İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi için Gıdalar

C vitamini yönünden zengin meyveler idrarda bulunan bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Narenciye tüketiminizi arttırarak aynı zamanda bağırsak sağlığınızı da korumanız mümkün.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi için Gıdalar
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 04 Kasım, 2018

Sık sık idrar yolu enfeksiyonu hastalığına mı yakalanıyorsunuz?Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların yanı sıra iyi beslenmeniz de oldukça önemlidir ve bu enfeksiyonun tedavisinde en iyi arkadaşlarınız meyveler olmalıdır. Hangi meyvelerin idrar yolu enfeksiyonu için iyi olduğunu öğrenmek ister misiniz? 

İdrar yolu enfeksiyonu için meyvelerin faydası

İdrar yolu enfeksiyonu kadınların başını sıkça ağrıtan bir rahatsızlıktır. Genelde idrar iltihabına yakalandığımızda idrar yaparken bir yanma hissi, karın bölgesinde bir baskı ve düşük ateş belirtilerini de beraberinde yaşarız. Sizin de hiç başınıza geldi mi?

Bilindiği üzere, genelde bu enfeksiyon doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerde tedavi edilir. Ancak bugün sizlere tedavinize eşlik edecek bir takım rehber ilkeler sunmak ve tedaviye yardımcı olacak meyvelerden bahsetmek istiyoruz.

Peki meyvelerin nasıl bir faydası var? Bunun asıl sebebi bazı meyvelerin idrarda bulunan bakterilerin yavaş yavaş azaltılmasına yardımcı olan C vitamini ve diğer besin maddeleri yönünden zengin olmalarıdır. Ayrıca antibiyotik tedavinize ekleyebileceğiniz çeşitli stratejilerin bir listesini de sizler için burada paylaşacağız:

  • Bol bol sıvı tüketin. Bu sayede idrar yolu enfeksiyonu temizlenir.
  • Papatya, tarçın ve biberiye çayları da iltihabı azalttıkları için faydalı olacaktır.
  • Antibiyotik özelliği bulunduran gıdalar tüketin. Ne olduklarını biliyor musunuz? Tabii ki biliyorsunuz. Sarımsak, zencefil, maydanoz… Öğleden sonraları kendinize bir zencefil çayı hazırlayabilir ya da bir bardak su içinde 5 dal maydanoz kaynatıp içebilirsiniz. Sıvıyı süzün ve için. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Bilindiği üzere idrar sökücü gıdalar ödemi önler ve idrara çıkmanızı sağlar. En iyileri kuşkonmaz, salatalık kereviz ve pancardır.
  • Kahve ve yeşil çay gibi idrarınızı rahatsız edebilecek içeceklerden kaçının.
  • Rafine un, maya ve şekerle yapılan gıdalardan kaçının. Tüm bunlar ödemi arttırır ve enfeksiyonla mücadelenize zarar verir.
  • Her gün içinde bir yemek kaşığı karbonat eritilmiş bir bardak su için. Bu içecek idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde yardımcı olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu ile savaşmanıza yardımcı olan meyveler

1. Kızılcık

kızılcık çayı
Kızılcık sever misiniz? Manavınızda ya da markette kolaylıkla bulabiliyor musunuz? Ne zaman idrar sisteminizle ilgili bir sorun yaşasanız ilk aklınıza gelmesi gereken meyve kızılcık olmalıdır.

Doktorlar ve beslenme uzmanları kızılcığın mükemmel antibiyotik ve antioksidan özelliklerini çok iyi bilmektedir. Kızılcık idrarın asiditesini arttırarak içindeki bakteriyi ya öldürür ya da idrar yolu duvarlarına bağlanmasını önler.

İşte size bir ipucu: süpermarketlerde  karton kutularda satılan hazır kızılcık sularını almayın, çünkü içinde iyileşmeye yardımcı olan hiçbir aktif madde bulunmamakla beraber yüksek miktarda şeker içerirler. En iyisi ve sağlıklısı kızılcığı taze alıp evde suyunu hazırlamaktır.

2. Papaya

papaya suyu
Papaya idrar sisteminin sağlığını koruyan ve bakterilerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olan yüksek asitli başka bir meyve örneğidir. Doğal antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca papayalar lif deposu olduklarından detoksu teşvik ederler ve yüksek antioksidan seviyeleriyle birleşince bu meyve idrar, bağırsak ve kolonun temizlenmesine yardımcı olur.

Papaya aynı zamanda iltihabı azaltan ve iyileşmeyi teşvik eden enzimler içerdiğinden de sağlığımız için çok faydalıdır. Papayayı es geçmeyin, denemekten çekinmeyin. İdrar yolu enfeksiyonu için birebirdir.

3. Portakal ve limon suyu

idrar yolu enfeksiyonu
Sizin de bildiğiniz gibi, yalnızca birkaç meyve C vitamini ve antioksidan yönünden portakal ve limon kadar zengindir. İdeal olarak sabahları iki portakal ve yarım limonun suyunu sıkıp içebilirsiniz.

Posasını atmayın ve yavaşça için. Posası da bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bu doğal meyve suyunu her gün içmeye çalışın ve burada bahsettiğimiz diğer meyvelerle de takviye edin.

4. Ananasın faydaları

ananas suyu
Ananasın içinde idrardaki iltihabı azaltarak iyileşme sürenizi hızlandıran enzimler bulunduğunu biliyor muydunuz? İster salatanıza ekleyin, ister suyunu sıkın, isterseniz de olduğu gibi yiyin, ananas her gün yenmesi gereken şifalı bir meyvedir.

5. Kırmızı üzüm

kırmızı üzüm
Üzüm neredeyse kızılcık kadar iyi bir şekilde idrar sistemimizin sağlığını koruyan zengin ve doğal bir meyvedir. Hem damak tadına hem de gözümüze hitap eder, idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda beslenmenize dahil etmeniz gereken oldukça faydalı bir meyvedir.

Antioksidan deposudur, idrar söktürücüdür ve bize iyileşmemize yardımcı olan harika vitaminler sunar. Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.