Fakir Adamın Eksikleri Çoktur, Ama Açgözlü Adamın Hiç Bir Şeyi Yoktur

Zaten mutlusunuz. Sadece mutlu olmamak için sebepler arıyorsunuz.
Fakir Adamın Eksikleri Çoktur, Ama Açgözlü Adamın Hiç Bir Şeyi Yoktur

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Fakir insanın çok fazla eksiği vardır. Lüks bir hayat geçirmez ve başının üstünde bir çatısı bile olmayabilir. Bununla birlikte, açgözlü insan çok daha kötü olabilir.

Bizler tüketim odaklı bir dünyada büyüdük. Tek yapmanız gereken, sizi çevreleyen reklamlara ve panolara bakmaktır. En yeni cep telefonu, kimsenin henüz sahip olmadığı bir araba… Zaten elinizde olan şey kesinlikle yeterlidir. Bununla birlikte, gittikçe daha çok şey istersiniz ve sahip olduğunuz şeylere değer vermezsiniz.

Açgözlü kişi yoksundur çünkü sahip olduğu şeyleri göremez

üzgün kadın

Bir şeylere ihtiyacımız olduğunu düşünürüz, çünkü böyle düşünmemiz öğretildi. Yeni çıkan arabanın sahip olduğunuz arabadan hiç bir farkı yoktur. Aralarındaki fark çok küçük ve çok önemsiz bir şey olabilir, ancak yine buna ihtiyacımız olduğunu düşünürüz.

Ben-merkezciyiz ve rekabetçi bir ruhumuz var. O yeni şeyi aldığımızda memnun hissedebiliriz, ancak gerçekten mutlu muyuz? Fakir olanlar mutludur. Onlar için hiç yemek yemeden sokaklarda yaşıyor olmak fark etmez. Bazen üzgün olmazlar mı? Tabii ki olurlar!

Bizler duygusal varlıklarız ve her şey yolunda gitse bile, bazen dibe vurabiliriz. Yine de, tüm bunlara rağmen, yoksullar gerçek mutluluğu bilirler, çünkü sahip oldukları küçük şeylerin değerini anlayabilirler. Öte yandan, her gün milyonlarca insan görüyoruz ve çoğumuz onlar gibi olmayı hayal ediyoruz.

açgözlü insan

Her şeyi satın alabilirsiniz ve satın almak için daha fazla şey her zaman olacaktır. Bazen de paranızı sokağa atarsınız, çünkü bulunduğunuz durumu düşünmeyi bırakmak için yapabileceğiniz tek şey budur.

İnsanın ruhu beslenmelidir. Siz de ruhunuzu gerçekten iyi şeylerle besleyin. Sürekli daha fazla şey istemek sizi mutlu etmez; gerçekten dikkatinizi hak eden şeyleri görmezden gelmenize neden olur: içsel benliğinizi.

Hayatın kendisinden daha iyi bir öğretmen yoktur

camdan dışarıyı izlemek

Bunların hepsini zaten biliyorsunuz, ama aynı taş yüzünden tökezlemeye devam ediyorsunuz. Bununla birlikte, her düşüşle yeni şeyler öğrenmeye başlıyorsunuz.

Hayatın kendisinden daha iyi bir öğretmen yoktur. Kaybedene kadar sahip olduğunuzu anlamadığınız şeyleri ve bunu fark ettiğiniz anları düşünün. Artı, bu durum muhtemelen son kez olmayacak.

Kendimiz için aldığımız tüm kıyafetleri, ardından eve geldiğimizde ne kadar kötü hissettiğimizi düşünelim ve o gün cüzdanımızın nasıl da boşaldığını hatırlayalım.

Bu tür şeyleri düşünmeden yapıyoruz çünkü gözlemlemiyoruz, sadece bakıyoruz. Farklı bir hayata sahip olmak istediğinizde, başardığınız her şeyi ve yol boyunca orada bulunan tüm insanları göz ardı edersiniz. Zaten çok mutlusunuzdur. Bununla birlikte, mutsuz olmak için nedenler ararsınız.

Daha fazlasına sahip oldukça değeriniz de artacak mı?

masa lambalı boş masaya bakmak

Ne kadar çok arkadaşa sahip olursanız, o kadar çok değerli olduğunuzu düşünürsünüz. İşiniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok dikkat çekeceğinize inanırsınız. Aslında bunlar açgözlü birinin düşünceleridir.

Bununla birlikte, gerçekten önemli olan sizin verdiğiniz değerdir. Bazı işler diğerlerinden daha iyi midir? Elbette, ama daha fazla fedakarlık gerektiren ve daha zor olan şeyler de vardır.

Bununla birlikte, hiç bir şeyi dünyaya nasıl göründüğü üzerinden yargılamayın.Bugün, şimdiye kadar inandığınız her şeyi sorgulamanın zamanı geldi. Belirli değerler ve inançlarla bizi kurmaya çalışan bir toplumda büyüdük, ancak bu onların iyi olduğı anlamına gelmez.

Hâlâ mutlu değilseniz, bunun sebebi zihninize doğru olduğuna inanmadığınız fikirler bulundurmanızdır. Bu bazı insanlar için işleyebilir, ama hepimiz birbirimizden farklıyız.

Piyangoyu kazanmayı, zengin olmayı, para için bir daha endişelenmemeyi hayal etmek … Bu gerçekliğiniz ve günlük hayatınızdır.Bununla birlikte, işler kolay olmasa bile, her zaman bir hayat kıvılcımı vardır.

Sonuçta, bunlarla ilgili endişelenmeyi bırakırsanız ne olacak? Herhangi bir sorununuz olmasa ve dünya bir istiridye olsa ne olurdu? Mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilirsiniz… Ama sonra?

Başımıza gelebilecek kötü şeylerin varlığımıza anlam kattığını görmeyiz. Herhangi bir sorun, zorluk ya da mücadele olmadan, hayatımız hiçbir anlam ifade etmez. Açgözlü bir insan gibi düşünmeyin. Fakir bir adam gibi düşünün. Bu yaklaşım önünüzde yepyeni bir dünya açacak.

Ana resim WikiHow.com’un izniyle yayınlanmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Savater, F. (1994). El contenido de la felicidad. Madrid: Santillana.
  • Seligman, M. E. P. (2003). La auténtica felicidad. Barcelona: Ediciones B.
  • Vázquez, C., y Hervás, G. (ed.) (2009). La ciencia del bienestar: Fundamentos para una psicología positiva. Madrid: Alianza.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.