Tuvalet Yapmanın Doğru Yolu Nedir?

Bazı kültürlerde tabu olarak görülen bir konu olsa da sağlığımızı korumak için tuvalet yaparken dikkat etmemiz gereken noktalaırn bilincinde olmamız gerek.
Tuvalet Yapmanın Doğru Yolu Nedir?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

Tuvalet yapmanın doğru yolu nedir diye düşündüğünüz oldu mu? Bu konu pek çok kültürde tabu gibi görülüp konuşulmasa da sağlığımız için tuvalet yapmanın  doğru yolu ve tekniğini öğrenmemiz önemlidir.

Tıpkı diğer memeliler gibi, tarihin başlangıcından beri insanlar da çalışırken, dinlenirken ya da tuvaletlerini yaparken çömeliyordu.

Peki, neden tuvalet alışkanlığında bir değişim oldu?

İşte bu yazımızda bu sorunun ve tuvalet yapmanın doğru yolu nedir sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Geçmişte tuvalet “lüks” bir obje olarak düşünülüyordu

modern tuvalet örneği

1591 yılında Sir John Harington modern tuvaleti icat etti. İşte bu tarihten sonra tuvalet alışkanlıkları değişti.

Önceleri tuvalet lüks bir obje olarak kabul ediliyordu. Herkesin klozete ulaşım imkanı yoktu, sadece soylular ve nadir durumlarda engelliler klozet kullanabiliyordu.

Sıhhi tesisat geliştikçe, tuvalet kitleler halinde üretilmeye başladı ve böylece halk da sadece zenginlerin ulaşabildiği tuvaleti kullanabilir hale geldi.

Buna ek olarak, su tesisatındaki değişimler tuvalet alışkanlıklarını da değiştirdi.

Bilimsel kanıtlar: tuvaleti çömelerek yapmak çok daha sağlıklı

Henry L. Bockus, 1964 yılında yayınladığı Gastroenteroloji isimli kitabında, karnınıza baskı yapacak şekilde çömelmenin ideal dışkılama için gerekli konum olduğu sonucuna vardı.

Benzer şekilde Dr. Alexander Kira 1966’da yayınlanan The Bathroom adlı kitabında insan doğasında tuvaleti çömelerek yapmak olduğunu ve bu yöntemin dışkıdan tamamen kurtulmak için ideal olduğunu savundu.

Ayrıca 2003’te Dr. Dov Sikirov, oturarak dışkılama ve çömelerek dışkılama sırasında uygulanan kuvveti karşılaştıran bir araştırma yayınladı.

Bu araştırmanın sonucuna göre, çömelerek dışkılamak bağırsakları tamamen boşaltmak için çok daha etkili bir yöntem.

Oturma pozisyonunda dışkılamak, çömelmeye göre daha fazla kuvvet uygulamayı gerektiriyor ve daha uzun sürüyor.

“Dışkılama için ideal konum çömelmektir.”

– Tıp Doktoru Henry L. Bockus

Bağırsaklarımızı tamamen boşalttığımızda ne olur?

karnını tutan kadın

“Dışkı” terimi, sindirim sürecinin sonucunda ortaya çıkan son madde olarak tanımlanabilir. 

Bu süreç boyunca, enterik sinir sistemi ve parasempatik sistem, çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlar.

Örneğin, çömelmek dışkının kolonda birikmesini önler veya dış sfinkter ve puborektalis kasının gevşemesini kontrol eder.

Kasların gevşemesi karın içinde basınç yaratmak için rektal hizalamaya izin verir böylece dışkı vücuttan atılır.

Tuvalet Yapmanın Doğru Yolu: Çömelmek

Çömelerek dışkılayabilmek için bacaklarınızın 35º’lik bir açıyla açık olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde kaslarınız karnınıza baskı yapar ve tuvaletinizi yapmanız kolaylaşır.

Bu eylem, kolonun içerisinde basınç yaratarak rektal kanalı rahatlatıyor ve dışkının vücuttan atılmasını sağlıyor. Böylece daha hızlı, kolay ve daha kapsamlı bir şekilde bağırsaklar boşaltılabiliyor.

