Çıbanlardan Kurtulmak için 5 Doğal Çözüm

Bugün size, iltihapla dolu ve çok fazla ağrıya neden olabilecek küçük kırmızı yumrular olan çıbanlardan kurtulmak için 5 doğal çözümden bahsedeceğiz.
Çıbanlardan Kurtulmak için 5 Doğal Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çıbanlar, cildin altında oluşan kırmızı yumrulardır. Çoğu durumda, bunlar Staphylococcus aureus bakterisinin sonucudur. Bununla birlikte, bazen diğer bakteri ve mantarlar cilt yüzeyinin altında çoğalarak onları üretirler. Ancak doğal malzemeler kullanarak çıbanlardan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu sorun vücudun herhangi bir yerindeki kıl köklerinden kaynaklanabilir. Ancak en sık yüz, boyun ve kalçada görülürler. Birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolma eğilimindeyken, en iyisi belirli doğal çarelerin uygulanmasıyla iyileşmelerini hızlandırmaktır.

5 doğal içerikle çıbanlardan nasıl kurtulurum

Çıbanların oluşumu ayrıca rahatsız edici kaşıntılı veya ağrılı bir hissi de içerebilir. Aslında, içlerinde irin biriktiğinde ağrı daha da kötüleşir ve hatta ateş gibi semptomlara bile yol açabilir. Neyse ki, çeşitli doğal içerikler kullanarak bu sıkıntıları önleyebilirsiniz.

Denemeniz için bunların ne olduğunu size söyleyeceğiz!

1. Toz zerdeçal

Çıbanlardan kurtulmak için zerdeçal
Zerdeçalın antibakteriyel özellikleri, çıban gibi cilt enfeksiyonlarının doğal tedavisini artırır.

Zerdeçal, güçlü antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde birçok topikal tedavide kullanılmaktadır. Cilt enfeksiyonları riskini azaltmaya katkıda bulunur ve aynı zamanda çıban ve sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur.

Çıbanlardan kurtulmak için zerdeçal nasıl kullanılır?

 • Önce zerdeçal tozunu küçük bir kaseye koyun.
 • Ardından az miktarda suyla karıştırarak bir macun elde edin.
 • Son olarak, etkilenen bölgeye günde iki kez sürün.

2. Hint yağı

Hint yağı, antienflamatuar kapasitesi ile öne çıkan, risinoleik asit adı verilen bir madde içerir. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi görerek çıbanların giderilmesine katkıda bulunur.

Nasıl kullanılır?

 • Çıbanın olduğu bölgeye az miktarda hint yağı sürün.
 • Durulamadan yağın emilmesine izin verin.
 • Uygulamayı günde 2 veya 3 defa tekrarlayın.

3. Çıbanlardan kurtulmak için epsom tuzu

epsom tuzu
Çıbanları kurutarak cildin doğal yenilenmesini destekliyoruz.

Rahatlatıcı özelliklerinin yanı sıra, Epsom tuzu (magnezyum sülfat) diğer önemli sağlık yararlarına sahiptir. Bu özel durumda, irin kurutabilme özelliği sayesinde çıbanlarla mücadeleye yardımcı olur. Başka bir deyişle, uygulanması bu çıkıntıların giderilmesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Önce 2 bardak suyu ısıtın.
 • Ardından 2 yemek kaşığı Epsom tuzunu eritin.
 • Daha sonra, sıvıya bir kompres batırın ve etkilenen bölgeye hafif bir masajla uygulayın.
 • Çıban gidene kadar tedaviyi günde 3 kez tekrarlayın.

4. Neem yağı

Çıbanlardan kurtulmak söz konusu olduğunda neem yağı diğer doğal bileşenler kadar popüler olmasa da harika bir seçenektir. Cildin enfeksiyonlardan kurtulmasına yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve antienflamatuar bileşenler içerir.

Nasıl kullanılır?

 • Çıbanın üzerine bir damla neem yağı sürün.
 • Parmağınız ile masaj yapın ve durulamadan yağın emilmesine izin verin.
 • Çıban geçene kadar bu uygulamayı günde 3 kez tekrarlayın.

5. Çıbanlardan kurtulmak için çörek otu

Çıbanlardan kurtulmak için çörek otu
Bu baharatın, enfeksiyonu ortadan kaldırmaya ve çıbanların derisini iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel etkileri vardır.

Çörek otu, cildin sağlığını etkileyen çeşitli durumların tedavisine yardımcı olan antimikrobiyal ve antiseptik bileşenlere sahiptir. Çıbanlarda kullanılması yumruların azalmasına, irinin kurumasına ve enfeksiyonun diğer komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Kalın bir macun elde edene kadar tohumları öğütücü ile ezin.
 • Macunu etkilenen bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.
 • Ardından ılık su ve antiseptik sabunla durulayın.
 • En iyi sonuçları elde etmek için bu tedaviyi günde iki kez tekrarlayın.

Sonuç olarak çıbanlardan kurtulmak için…

Bu sorunun doğru şekilde ele alınmasının tedavinin başarısını garanti ettiğini unutmayın. Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için patlatmaktan ya da koparmaktan kaçının. Bunu yaparsanız, enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma riski büyüktür. Aslında ikincil bir enfeksiyona da yol açabilir.

Yukarıdaki çözümlerin sürekli uygulanması, iyileşme sürecini hızlandırmada çok faydalı olabilir. Bununla birlikte, semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, yapabileceğiniz en iyi şey tıbbi yardım almaktır. Uzman, altta yatan nedeni belirlemek için başka testler önerebilir. Ayrıca sorunu kontrol altına almak için daha ileri tedavi önerebilecek.

Çıban, kendi kendine patlarsa ancak iltihap belirtileri gösteriyorsa, yüzeyi temizleyin ve bir bandaj veya yumuşak gazlı bezle örtün. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önleyecek ve iyileşmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası

Günlük yaşamınızdaki pek çok şey cilt sağlığınızı etkiler. Bundan dolayı, sık yapılan cilt bakımı hatalarına düşmemeye dikkat etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Moghadamtousi SZ, Kadir HA, Hassandarvish P, Tajik H, Abubakar S, Zandi K. A review on antibacterial, antiviral, and antifungal activity of curcumin. Biomed Res Int. 2014;2014:186864. doi:10.1155/2014/186864
 • Patel, V. R., Dumancas, G. G., Viswanath, L. C. K., Maples, R., & Subong, B. J. J. (2016). Castor oil: Properties, uses, and optimization of processing parameters in commercial production. Lipid Insights. https://doi.org/10.4137/LPI.S40233
 • Tabassum, N., & Hamdani, M. (2014). Plants used to treat skin diseases. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.125531
 • Waring, R. (2010). Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. In Analysis.
 • Alzohairy MA. Therapeutics Role of Azadirachta indica (Neem) and Their Active Constituents in Diseases Prevention and Treatment. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:7382506. doi:10.1155/2016/7382506
 • Forouzanfar F, Bazzaz BS, Hosseinzadeh H. Black cumin (Nigella sativa) and its constituent (thymoquinone): a review on antimicrobial effects. Iran J Basic Med Sci. 2014;17(12):929–938.
 • Hajhashemi, V., Ghannadi, A., & Jafarabadi, H. (2004). Black Cumin Seed Essential Oil, as a Potent Analgesic and Antiinflammatory Drug. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1390

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.