Bağırsakları Tamamen Boşaltmanın Doğru Bir Yolu Var Mıdır?

· 20 Nisan, 2018
Tuvalet ile ilgili şeylerden bahsetmek bazı kültürlerde tabu olsa da, sağlığımız için tuvaletin nasıl doğru bir şekilde yapılacağını bilmek önemlidir. Bugünkü yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tıpkı diğer memeliler gibi, tarihin başlangıcından beri insanlar da çalışırken, dinlenirken ya da tuvaletlerini yaparken çömeliyordu.

Peki, neden tuvalet alışkanlığında bir değişim oldu?

Tuvalet “lüks” bir obje olarak düşünülüyordu

modern tuvalet

1591 yılında Sir John Harington tuvaleti icat ettikten sonra, tuvalet alışkanlıkları değişti. Önceden tuvalet lüks bir obje olarak kabul ediliyordu. Herkesin klozete ulaşım imkanı yoktu, sadece soylular ve nadir durumlarda engelliler klozet kullanıyordu.

Sıhhi tesisat geliştikçe, tuvalet kitleler halinde üretilmeye başladı ve böylece halk da sadece zenginlerin ulaşabildiği tuvaleti kullanabilir hale geldi.

Buna ek olarak, su tesisatındaki değişimler tuvalet alışkanlıklarını da değiştirdi.

Bu yazımızı da okuyun: Tuvalete Gitmemenin Yol Açabileceği Sorunlar

Bilimsel kanıtlar: tuvaleti çömelerek yapmak çok daha iyi

Henry L. Bockus, 1964 yılında yayınladığı Gastroenteroloji isimli kitabında, karnınıza baskı yapacak şekilde çömelmenin ideal dışkılama için gerekli konum olduğu sonucuna vardı.

Benzer şekilde Dr. Alexander Kira 1966’da yayınlanan The Bathroom adlı kitabında insan doğasında tuvaleti çömelerek yapmak olduğunu ve bu yöntemin dışkıdan tamamen kurtulmak için ideal olduğunu savundu.

Ayrıca, 2003’te Dr. Dov Sikirov, oturarak dışkılama ve çömelerek dışkılama sırasında uygulanan kuvveti karşılaştıran bir araştırma yayınladı.

Bu araştırmanın sonucuna göre, çömelerek dışkılamak bağırsakları tamamen boşaltmak için çok daha etkili bir yöntem. Oturma pozisyonunda dışkılamak, çömelmeye göre daha fazla kuvvet uygulamayı gerektiriyor ve daha uzun sürüyor.

“Dışkılama için ideal konum çömelmektir.”

– Tıp Doktoru Henry L. Bockus

Bağırsaklarımızı tamamen boşalttığımızda ne olur?

karnını tutan kadın

“Dışkı” terimi, sindirim sürecinin sonucunda ortaya çıkan son madde olarak tanımlanabilir. 

Bu süreç boyunca, enterik sinir sistemi ve parasempatik sistem, çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlar.

Örneğin, çömelmek dışkının kolonda birikmesini önler veya dış sfinkter ve puborektalis kasının gevşemesini kontrol eder. Kasların gevşemesi karın içinde basınç yaratmak için rektal hizalamaya izin verir böylece dışkı vücuttan atılır.

Ayrıca okuyun: Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisine Yardımcı Olmak İçin Yemeniz Gereken Şeyler

Çömelmek

Çömelerek dışkılayabilmek için, bacaklarınızın 35º’lik bir açıyla açık olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde kaslarınız karnınıza baskı yapar.

Bu eylem, kolonun içerisinde basınç yaratarak rektal kanalı rahatlatıyor ve dışkının vücuttan atılmasını sağlıyor. Böylece, daha hızlı, kolay ve daha kapsamlı bir şekilde bağırsaklar boşaltılabiliyor.

Oturmak

tuvalette oturan kadın

Otururarak dışkılamak çömelmenin tam tersidir. Bu pozisyonda, bacaklarınız karnınıza 90ºlik açıdadır. Bu pozisyon anüsün doğru şekilde hizalanmasını sağlamaz.

Ayrıca, bu pozisyonda kolon ve karna herhangi bir baskı yoktur. Sonuç olarak bağırsakları boşaltmak için karnınızın alt kısmına bir baskı uygulamanız gerekir.

Bu pozisyonda dışkılamak kabızlık, hassas bağırsak sendromu, fıtık ve hemoroid gibi çeşitli komplikasyonlara yol açar. Ciddi vakalarda bağırsak ve kolon kanserine yol açabilir.

Tuvaletinizi yaparken çömelmenin faydaları

Bu pozisyon:

  • Dışkının daha hızlı ve kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
  • Dışkının kolon ve ince bağırsak arasındaki geçişini önler. Bu da ince bağırsağın kirlenme ihtimalini azaltır.
  • Fıtık, divertikül ve diğer sorunlara neden olan gerginliği kontrol eder.
  • Hemoroidin ilerleme göstermesini engeller.
  • Hamile kadınlarda bu pozisyon rahimde baskı oluşmasını önler ve aslında normal doğum için bir hazırlık niteliğinde olabilir.
  • Dışkının gelişmesini önler. Bu durum, apandisit ve inflamatuar bağırsak hastalığının ana faktörlerinden biridir.

Ayrıca 90°lik açıyla dışkılamanın kolon kanserine (CRC) yakalanma riskiyle ilişkili olduğunu belirtmek gerekir. Bununla birlikte, bu hipotez Sahand Sohrabi’nin araştırmasında henüz sonuçlanmamıştır.

Tuvaletimi nasıl çömelerek yapabilirim?

tuvalet ve tabure

Günümüzde, banyo eşyalarını tasarlayan firmalarda çömelme pozisyonuna uygun pek çok girişim bulunmamakta. Ancak küçük bir ayak taburesi kullanarak tuvaletinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Belirli bir yükseklikte olmasına gerek yoktur. Bacaklarınızı 35º’lik açıda tutabileceğiniz bir tabure sizin için yeterli olacaktır.

Bazı insanlar bu pozisyonda tuvaletlerini yapabilmek için tuvalete basmayı tercih ediyor ancak böyle bir durumda tuvalet kırılabilir ve kişi düşebilir. Bu nedenle bu yöntem kesinlikle tavsiye edilmemektedir.