Oturmak

tuvalette oturan kadın

Oturarak dışkılamak ise çömelmenin tam tersidir. Bu pozisyonda, bacaklarınız karnınıza 90ºlik açıdadır. Bu pozisyon anüsün doğru şekilde hizalanmasına engel olur.

Ayrıca bu pozisyonda kolon ve karna herhangi bir baskı yoktur. Sonuç olarak bağırsakları boşaltmak için karnınızın alt kısmına bir baskı uygulamanız gerekir.

Oturarak tuvalet yapmak kabızlık, hassas bağırsak sendromu, fıtık ve hemoroid gibi çeşitli komplikasyonlara yol açar. Ciddi vakalarda bağırsak ve kolon kanserine yol açabilir.

Tuvaletinizi yaparken çömelmenin faydaları

Bu pozisyon:

 • Dışkının daha hızlı ve kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
 • Dışkının kolon ve ince bağırsak arasındaki geçişini önler. Bu da ince bağırsağın kirlenme ihtimalini azaltır.
 • Fıtık, divertikül ve diğer sorunlara neden olan gerginliği kontrol eder.
 • Hemoroidin ilerleme göstermesini engeller.
 • Hamile kadınlarda bu pozisyon rahimde baskı oluşmasını önler. Hatta normal doğum için bir hazırlık niteliğinde olabilir.
 • Apandisit ve inflamatuar bağırsak hastalıklarını önleyebilir.

Ayrıca 90°lik açıyla dışkılamanın kolon kanserine (CRC) yakalanma riskiyle ilişkili olduğunu belirtmek gerekir. Bununla birlikte,  Sahand Sohrabi’nin yürüttüğü  hipotez durumundaki bu araştırma henüz sonuçlanmamıştır.

Tuvaletimi nasıl çömelerek yapabilirim?

tuvalet yapmanın doğru yolu

Günümüzde, banyo eşyalarını tasarlayan firmalarda çömelme pozisyonuna uygun pek çok girişim bulunmamakta. Ancak küçük bir ayak taburesi kullanarak tuvaletinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Belirli bir yükseklikte olmasına gerek yoktur. Bacaklarınızı 35º’lik açıda tutabileceğiniz bir tabure sizin için yeterli olacaktır.

Bazı insanlar bu pozisyonda tuvaletlerini yapabilmek için tuvalete basmayı tercih ediyor ancak böyle bir durumda tuvalet kırılabilir ve kişi düşebilir. Bu nedenle bu yöntem kesinlikle tavsiye edilmemektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fraca Padilla, M., Muñoz-Navas, M., & Rey Díaz-Rubio, E. (2013). DIAGNÓSTICO Y TRATAMIENTO DEL ESTREÑIMIENTO DURANTE EL EMBARAZO. Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia.
 • Cerdán Miguel, J., Cerdán, C., & Jiménez, F. (2005). Anatomofisiología de la continencia y la defecación. Cirugia Espanola. https://doi.org/10.1016/S0009-739X(05)74637-6
 • García-Armengol, J., Moro, D., Ruiz, M. D., Alós, R., Solana, A., & Roig-Vila, J. V. (2005). Defecación obstructiva. Métodos diagnósticos y tratamiento. Cirugia Espanola. https://doi.org/10.1016/s0009-739x(05)74645-5
 • Sir John Harington. Encyclopædia Britannica.  https://www.britannica.com/biography/John-Harington.
 • Sikirov D. Comparison of straining during defecation in three positions: results and implications for human health. Dig Dis Sci. 2003;48(7):1201-1205. doi:10.1023/a:1024180319005.
 • Sakakibara R, Tsunoyama K, Hosoi H, et al. Influence of Body Position on Defecation in Humans. Low Urin Tract Symptoms. 2010;2(1):16-21. doi:10.1111/j.1757-5672.2009.00057.x.
 • Sugerman DT. Hemorroides. JAMA 2014; 312 (24): 2698. doi: 10.1001 / jama.2014.281.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.