Dupuytren Kontraktürünün Nedenleri ve Tedavileri

Dupuytren kontraktürü, parmak hareketini sınırlayan ve tamamen gerilmesini engelleyen bir el deformitesidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Dupuytren Kontraktürünün Nedenleri ve Tedavileri
Galo Flores

Yazan ve doğrulayan doktor Galo Flores.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dupuytren kontraktürü, bir el deformitesidir ve esas olarak parmak hareketini etkiler. Bu bozukluk, elin avuç derisinin altındaki doku tabakasını bozar. Yıllar içinde ilerler ve 45 yaşından yaşlı erkelerde daha sık görülür.

Bozukluk, buna sahip insanların yarısında her iki eli de etkiler. Sadece bir el etkilendiğinde sağ elin etkilenme sıklığı solun iki katıdır.

Kontraktür, parmakların hareketlerini sınırlar ve tam olarak gerilmesini engeller. Bu, günlük aktiviteleri zorlaştırır. Esas olarak yüzük ve küçük parmaklarda kendini gösterir.

Elleri cebe sokmak, bir çift eldiven giymek ve el sallamak en sınırlı hareketlerden sadece birkaçıdır. Bu yazımızda Dupuytren kontraktürünü daha derinlemesine açıklayacağız.

İlgili semptomlar

Dupuytren kontraktürü yavaş ilerlese de etkilenen elin işlevselliğini azaltır.

Avuç içinde cildin kalınlaşmasıyla başlar. Daha sonra cilt kırışır ve yüzeyinde çöküntüler oluşur. Aynı bölgede küçük bir nodül de görünebilir.

Bu nodül, kordona benzer bir bant oluşturana kadar kalınlaşır. Dokunulduğunda hassas olabilir ama acı verici değildir. Derinin altındaki nodülün oluşumu, bir veya daha fazla parmağı çekerek onları gergin tutar. Bu pozisyon elin bir pençe gibi görünmesini sağlar.

elleri kıtırdatmak
Bazı hareketler bu hastalıkla imkansız hale gelir ve kişinin günlük hayatını sınırlar.

Dupuytren kontraktürü nedenleri

Dupuytren kontraktürünün spesifik nedeni bilinmemektedir, ancak araştırmacılar bunun esas olarak erkekleri etkileyen kalıtsal bir bileşene sahip olduğuna inanmaktadır.

El sakatlanmalarının gelecekte tekrar edeceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, titreşim içeren faaliyetlerin veya işlerin buna neden olup olmayacağı da belirsizdir.

Risk faktörleri

Dupuytren kontraktürü, bireylerin genetik yüküne ve özelliklerine bağlı olarak değişen sıklıkta ortaya çıkar. Alkoliklerde ve epilepsisi hastalarında daha yüksek bir sıklık vardır.

Bu değişiklik, kuzey Avrupa ülkelerinde ve bu bölgelerden gelen insanlarda daha yaygındır. Afrika ve Doğu Asya‘da nadir görülen bir hastalıktır.

Bu bozukluk için risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • 50 yaşından büyük olmak
 • Erkeklerde kadınlara göre 7-10 kat daha sık görülür.
 • Dupuytren kontraktürü ailevi bir hastalık olma eğilimindedir
 • Diyabetli kişiler, görünüşe göre kolajendeki kronik hasar nedeniyle yüksek risk altındadır.
 • Sigara içmek, kan damarlarında mikroskobik hasar nedeniyle riski artırır
 • Benzer şekilde, alkol tüketimi toksik metabolitlere ve karaciğer hasarına yol açar.

Dupuytren kontraktürü için mevcut tedaviler

Tedavinin ilk aşamalarından biri hafif, ilerlemeyen vakaları gözlem altında tutmaktır. Fonksiyonu sınırlamadığı için bu ilk önlem dikkate alınmalıdır.

Nodül içine kortizon enjeksiyonları, parmaklar kıvrılmaya başlamadan önce yapılırsa hissi azaltabilir. Kortizonun ilerlemeyi yavaşlatmadığını belirtmek önemlidir.

Diğer bir tedavi seçeneği ise kolajenaz enjeksiyonlarıdır ve sonuçları oldukça olumludur. Kollajenaz, avuç içi gergin kordonunu oluşturan kollajeni çözen bir enzimdir.

