyu ısıtın (200 ml) ve içine bir çay kaşığı melisa ekleyin (5 gram). Balla tatlandırmayı da unutmayın.

Melisa çayının kullanılmaması gereken durumlar

 • Eğer hamileyseniz bu çayı doktorunuza danışmadan içmemelisiniz.
 • Eğer araba sürmeniz veya bir makineyi kullanmanız gerekiyorsa melisa çayını asla içmemelisiniz.

Mide huzursuzluğu için fesleğen

Birçok insanda olduğu gibi kendinizi gergin veya sinirli hissettiğinizde bu durumdan “ikinci beyniniz” olan mideniz neredeyse her zaman etkilenir.

Bu problemle baş etmek için her gün fesleğen çayı içmenizi önersek biraz şaşırabilirsiniz çünkü aromatik bir bitki olan fesleğeni sadece yemeklere eklemeye alışmışsınızdır.

Ancak fesleğen ve yağ esansı çok rahatlatıcıdır ve mide ağrısını dindirerek sindirime destek olabilir. Öğünlerden sonra bir fesleğen çayı hazırlayabilirsiniz.

Nasıl hazırlanır?

 • Bir fincan suyun içine bir çay kaşığı fesleğen ekleyin. 10 dakika kaynatın ve sonra da 10 dakika demlenmeye bırakın. Eğer bir miktar balla tatlandırırsanız sonuçlarına bayılacaksınız.

Fesleğenin kullanılmaması gereken durumlar

 • Eğer Crohn hastalığı veya gastrit probleminiz varsa fesleğenden uzak durmak gerekir çünkü yağ esansları olumsuz etkilere yol açabilir.
 • Günde bir fincandan fazla fesleğen çayı içmeyin veya bu programı 10 günden fazla devam ettirmeyin. Fesleğen çayı içmek için en iyi durum gerginlikten kaynaklı yoğun bir mide ağrısıdır (ve bu ağrının gastritten kaynaklanmadığından emin olmalısınız).

Ihlamur çayı

ıhlamur

Ihlamur çayı sinir ve orta düzeyli anksiyeteyle mücadelede için oldukça etkilidir. Stresi ve mide ağrısını azaltır, rahatlamanızı sağlar, baş ağrısını dindirir, harika bir tadı vardır ve solunum yolu sağlığına da destek olur.

Nasıl hazırlanır?

 • Ihlamurun çok daha az yan etkisi vardır. Bu nedenle eğer gerekirse günde üç fincana kadar içebilirsiniz. Üstelik ıhlamur çayı içmeyi günlük rutininize eklediğiniz bir alışkanlık haline bile getirebilirsiniz.
 • Yapmanız gereken tek şey bir fincan suyu kaynatıp içine bir çay kaşığı ıhlamur eklemektir.
 • Sakinleştirici etkisini arttırmak için her zaman bir miktar balla tatlandırın.

Ihlamurun kullanılmaması gereken durumlar

 • Daha önce de söylediğimiz gibi ıhlamur çok az yan etkisi olan bir bitkidir. Ancak hamileyseniz ya da herhangi bir kalp rahatsızlığı için ilaç kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza başvurmak en iyisidir.