Kahve İçmek İçin 5 Neden

· 21 Temmuz, 2015

Kahve içmenin her zaman kötü olduğunu düşünüyorsanız, aslında bu içeceğin sağlığınıza iyi gelebileceğini duyduğunuza sevinecekseniz. Ve eğer egzersiz yapan biriyseniz, kafein sağlıklı olmanıza daha da yardımcı olabilir. Burada aktif bir yaşam tarzını sürdürmek ve bu içeceğin faydalarından yararlanmak istiyorsanız kahve içmenin 5 nedenini öğreneceksiniz.

Bir çok insan günde ilk iş olarak kahve içer, ve yapılan çalışmalar gösteriyor ki kahve içmek kilo vermeye yardımcı olabilir. İspanya’da yapılan ve Uluslararası Spor Beslenme ve Metabolizma Dergisinde (Revista Internacional de Nutrición Deportiva y Metabolismo) yayınlanan bir araştırmaya göre idmandan önce kafein tüketen atletlerin idmandan sonraki 3 saat içerisinde plasebo kafein verilen atletlere nazaran %15 daha fazla kalori yaktıklarını ortaya koydu. Bu araştırmadaki sonuçları ortaya çıkaran doz, vücut ağırlığına göre her kilograma 4.5 miligram kafein şeklinde uygulanmıştır. Eğer bir kadın 68 kilo ağırlığındaysa sabahları içebileceği kahve miktarı 300 miligram olacaktır.

1. Dolaşımı Arttırır

Yakın zamanda, Japonya’da düzenli olarak kahve tüketmeyen bireylerde kahvenin kan dolaşımına etkisi üzerine bir araştırma gerçekleşti. Her katılımcı 140 gram normal veya kafeinsiz kahve içti. Ardından araştırmacılar vücuttaki en küçük damarların ne derecede çalıştığını görmek için bir parmaktaki kan dolaşımını ölçtüler. 75 dakika içerisinde kafeinli kahve içen bireylerin kan dolaşımında kafeinsiz kahve içenlere nazaran %30 üzerinde artış görüldü. Bu çalışmayı ele alırsak, eğer her gün sabah veya ilk öğünden sonra bir bardak kahve içerseniz kan dolaşımınızı arttırabilirsiniz.

2. Kas Ağrısını Azaltır

kasagrisi

Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, yoğun egzersizden 30 dakika önce 2-3 kaba denk gelen kafein miktarı içildiğinde kas ağrılarının algılanma derecesinin azaldığını ortaya koydu. Sonuç olarak kafein güç idmanlarında, yoğun egzersizlerde veya diğer egzersiz biçimlerinde biraz daha sıkı çalışmanıza yardımcı olabilir, bu da kasların kuvvetini ve direncini arttıracaktır.

3. Hafızayı Güçlendirir

beyin

Bu yıl John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kafein tüketilmesinin 24 saat ardından hafızayı geliştirdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, düzenli olarak kafein tüketmeyen bireylere 5 dakika boyunca çeşitli imgeler gösterdikten sonra, bazılarına plasebo bazılarına 200 miligram kafein verdi.  Bir sonraki gün gruplardan bu imgeleri hatırlamaları istendi ve kafein alan bireyler daha güçlü sonuçlar gösterdi. Bu kahvenin hafızaya iyi geldiğine işaret ediyor. Günlük alışkanlıklarınız arasında beyin aktivitelerini güçlendirmek için kullanılabilir.

4. Kasları Korumaya Yardımcı Olur

Coventry Üniversitesi’nde yakın zamanda spor araştırmaları kapsamında hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, kafeinin yaş ilerlemesiyle oluşan kas kuvvetinde azalmayı telafi ettiğini ortaya koydu. Aynı zamanda omurga kasları ile diyafram ve nefes almak için kullanılan ana kas üzerindeki koruyucu etkileri fark edildi. Sonuçlar, makul bir miktarda tüketildiğinde kafeinin, vücudun genel fiziksel durumunu koruduğu ve yaşlanmaya dayalı kas yaralanmalarını azalttığını ortaya koydu.

5. Kaslara Enerji Verir

Yakın zamanda uygulamalı Psikoloji Bülteni’nde yayınlanan bir çalışmada egzersiz sonrası biraz kafeinin özellikle günbegün idman yapan atletler için yararlı olabileceği belirtiliyor. Bu çalışma, sadece karbonhidrat yemenin yanı sıra, 4 saat ağır idmanın ardından kahve ve karbonhidrat kombinasyonunun kaslarda glukojen oranını %66 arttırdığını ortaya koyuyor. Kaslarda karbonhidrat depolanmasını sağlayan glukojen, egzersiz ve tüm kuvvet gerektiren hareketler sırasında vücuda enerji verir. Daha iyi glukojen rezervleri egzersiz kapasitenizi arttırmanıza yardımcı olur.