Bu madde Clostridium histolyticum bakterisinin üretimidir. Enzim uygulanarak lifli kordon yumuşatılabilir ve zayıflatılabilir. Kordonu kırmak ve parmakları düzeltmek için elin manipülasyonuna izin verir.

Bazı Avrupa ülkeleri radyasyon tedavisi (radyoterapi) kullanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir. Bunun nedeni, hastalığın ilerlemesini ve cerrahi bir yaklaşım ihtiyacını geciktirmesidir. Doktorlar genellikle sadece bir kez uygularlar.

Delme

Bir kişi cerrahi tedaviden önce delme tekniğinden geçebilir. Deriden sokulan bir iğne kullanır. Amaç, parmağın kasılan fibröz doku kordonunu kırmaktır.

Avantajları, cerrahi bir kesi gerektirmemesi ve doktorların aynı anda birkaç parmağa uygulayabilmesidir. Tamamlandıktan sonra, çok az fizik tedavi gerektirir. Ancak ana dezavantajı, kontraktürün yeniden ortaya çıkabilmesidir.

Ameliyat

Doktorlar bunu, elin avucunun bir masanın üzerinde düz duramadığı durumlar için saklı tutar. Ayrıca parmaklar çok kavisli olduğunda işlevi sınırlarlar veya hastalık birkaç parmağı etkilerse

Temel amaç, hastalıktan etkilenen dokuyu cerrahi olarak çıkarmaktır. Ameliyatın ana avantajı, sonuçların kolajenaz enjeksiyonu veya ponksiyon ile elde edilenlere göre daha eksiksiz ve kalıcı olmasıdır.

Şiddetli vakalarda, lifli dokuya bağlı cilt de dahil olmak üzere Dupuytren kontraktüründen etkilenen tüm dokular çıkarılmaya çalışılır. Bu nedenle yarayı kapatmak için bir deri grefti gereklidir.

alçıya alınmış el
Bu patolojide ameliyat sonrası süreç uzundur ve işlevselliğin geri kazanılması için rehabilitasyon gerektirir.

Tavsiye ve önleme

Dupuytren kontraktürü olan kişiler için faaliyetlerinde aşağıdaki değişiklikler önerilir:

 • Ağır nesneleri kaldırırken ellerinizi yastıklı eldivenlerle koruyun
 • Nesnelerin ve aletlerin tutamaçlarına boru izolasyonu veya dolgulu bant yerleştirin

Ayrıca, fizik tedavi ağrıyı azaltmaya ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olur. Aşağıdaki teknikler kullanılabilir:

 • Isı tedavisi
 • Ultrason
 • Uzatma hareketleri

Dupuytren kontraktürü ilerleyici bir rahatsızlıktır

Dupuytren kontraktürü tahmin edilemez bir şekilde ilerleyebilir. Etkilenen elin şekil bozukluğuna ve fonksiyon kaybına neden olur. Bu nedenle, onu tanımak ve yeterli tıbbi kontrolü sürdürmek önemlidir.

Tedavi olarak ameliyat gerektiren vakalar fizyoterapi ile tamamlanabilir. Bu esas olarak semptomları azaltmak ve el fonksiyonunu iyileştirmek içindir. Nihai amaç, parmakların hareketliliğini arttırmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Feldman G, Rozen N, Rubin G. Dupuytren’s Contracture: Current Treatment Methods. Isr Med Assoc J. 2017 Oct;19(10):648-650. PMID: 29103246.
 • Esper, R. C., Rosillo, F. R., Castro, F., & Córdova, L. D. C. (2008). Enfermedad de Dupuytren. Médica Sur15(3), 196-199.
 • Walthall J, Anand P, Rehman UH. Dupuytren Contracture. 2020 Nov 2. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 30252330.
 • Layton T, Nanchahal J. Recent advances in the understanding of Dupuytren’s disease. F1000Res. 2019 Feb 28;8:F1000 Faculty Rev-231. doi: 10.12688/f1000research.17779.1. PMID: 30854193; PMCID: PMC6396840.
 • Abdelrahman I, Elmasry M, Steinvall I, Turesson C, Sjöberg F, Hansson T. Needle Fasciotomy or Collagenase Injection in the Treatment of Dupuytren’s Contracture: A Retrospective Study. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Jan 21;8(1)
 • Lanting, Rosanne, et al. “A systematic review and meta-analysis on the prevalence of Dupuytren disease in the general population of Western countries.” Plastic and reconstructive surgery 133.3 (2014): 593-603.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.