Doğal Yöntemlerle Karaciğerinizi Temizleyin

18 Ocak, 2019
Karaciğerimizin zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma yeteneği vardır, fakat bu özelliğine yardımcı olmak için en az yılda iki kere detoks uygulamamız gerekir.

Karaciğer kanı filtreleme, vücuttaki toksinleri atma, vitamin, protein ve enerjiyi şeker halinde depolama gibi yaşamsal özelliklerinden dolayı en önemli organlarımızdan biridir.

Karaciğer, zararlı maddeleri vücuttan atma kapasitesine sahip olsa bile, bazen kötü beslenme, çevre kirliliği, kötü alışkanlıklar, hareketsiz yaşam tarzı veya toksik maddelerin kullanılmasına bağlı olarak aşırı çalışmaktan etkilenebiliyor.

Bunun sonucu olarak, vücudumuzda bulunan çok miktardaki toksinler ve atıklar karaciğerimizi ve vücudumuzun genelini kötü etkileyebilir. Bu sebepten ötürü, karaciğere özel bir önem vermek ve vücudumuza zararlı olan maddeleri atmaya çalışmasına yardım etmek gerekir. Daha iyi bir sağlığa sahip olmak için karaciğerinizi nasıl arındıracağınızı biliyor musunuz?

Karaciğerinizi Doğal Yollardan Temizlemek İçin Öneriler

karaciğer şeması

 • Karaciğer detoksu gerekli gördüğünüz herhangi bir zamanda uygulanabilir, fakat yine de uzmanlar en azından her 6 ayda bir defa yapmanızı öneriyor.
 • Başlangıç olarak, işlenmiş besinlerin, hayvansal yağların, sosislerin, rafine edilmiş ürünlerin, günlük ürünlerin, kızartılmış yemeklerin veya şekerli besinlerin diğer besinlere oranla karaciğere zararı olabileceğini bilmelisiniz. Yapabildiğiniz kadar bu besinlerin tüketimini azaltmaya çalışın. Detoks sırasında ise bunları diyetinize dahil etmemelisiniz.
 • Günde 5 veya 6 öğün olacak şekilde, küçük porsiyonlar halinde yemek yemelisiniz çünkü bir seferde yenilen aşırı yemek karaciğere fazla gelip, onu kötü etkileyebilir.
 • Detoks süresince, yağın sindirimini ve vücudun sıvı alımını dengelemek için bol bol su içmeniz çok önemlidir.
 • Aşırı alkol veya sigara tüketimi karaciğerimizin sağlığını ve tüm vücudumuzun sağlığını çok ciddi bir şekilde etkileyebilir.
 • Daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek ve bunu dengeli beslenmeyle ve fiziksel aktivite ile desteklemek genel olarak çok önemlidir.

Karaciğeri Temizlemek İçin Doğal Tedaviler

Şu an anlattığımız öneriler ve aşağıda anlatacağımız doğal tedavileri aklınızda tutarak, karaciğerinizi vücudunuzun ihtiyaç duymadığı toksinlerden ve atıklardan temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda daha sağlıklı bir hale gelip, hayat kalitenizi de yükseltebilirsiniz.

Limonlu Ilık Su

yağ ve limon

Limonlu ılık su, aç karnına içilmelidir ve detoks yapmanın en çok bilinen ve en etkili yöntemlerinden biridir. Fakat bunun bir limonata ile yapılmayacağını unutmayın, yani şeker veya tatlandırıcı eklememelisiniz. Sabah uyandıktan hemen sonra 1 bardak limonlu ılık su içmeniz karaciğerinizin temizlenmesine katkıda bulunacaktır.

Sarımsak

Sarımsak tüketmenin sağlığımıza bir çok faydası vardır ve karaciğeri koruması da bunlardan biridir. Sarımsak sülfür bileşenleri içerir, bunlar ise karaciğerin enzimlerini aktive etmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsak alisin ve selenyum içerir, bunlar da karaciğeri koruyan diğer bileşenlerdir.

