Topuk Dikeni: Ayak Tabanındaki Ağrıların Tedavisi

Topuk Dikeni: Ayak Tabanındaki Ağrıların Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Topuk dikeni olarak da bilinen ayakların tabanındaki ağrılar, daha spesifik olarak topukların alt kısmında yaşanır. Ancak bunun başka bir noktada gerçekleşmesi veya ayağın tamamına yayılması da mümkündür.

Topuk dikeni, ayağa uygulanan aşırı basınçtan kaynaklanır. Bu baskı sonucunda bağlar yırtılabilir ve topukta yoğun bir ağrı ve sertlik söz konusu olabilir.

Topuk Dikeni Neden Ortaya Çıkar?

Topuk dikeninin başlıca nedenleri aşağıdakilerdir:

  • Aşırı kilo
  • Hamilelik
  • Ağır iş günleri
  • Kötü ayakkabı
  • Düztaban olmak veya çok yüksek kemerlere sahip olmak

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

Bu durumun neden olduğu belirtiler başlıca aşağıdakilerdir:

  • Ağrı
  • Topuğun aşağısında veya ayağın tümünde yanma
  • Sertlik

Bu sorun genelde tek bir ayakta görülse de, her iki ayağı birden etkilediği durumlar da görülebilir. Topuk dikeni, uzun bir gecenin ardından, sabah ilk adımlarınızı attığınız zaman kendini daha şiddetli bir şekilde gösterir.

Benzer bir şekilde uzun bir süre oturduktan veya dinlendikten sonra da görülebilir. Ayrıca gün boyunca egzersiz yaptıysanız veya uzun bir süre ayakta kalmanızı gerektiren bir başka aktivite ile meşgul olduysanız da topuk dikeni ağrısı yaşayabilirsiniz.

Topuk Dikeni Tedavisi

Ayak ağrısı için önerilen tedavi temelde iltihaplanmayı azaltmaya yöneliktir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

yalın ayak yürümek

Yapmanız gereken ilk şey mümkün olduğunca uzun bir süre yalın ayak olmak ve her biri 20 dakika sürecek şekilde günde en az dört kere ayaklarınıza buz uygulamaktır. Bu etkilenen alandaki iltihaplanmayı azaltır.

Ağrıyı azaltmak için ayakkabılarınızın içerisine ayak kemerini destekleyen bir tabanlık yerleştirmeniz önerilir. Günde en az 20 dakika esneme egzersizleri yapın.

İltihaplanma önleyici bazı ilaçlar alabilirsiniz. Bu ibuprofen olabilir. Bu ilaç, bu konuda müthiş bir yardım sağlar; ancak herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Tıbbi tedaviler

İltihap önleyicilerin umduğunuz etkiyi sağlayamaması durumunda, kortikosteroid enjeksiyonu gibi çok daha etkili bir tedavi deneyebilirsiniz. Bunlar doğrudan etkilenmiş alana, yani topuğun içerisine veya ayağın kemerine enjekte edilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Topuk Dikenini Tedavi Etmek İçin 5 Egzersiz

Bunun ardından steroidin cilde ve kasa nüfuz etmesini sağlamak için acıtmayan bir elektrik akımı uygulanır. Doktorunuz, plantar fasya ve aşil tendolarını gerdiğiniz fiziksel bir aktiviteyi de önerebilir.

Benzer bir şekilde, inferior bacak kaslarınızı güçlendirmeye yönelik egzersizler gerçekleştirmenizi de önerebilirler. Bazı durumlarda baldırı ve ayağın kemerini germek için gece splinti kullanmanız zorunlu olabilir.

Bunlar ayağı ensek tutarlar, plantar fasyayı ve aşil tendonlarını gerer ve böylece sabahları görülen ağrıyı ve sertliği azaltır. Ayrıca ayakkabınızda basıncı dağıtmaya yarayan ortopedikler de kullanabilirsiniz. Bunlar plantar fasyaya daha büyük zararın gelmesini önler.

Unutmayın…

Gördüğünüz her belirtiyi daha yakından incelemek önemlidir. Eğer bu ev tedavilerini uyguladıktan sonra herhangi bir iyileşme görmezseniz, en iyisi bir doktora görünmek ve onun önereceği tedaviyi uygulamaktır.

İlginizi çekebilir ...
Topuk Dikeni Ağrısı için Tenis Topu Kullanmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Topuk Dikeni Ağrısı için Tenis Topu Kullanmak

Bilimsel adı plantar fasciitis olan topuk dikeni; topuk kemiğini parmaklara bağlayarak, ayağın kıvrımını oluşturan kalın doku şiştiği zaman oluşur.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.