Ciltte Melazma: Bilmeniz Gereken Her Şey

Melazma, cildin iyi huylu bir pigmentasyonudur. Bununla birlikte, ona sahip olan kişinin benlik saygısını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin!
Ciltte Melazma: Bilmeniz Gereken Her Şey
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Melazma, kloazma veya hamilelik maskesi olarak da bilinen bir cilt rahatsızlığıdır. Normalde güneşe maruz kalan ciltte, özellikle yüzde, koyu kahverengimsi lekelerin görünümünden oluşur.

Hamilelik maskesi adı, doktorların genellikle melazmayı hamile kadınlarla ilişkilendirmesinden gelir. Benzer şekilde, genellikle doğum kontrol yöntemi kullanan kadınlarda görülür. Ancak, herkesi etkileyebilir ve uzun sürebilir.

Tam olarak ne kadar yaygın olduğunu söylemek zor ama araştırmalara göre hamile kadınların %15 ila 56’sını etkiliyor. Bu nedenle, bu yazıda melazma, nedenleri ve nasıl tedavi edileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Melazma neden oluşur?

Melazma, az önce bahsettiğimiz gibi, cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkan hiperpigmentasyondan oluşur. Başka bir deyişle, çoğunlukla yanaklarda, alında ve burunda görülen koyu renkli lekelerdir. Bununla birlikte, ön kollarda, göğüste ve benzeri noktalarda da oluşabilir.

Bu lekeler, artan melanin üretiminin bir sonucudur. Melanin cildimize renk veren pigmenttir. Üretimi, belirli hormonların seviyeleri gibi birçok faktöre göre değişebilir.

Bu, melazmanın hamile kadınlarda veya doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda neden daha yaygın olduğunu açıklıyor. Her iki durumda da östrojen gibi belirli hormonların seviyelerinde bir değişiklik olur.

Ancak, daha az yaygın olsa da bu sorunun erkeklerde de görülebileceğini unutmamalıyız. Aslında, kişinin sağlığını etkilemeyen iyi huylu bir durumdur. Öyle olsa bile, bundan muzdarip olanların benlik saygısını büyük ölçüde etkileyebileceği doğrudur.

Melazmanın gelişmesi için belirli bir genetik yatkınlığın olması gerekir. Hormonal faktörlerin dışında, araştırmalar güneş ışığına maruz kalmanın da görünümünü etkilediğini gösteriyor. Benzer şekilde, bazı ilaçlar veya kozmetikler de onu tetikleyebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Deri Döküntüsü Türleri ve Nedenleri

Melazma türleri

Deri, derinliklerine göre üç farklı bölgeye ayrılır: epidermis, dermis ve hipodermis. Bölgeye bağlı olarak farklı melazma türleri vardır.

  • Epidermal melazma. Bu, cildin en yüzeysel tabakasını etkiler ve sınırları iyi belirlenmiş kahverengi lekelere sahiptir.
  • Dermal melazma daha derindir ve lekeler mavi-gri renklidir.
  • Kombine melazma her ikisinin karışımıdır.
Cilt rahatsızlığı olan bir kadın

Teşhis ve tedavi

Melazma bir cilt hastalığı olduğundan, doğru teşhis için her zaman bir dermatoloğa danışılması en ideal olanıdır. Bu önemlidir çünkü prekanseröz olabilen diğer deri lezyonlarından ayırt edilmesi gerekir.

Bahsettiğimiz gibi, iyi huyludur ve genellikle kendi kendine kaybolur. Bununla birlikte, çoğu melazma gerçekten yeniden ortaya çıkma eğilimindedir. Bu nedenle tedavi, önleyici tedbirleri de içermelidir.

Güneşe maruz kalmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz ve eğer oluşursa, yaz veya kış fark etmeksizin her zaman yüksek korumalı güneş kremi kullanmalısınız. Araştırmalar, melazmanın yeniden ortaya çıkmasında güneşin en etkili faktörlerden biri olduğunu göstermiştir.

Ayrıca lekelerin giderilmesi için farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. İlk olarak, doktor hidrokinon gibi kremler şeklinde ilaçlar reçete edebilir veya lezyon bölgesinin peelingini yapabilir. Öte yandan, bazı durumlarda uzmanlar lazer tedavisini tercih etmektedir.

Ancak her bireyin özelliklerine göre en uygun tedaviyi önermek hekimin inisiyatifindedir.

İlginizi çekebilir ...
Kadınlarda Adet Döneminde Akne Oluşumu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kadınlarda Adet Döneminde Akne Oluşumu

Pek çok kadın adet döneminde akne oluşumu ile karşılaşır. Hatta neredeyse tüm kadınlar, sivilceler nedeniyle şaşkınlığa uğrarlar. Peki, bunun sebeb...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.