Ayrıca okuyunuz: Evde Sarımsaklı Krem Yapmayı Öğrenin

Su Teresi

su teresi

Su teresi, mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür, yağ metabolizmasının iyileşmesine ve vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Yüksek miktarda su, fiber, mineral, A, B ve C vitamini içeriği su teresinin karakteristik özelliklerindendir.

Faydasını görmek için, çiğ bir şekilde salatanıza ekleyebilirsiniz ya da 1 litre suya yumuşatılmış su teresi ekleyerek çok güçlü bir bitkisel ilaç hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı su teresinin içeriğini salması için 24 saat buzdolabında bekletmelisiniz, daha sonra günün her saatinde tüketebilirsiniz.

Kara Hindiba

Kara hindiba idrar söktürücü ve karaciğer için doğal temizleyici olma özelliğiyle bilinir ve safranın salgılanmasını 2-4 kat arası artırır. Her gün 2 bardak kara hindiba çayı içmek, karaciğeri doğal yollardan temizlemek için idealdir ve sağlığınızı kötü etkileyebilecek toksinler ve zararlı atıkları vücuttan atmanıza yardımcı olur.

Enginar

enginar bitkisi

Bu güçlü  ve lezzetli sebze, safranın salgılanmasını sağlar ve karaciğerin sağlığına birçok açıdan iyi gelir. Bu sebze silymarin denilen, toksinleri ve birikmiş atıkları vücuttan atmaya yarayan, karaciğeri koruyan bir madde içerir.

Yeşil Çay

Karaciğerin yağlanma sorunundan muzdarip olan insanlar için yeşil çay idealdir, çünkü birikmiş yağı sindirmeye ve parçalamaya yardımcı olur.

 • Guan YS, He Q. Plants Consumption and Liver Health. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:824185. doi:10.1155/2015/824185
 • Klein, A. V., & Kiat, H. (2015). Detox diets for toxin elimination and weight management: A critical review of the evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics28(6), 675–686. https://doi.org/10.1111/jhn.12286
 • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010, January 20). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027
 • Bayan, L., Koulivand, P. H., & Gorji, A. (2014). Garlic: a review of potential therapeutic effects. Avicenna Journal of Phytomedicine4(1), 1–14. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25050296 http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=PMC4103721
 • González-Castejón, M., Visioli, F., & Rodriguez-Casado, A. (2012). Diverse biological activities of dandelion. Nutrition Reviews70(9), 534–547. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2012.00509.x
 • MedlinePlus, en línea: https://medlineplus.gov/spanish/hepatitis.html
 • Posada, L. y Leticia. (2018, 7 de junio). ¿Cómo una buena alimentación ayuda a desintoxicarnos? Recuperado de http://hdl.handle.net/20.500.11777/3726
 • Alfonso, J. y Apesteguía Infantes. (1970, 1 de enero). Efecto diurético del zumo del fruto del limón (Citrus limon L.) en ratas de experimentación. Recuperado de http://cybertesis.unmsm.edu.pe/handle/cybertesis/228
 • Silvia (1970, 1 de enero). Actividad captadora de radicales libres y efecto antioxidante de metabolitos secundarios del extracto acuoso del Allium sativum var. Huaralino (ajo) en modelos in vitro. Recuperado de http://cybertesis.unmsm.edu.pe/handle/cybertesis/3963
 • Echavarria, A., Regnault, HDA, Matute, L., Jaramillo, C., Astudillo, LR de y Benitez, R. (nd). Evaluación de la capacidad antioxidante y metabolitos secundarios de extractos de dieciséis plantas medicinales / Evaluación de la capacidad antioxidante y metabolitos secundarios de dieciséis extractos de plantas medicinales. Recuperado de http://cienciaunemi.unemi.edu.ec/ojs/index.php/cienciaunemi/article/view/344