İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

05 Şubat, 2019

Günümüzde her geçen gün daha fazla insan iyi bir uyku çekmede zorlanıyor. Stres, kişisel sorunlar, günlük endişeler ve kötü beslenme uyku sorunlarının nedenlerinden bazılarıdır.

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaya ilaveten, iyi bir uyku çekmek için ve hem mutlu olmak, hem de yeterli enerjiye sahip olduğunuzu garantilemek için aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Rahatlatıcı bir müzik dinleyin

Yatmadan önce rahatlatıcı müzik dinlemek sizin daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir. 2005 senesinde gerçekleştirilen bir araştırma göstermiştir ki yatmadan önce 45 dakika boyunca hafif müzik dinleyen insanların uyku sorunları %35 azalmıştır.

Ne tarz müzik dinlediğinizin de bir önemi yok. Yeter ki bu hafif ve yavaş bir müzik olsun (yani dakikada 60-80 vuruş sayısına sahip bir müzik). BBC’ye göre, bu vücudunuzda kalp atışını ve nefes almayı yavaşlatmak gibi uykuyu teşvik eden fiziksel değişikliklere neden olur.

Ilık süt için

ılık süt

New York Times gazetesi süt ve protein açısından zengin gıdaların, triptofanın uykuyu teşvik eden etkilerini bloke ettiğini göstermiştir. Yine de, süt ürünleri uyumanıza yardımcı olacak bazı psikolojik etkiler sağlayabilir. Araştırmalarda bebeklere yatmadan ılık süt içirildiğinde daha uzun süre uyudukları gözlemlenmiştir.

Rahatlatıcı bir manzara hayal edin

koyun saymak

Eğer sıkıcı şeyler düşünerek uykuya dalmak isterseniz, yatakta kafanızda matematik sorusu çözebilirsiniz veya koyun sayabilirsiniz. Ancak 2002 senesinde gerçekleştirilen bir araştırma, rahatlatıcı bir manzara hayal etmenin çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Bu çalışmaya uykusuzluk sorunu çeken 41 kişi katılmıştır. Araştırmacılar katılımcılardan uykuyu teşvik etmek için çeşitli teknikler denemelerini istemişlerdir. Katılımcıların plaj, orman, ve benzeri rahatlatıcı bir manzara hayal etmeleri istendiğinde ortalama olarak 20 dakika daha çabuk uykuya daldıkları görülmüştür.

Nefes egzersizleri uygulayın

Nefes alışı ve verişinize odaklanmak vücut üzerinde yatmadan önce meditasyon yapmak gibi bir etkiye sahiptir. Bu örneğin kalp atışını yavaşlatabilir.

İlginizi çekebilir: Günde 2 Dakika Meditasyon Yapmak Size İyi Gelecek!

Ilık bir banyo yapın

Yatmadan yaklaşık olarak iki saat öncesinde vücut ısımız azalmaya başlar. Bu, beynimizin bizi uykuya hazırlamasının tetiklediği doğal bir değişikliktir. Ilık banyo vücut ısınızı arttırır. Banyonun ardındansa vücut ısısı hızlıca düşer ve bu vücudunuzu rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Alkolden uzak durun

Pek çok insan günün sonunda rahatlamak için biraz içki içmeyi sever, ancak yatmadan önce alkollü içki içmek uykuyu kaçırabilir. Alkol karaciğerde metabolize edilir ve vücut tarafından işlenmesi birkaç saat alabilir. Onun için yatmadan kısa bir süre önce içki içilmemesi önerilir.

Yataktan kalkın

iyi bir uyku

Bu bayağı çılgınca bir tavsiye gibi gelebilir. “Yataktan kalkarsam nasıl uyuyabileceğim?” diye sorabilirsiniz. Ama bu gerçekten işe yarıyor. Birisi yatakta yattığında bir türlü uyuyamadığında yatak odası dinlendirici bir ortam olmaktan çıkar ve anksiyeteye neden olmaya başlar.

Böyle bir durumda 15-20 dakika süresince uykuya dalamadığınızda, en iyi seçenek kalkıp uykunuz gelene kadar evin başka bir kısmında oturmak ve daha sonra tekrar yatağa dönmektir.

Resimler Tony Alter’ın izniyle kullanılmıştır.
  • Huang, C. Y., Chang, E. T., Hsieh, Y. M., & Lai, H. L. (2017). Effects of music and music video interventions on sleep quality: A randomized controlled trial in adults with sleep disturbances. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2017.08.015
  • Lai, H. L., & Good, M. (2005). Music improves sleep quality in older adults. Journal of Advanced Nursing. https://doi.org/10.1111/j.1365-2648.2004.03281.x
  • Oxtoby (Author), J., Sacre (Author), S., & Lurie-Beck, J. (2013). The impact of relaxing music on insomnia-related thoughts and behaviours. Australian Journal of Music Therapy. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2005.05.002
  • Southwell, P. R., Evans, C. R., & Hunt, J. N. (1972). Effect of a Hot Milk Drink on Movements During Sleep. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.2.5811.429
  • Harvey, A. G., & Payne, S. (2002). The management of unwanted pre-sleep thoughts in insomnia: Distraction with imagery versus general distraction. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/S0005-7967(01)00012-2